Ввечері 2 квітня російські війська, відступаючи з півночі Сумщини, підірвали міст через річку Сейм на трасі державного значення Суми-Путивль-Глухів. Кореспонденти Суспільного побували у с. Чумакове, де був підірваний міст, та у сусідніх селах, там поспілкувалися із місцевими жителями. Як жилося людям в окупованих населених пунктах протягом місяця і куди пішли військові РФ далі — у нашому матеріалі.
Олександр – підприємець, що мешкає у селі Ігорівка, через яке проходить траса з Сум на Путивль. Чоловік говорить: має магазин електроінструменту в Бурині. 1 квітня вирішив перевезти товар в село, щоб вберегти від мародерства росіян. Буринь була окупована ворогом з 24 лютого, Ігорівка - ні. Тільки поїхав з дому за черговою партією товару, як до його хати в селі під’їхала важка техніка російських військових.
"Заїхали позавчора і два дні вони в мене проживали чи кочували. Збили ворота, заїхали у двір. На даний момент не можу сказати все, що саме пропало. Зварки, генератор, болгарки, шуруповерти. Весь перелік не можу сказати, тому що я з магазину товар привіз, все сюди якраз сховав, бо не знав де його сховати", - говорить він.
Наступне село по дорозі на Путивль – Чумакове. На перехресті – покинутий російський блокпост.
Місцева мешканка Тетяна говорить:"Ми привикли, жили: траса чиста, усе чисто, коли треба – сходив у магазин, коли треба, куди треба - тоді поїхав, а оце настало що? Знаєте, переляк і все. То в погребі сидиш, то виглянеш – не роздягався, не роззувався".
Місцеві говорять, що проходячи селом, росіяни, щоб залякати українців, хаотично стріляли по хатам.
"Їдуть, колона іде – стрельнуть. Пройшла – стрельнули. Ну, неприємно дуже", — згадує місцевий мешканець Григорій. Чоловік говорить, вибух мосту чули і навколишні села.
"Таке відчуття було, наче прилетіло щось. Вибух дуже сильний був. Після цього посипалися дзвінки: хто, звідки? І Діч почула, і Зінове почуло. Як встали вранці, тоді було усе відомо, що відбулося", — розповідає Григорій.
Ближче до мосту розірвані та розстріляні українські цивільні автомобілі. Це все, що лишилося від "Жигулів" першої моделі.
А це розстріляний російськими військовими "Камаз" місцевого фермера. Чоловік, кажуть місцеві, дивом залишився живим, зараз з пораненнями лежить у Буринській лікарні.
"За 28 днів стояли всякі – і росіяни стояли, і були явно не росіяни, не слов’яни, такі якісь – абреки. Такі, що балакали, навіть російською з трудом. Були такі, що акуратні, а були такі що з автоматом ледь на коліна не ставили. Відходили вчора війська, стріляли в усі боки, було страшно, звісно. Усе йшло: і "гради", і тентовані "Урали", і БТРи, БМП", — розповідає мешканець Бурині Олександр.
Вщент спалили будівлю артилерією. Як родина у Тростянці втратила свій бізнес через окупацію.
По собі росіяни залишили смертельні сюрпризи, говорить депутат Буринської міськради Микола Кущ: "Воїни ЗСУ, слава Богу, наші приїхали і мене попросили, так як я депутат, людей знаю місцевих, щоб я тут проконтролював, щоб не ходили вони на узбіччя так як там були розтяжки. При мені вони розмінували 2 бойових гранати".
Такий вигляд має зараз міст через річку Сейм.
На його ремонт в цьому році планували виділити 254 млн грн. Тепер доведеться будувати новий.
За словами місцевих, російські колони пішли в напрямку сіл Волинцеве, Юрьєве і далі через кордон до Росії.
Читайте також
- На Сумщині курсуватимуть поїзди з Тростянця до Білопілля та у зворотному напрямку.
- "Тримали в підвалі й катували". На Сумщині розпочали розслідування щодо викрадення ще чотирьох людей.
- Заступника голови громади Олексія Шибаєва, якого взяли в полон військові РФ на Сумщині, звільнили.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram