Не відбулися тендери. Бюджетні заклади Сумщини можуть залишитись без тепла

Не відбулися тендери. Бюджетні заклади Сумщини можуть залишитись без тепла

Не відбулися тендери. Бюджетні заклади Сумщини можуть залишитись без тепла
. Суспільне Суми

Бюджетні заклади Сумської області можуть залишитись без тепла. Причина — тендери, які не відбуваються. Про це повідомили в обласній адміністрації 11 жовтня.

Скільки саме таких установ на Сумщині, Суспільне наразі уточнює інформацію. У системі публічних закупівель Прозорро за останній місяць, з 12 вересня, Суспільне нарахувало понад 90 аукціонів, які не відбулись. Стосувались вони придбання газу – як палива для садочків, шкіл, лікарень у постачальників напряму.

"На тендери не вийшли постачальні компанії, тобто ніхто не запропонував для саме цих комунальних установ ціну на газ, ту яка б була приваблива", — сказав громадський інспектор із питань ЖКГ Олексій Пархомчук.

За його словами, це "перший крок для того, щоб все-таки на державному рівні щось потім декларувати або знаходити джерела фінансування відшкодувань. Бо через два-три тижні у нас все одно буде зниження температури, нижче середньої, 8 градусів".

"Обов’язок всіх буде — увімкнути теплопостачальні компанії, забезпечити теплом шкільні, дошкільні, комунальні заклади медичного напрямку. Тут питання в тому, що все ж таки хто на себе візьме цю відповідальність і де джерела фінансування", — зазначив Пархомчук.

30 вересня під час Конгресу за участю представників уряду", Нафтогазу" та очільників громад уклали меморандум про фіксацію ціни на газ, у тому числі для бюджетних установ, на цей опалювальний сезон. Для них вона мала б бути – понад 16 грн за метр кубічний з ПДВ. Ринкова ж ціна газу, зокрема, від компанії "Нафтогаз Трейдинг" на жовтень та листопад 2021 року – на сьогодні понад 37 грн за кубометр. Проблеми можуть виникнути й з централізованим опаленням, говорить Олексій Пархомчук, оскільки різницю в ціні послуги перекладають на місцеві бюджети.

Влада їх, скажімо, посадила за стіл — підписати меморандум і все. Це лише наміри. Фактично на сьогодні немає віри у тому, що буде відшкодування, бо говорять про відшкодування різниці. Немає, не закладено, але, можливо, і закладено, однак поки що не оприлюднено саме джерела відшкодування цих різниць", — говорить він.

Також Пархомчук зазначає, що "на місцеві бюджети, те що державна влада намагається зробити, — щоб місцеві органи самоврядування забезпечували. У них немає цього ресурсу. Вони не можуть забезпечити цю різницю. Тому меморандум є меморандумом, а тут має бути не тільки добра воля, а й політична воля в частині, м’яко кажучи, примусу, а потім і відшкодування", — говорить він.

У 2020 році "Сумитеплоенерго" Нацкомісія погодила новий тариф, але підприємство працювало за старим. Нині, каже директор підприємства Дмитро Васюнін, також входять в сезон зі старою ціною, але не гарантують, що вона не зміниться.

"В разі, якщо тариф буде змінюватися у бік збільшення, то передбачено компенсаторний механізм державою, за яким різницю між діючим тарифом та тим, який є економічно обґрунтованим і який має бути встановлено, повинен компенсувати органи місцевого самоврядування — за рахунок додаткових дотацій у вигляді направлення 4% ПДФО з бюджету та додаткових 13% з акцизного збору. Тариф, дійсно, через зазначені вище причини, перш, за все через паливну складову, через зростання мінімальної зарплати, через закупівлю матеріалів із терміном експлуатації – він має збільшитися, на це є об'єктивні причини. Однак чи відчують це мешканці міста залежить від того, як спрацюють", — каже Васюнін.

Натомість на території Сум, яку обігріває "Котельня північного промвузла", тариф буде новий, каже директорка Ірина Рибальченко.

"Значно збільшуються тарифи, якщо населення платило 1600 гривень за одну гігакалорію попереднього опалювального сезону. Наразі тариф буде 2700 – це на понад тисячу гривень більше й основна складова – це газ та електроенергія. По бюджету, якщо вартість газу зросла у чотири рази, то тариф теж дуже збільшується. Було 1600 гривень за одну гігакалорію. Зараз для категорії тариф збільшується на 4300 – це майже 2,6 раза", — зазначає вона.

На коментарі обласного управління житлово-комунального господарства щодо ситуації з початком опалювального сезону в області Суспільне чекає. 12 жовтня його начальник Сергій Луговий не знайшов для цього часу.

Що відомо

  • Тарифи на комунальні послуги на 2021 рік розміщені на сайті Сумської міської ради за посиланням.
  • Комісія ТБ та НС рекомендувала Сумському виконкому розглянути питання старту опалювального сезону в місті з 18 жовтня — для житлового фонду, з 11 жовтня — для об'єктів соціальної сфери.
  • Через холоднечу в класах у лебединських школах учні сидять на уроках у верхньому одязі, а самі уроки скорочені. Подекуди температура у приміщеннях знижується до 13 градусів.
На початок