На клубному чемпіонаті світу з футболу використають натільні камери для суддів, зображення з яких будуть доступні для мовників під час матчів. Про це повідомив голова Комітету арбітрів ФІФА П'єрлуїджі Колліна.
Технологію натільних камер для арбітрів ("рефері камери") використовувались у двох попередніх сезонах арбітрами в Англії як інструмент для зменшення жорстокого поводження з суддями. На професійному рівні "рефері камери" є частиною гарнітури арбітра, що прикріплена до вуха.

Досвід використання "рефері камер" застосовували для того, щоб використати відеозаписи у документальному фільмі, представивши точку зору арбітра та роботу VAR. Так, наприкінці сезону 2023/24 цю техніку використали у матчі АПЛ між "Кристал Пелас" та "Манчестер Юнайтед", а також у грі Бундесліги між "Айнтрахтом" і "Вольфсбургом".
Напередодні клубного чемпіонату світу-2025 ФІФА надіслала запит до Міжнародної ради футболу (IFAB) щодо використання "рефері камер" у майбутніх турнірах. У підсумку IFAB надала дозвіл і клубний чемпіонат світу-2025 стане першим міжнародним турніром в історії, на якому використають цю технологію.
За словами П'єрлуїджі Колліни, використання "рефері камер" не лише дозволить розширити кут огляду для вболівальників, а також збільшить можливості для навчання арбітрів.
"Ми вважаємо, що це хороший шанс запропонувати глядачам новий досвід, з точки зору зображень, зроблених з перспективи, під таким кутом бачення, який ніколи раніше не пропонувався. Це також має мету з точки зору навчання арбітрів".
"Звичайно, мати можливість побачити те, що бачить арбітр, є важливим під час дебрифінгу, щоб оцінити, як суддя зробив висновок, яке було його бачення тощо. Тож це поєднання нового досвіду для мовників, а також новий матеріал для навчання", — цитує Колліну ESPN.
Клубний чемпіонат світу-2025: уся головна інформація
- Дата проведення: 15 червня — 13 липня 2025 року
- Місце проведення: Сполучені Штати — Лос-Анджелес, Нью-Йорк, Шарлотт, Атланта, Філадельфія, Сіетл, Маямі, Орландо, Нешвілл, Цинциннаті, Вашингтон
- Формат: 32 команди розділені на 8 груп (у кожній — по чотири), які зіграють між собою три матчі. У плей-оф виходять по дві найкращі команди з кожної групи — далі проходять матчі 1/8 фіналу, тоді 1/4 фіналу, тоді півфінали, а завершиться усе фінальним матчем.
Учасники
- Європа: "Реал", "Атлетіко" (обидва — Іспанія), "Челсі", "Манчестер Сіті" (обидва — Англія), "Баварія", "Боруссія" Дортмунд (обидва — Німеччина), ПСЖ (Франція), "Інтер", "Ювентус" (обидва — Італія), "Порту", "Бенфіка" (обидва — Португалія), "Зальцбург" (Австрія)
- Південна Америка: "Палмейрас", "Фламенго", "Флуміненсе", "Ботафаго" (всі — Бразилія), "Рівер Плейт", "Бока Жуніорс" (обидва — Аргентина)
- Північна й Центральна Америка: "Монтеррей", "Пачука" (обидва — Мексика), "Сієтл Саундерз", "Інтер Маямі" (обидва — США)
- Африка: "Аль-Ахлі" (Єгипет), "Відад" (Марокко), "Есперанс" (Туніс), "Мамелоді Сандаунз" (ПАР)
- Азія: "Аль-Хіляль" (Саудівська Аравія), "Урава Ред Даймондз" (Японія), "Аль-Айн" (ОАЕ), "Ульсан Хьонде" (Республіка Корея)
- Океанія: "Окленд Сіті" (Нова Зеландія)