Перейти до основного змісту
Фігурне катання
Фігурне катання
Шахрайство у фігурному катанні: чому українського суддю довічно дискваліфікували

Шахрайство у фігурному катанні: чому українського суддю довічно дискваліфікували

Ексклюзивно
Український суддя фігурного катання Юрій Балков
Суддю Юрія Балкова визнали винним в маніпулюванні оцінками в танцях на льоду на жовтневому етапі юніорської серії Гран-прі в Любляні — там перемогу здобула українська пара Ірини Підгайної та Артема Коваля. УФФК/Дмитро Путінцев

Від махінацій на Олімпіаді в Наґано до "прохань" справедливо відсудити українських юніорів: розбираємо, на яких схемах ловили суддю Юрія Балкова, в яких скандальних змаганнях він брав участь та чи планують проти нього запроваджувати санкції в Україні.

Український суддя Юрій Балков отримав довічну дискваліфікацію від будь-якої діяльності та участі в заходах під егідою Міжнародного союзу ковзанярських видів спорту (ISU) за порушення Кодексу етики організації. Про це йдеться в комюніке №2694 на основі рішення дисциплінарної комісії ISU.

Це означає, що Балков більше не може бути дотичним до міжнародного фігурного катання та інших ковзанярських видів. У нього лишається право подати апеляцію до Спортивного арбітражного суду (CAS).

Хто такий Юрій Балков

74-річний Юрій Балков — колишній суддя ISU, ексголова суддівської колегії Української федерації фігурного катання (УФФК), а нині — рефері та голова комітету з організації та проведення змагань УФФК.

Оскільки Балков уже досягнув вікового ліміту (за правилами ISU, судити змагання можна до 70 років), він не міг працювати як суддя на дорослих і юніорських змаганнях ISU. Утім, він продовжив оцінювати виступи молодших спортсменів на міжнародних стартах, оскільки в категоріях новісів (10–15 років) віковий ліміт більший — 75. Тож цього сезону Балков, зокрема, працював на NRW Trophy в Дортмунді.

За що дискваліфікували самопроголошеного "покровителя" танців на льоду

Справу Балкова розглядали впродовж чотирьох місяців. У листопаді 2024 року на нього та ще трьох суддів — українку Олену Лісову, туркеню Едже Есен і швейцарця Роланда Мадера — надійшла скарга від анонімного інформатора, який також є суддею. Їх звинуватили в маніпулюванні оцінками в танцях на льоду на жовтневому етапі юніорської серії Гран-прі в Любляні.

Перемогу на цих змаганнях здобув український дует Ірини Підгайної та Артема Коваля. На цьому старті фігуристи встановили особисті рекорди в усіх трьох сегментах: 67.83 за ритмічний танець, 100.47 — за довільний, 168.3 — за сумою балів.

Ірина Підгайна та Артем Коваль на юніорському Гран-прі і Любляні
Ірина Підгайна та Артем Коваль з золотими медалями юніорського Гран-прі-2024/25 у Любляні. Getty Images/Jurij Kodrun

Члени комісії з оцінювання офіційних осіб (OAC) зауважили, що судді з України, Туреччини та Швейцарії лояльніше оцінювали "свої" пари та суворіше — їхніх головних конкурентів. А техкомітет у танцях на льоду виявив схему, до якої можуть бути причетні "чотири країни, які працюють разом" (четверта не вказується), і що цими махінаціями нібито керують деякі тренери.

Що стосується Балкова, у звіті дисциплінарної комісії описано, як той намагався дистанційно вплинути на оцінювання українських фігуристів. Упродовж Гран-прі в Любляні суддя-інформатор двічі отримував дзвінки з його номера. Також у день довільного танцю, 5 жовтня, надійшло повідомлення:

"Коли я можу вам зателефонувати? Це Юрій Балков з України. Сподіваюся, ви мене памʼятаєте".

А згодом — ще одне:

"Мені дуже шкода, але потрібна ваша допомога. Якщо дует з України гарно виступить, я прошу вас підтримати їх, [поставивши] на перше місце з 8 балами за компонентиУ компонентах оцінюють композицію, презентацію та навички катання. Максимальна оцінка за кожен компонент від одного судді — 10 балів. та хорошими "плюсами" на всіх добре виконаних елементах. Я дуже сподіваюся на вашу допомогу, кілька суддів вас підтримають. Маю надію побачитися на змаганнях у Софії, Дортмунді або в Будапешті на Santa Claus [Cup]. З повагою, Юрій".

Балков визнав, що надсилав повідомлення, але заявив, що воно мало на меті лиш заохотити до справедливого суддівства. Текст, мовляв, не містив інструкцій щодо заниження чи завищення оцінок, а також не мав натяків на тиск і змову. "Це було звичайне прохання", — описав своє звернення Балков.

"Я щиро люблю танці на льоду та завжди був глибоко відданий розвитку цієї дисципліни, особливо що стосується підтримки українських спортсменів. Моє повідомлення не є маніпуляцією. [...] Це не була спроба вплинути на результати чи насадити мою думку іншому судді".

Позицію колеги підтримала інша обвинувачена суддя з України Олена Лісова. Комісія ж відхилила пояснення Балкова та зробила висновок, що той учинив "фундаментальне порушення етичних стандартів".

"Нас турбує, що пан Балков тлумачить свою поведінку як служіння спорту, — ідеться у звіті. — Така абсолютна відсутність каяття в поєднанні з майже ескапістською самооцінкою як "покровителя" танців на льоду, коли насправді він намагався маніпулювати змаганнями, — це ще одна обтяжлива обставина для визначення санкцій. [...] Попри те, що українські спортсмени жодним чином не несуть відповідальності або провини за поведінку [Юрія Балкова], він усе одно потенційно зіпсував їхню репутацію, оскільки може виникнути враження, що за їхніми гарними результатами стоять такі аморальні дії".

Таким чином Балков був назавжди усунений від діяльності, повʼязаної з ISU. Водночас Лісову, Есен і Мадера виправдали через відсутність прямих доказів маніпуляції або змови, хоч комісія й визнала, що їхні дії були "підозрілими".

"Це не спорт": як проходили Олімпійські ігри за участю Балкова

Юрій Балков неодноразово судив топзмагання міжнародного рівня й у тому числі працював на Олімпійських іграх. Саме він був головним фігурантом скандалу під час Олімпіади-1998 у Наґано, коли так само намагався зманіпулювати результатами в танцях на льоду, де входив до суддівської бригади.

Перші два місця тоді посіли російські дуети, зокрема олімпійськими чемпіонами стали Оксана Грищук та Євгеній Платов, родом з Одеси. Третьою була пара з Франції — Маріна Анісіна та Ґвендаль Пейзера. Одні ж із фаворитів на медалі — канадці Ше-Лінн Бурн і Віктор Краац — опинилися поза пʼєдесталом.

Оксана Грищук і Євгеній Платов, Анжеліка Крилова й Олег Овсянніков та Маріна Анісіна й Гвендаль Пейзера на Олімпіаді-1998 у Нагано
Оксана Грищук і Євгеній Платов (у центрі), Анжеліка Крилова й Олег Овсянніков (зліва) та Маріна Анісіна й Ґвендаль Пейзера (справа) на пʼєдесталі Олімпіади-1998. AP/Doug Mills

Тренерка канадської пари Наталія Дубова тоді звинуватила бригаду в так званому блоковому голосуванні (bloc voting): нібито судді з Франції та країн колишнього Східного блоку — Росії, України, Литви, Польщі й Чехії — обʼєдналися, аби допомогти "своїм" розділити нагороди.

"Медіа про це говорять, фігуристи про це говорять. Здається, скоро станеться вибух", — передбачала зміни в підході до оцінювання Бурн. Її слова наводить Los Angeles Times.

Своєрідним "вибухом" тоді стало викриття Юрія Балкова. Перед змаганнями в Наґано він обговорював телефоном, на які місця планує поставити танцювальні пари, разом із колегою Джин Зенфт. Це була суддя з Канади, і, як виявилося пізніше, вона записувала розмову.

"Це не спорт. Хтось мусив дістати докази", — коментувала свій вчинок Зенфт в інтервʼю CBC.

Як наслідок — Балкова відсторонили від роботи на один рік, проте невдовзі після завершення бану він повернувся до суддівства та знову був допущений до Олімпіади.

Українець оцінював танці на Іграх-2002 у Солт-Лейк-Сіті, де перемогу здобули Анісіна та Пейзера, а Бурн і Краац удруге поспіль стали четвертими. Частина суддів нібито мала посприяти тому, аби французи виграли "золото" — в обмін на чемпіонство росіян Єлєни Бєрєжної та Антона Сіхарулідзе у спортивних парах. Останнім, щоправда, довелося розділити титул із канадцями Джеймі Сале та Девідом Пеллетьє, яких підвищили до першої сходинки після того, як суддя з Франції зізналася в шахрайстві.

За звинуваченнями в "золотій" схемі тоді заарештували російського бізнесмена Алімжана Тохтахунова, але згодом відпустили. Чи був причетний до маніпулювання результатами на цій Олімпіаді Балков, чітких доказів немає.

Суддівський скандал у фігурному катанні на Олімпіаді-2002 у Солт-Лейк-Сіті
Суддівська бригада танців на льоду на Олімпіаді-2002 у Солт-Лейк-Сіті (Юрій Балков — шостий зліва). AP/Doug Mills

Скандал у Солт-Лейк-Сіті спричинив зміну правил у фігурному катанні. Замість системи "6.0" прийшло вже звичне оцінювання за принципом математичного додавання балів за окремі елементи. Та конфлікти на тлі субʼєктивного суддівства на цьому не припинилися.

Один із таких прикладів — Ігри в Сочі 2014 року, де Юрій Балков судив довільну програму жінок. За її підсумком новою чемпіонкою стала росіянка Аделіна Сотнікова, а одна з фавориток і лідерка після короткої — кореянка Кім Юна — неочікувано опустилася на друге місце.

Петиція із закликом розслідувати результати жіночих змагань набрала близько двох мільйонів підписів. Оцінювання на турнірі розкритикували й деякі експерти як-то легенди спорту Катаріна Вітт і Курт Браунінг. Навіть рік по тому прихильники Кім приходили на змагання з плакатами "Крадії Сочі" та "Я знаю, що ви скоїли минулої зими".

Суддівство на тій Олімпіаді було анонімним, тож достеменно простежити фаворитизм в оцінюванні було неможливо.

Фігуристки Юна Кім та Аделіна Сотнікова на Олімпіаді-2014 у Сочі
Кім Юна та Аделіна Сотнікова після змагань жінок на Олімпіаді-2014 у Сочі. AP/Bernat Armangue

"Його ж ISU не позбавив життя": як на бан реагує українська федерація

Донедавна Юрій Балков очолював суддівську колегію Української федерації фігурного катання (УФФК), а нині його офіційна посада — голова комітету з організації та проведення змагань. Утім, Балков досі дотичний до суддівської системи в Україні.

Зокрема, цього сезону він був рефері в категорії хлопців-одиночників на юніорському чемпіонаті України, а торік на тому самому ЮЧУ — суддею в танцях на льоду.

У коментарі Суспільне Спорт президент УФФК Даніль Амірханов сказав, що Балков "до суддівства не дотичний".

"Він відповідає в нас за організаційну частину проведення змагань, — стверджує очільник федерації. — А чи буде він долучений безпосередньо до суддівства, ми обговоримо. [Організаційний процес] важливий, але це не суддівство. Його ж ISU не позбавив життя, правильно? Він не має права судити змагання. Це рішення ISU, а ми будемо приймати свої. Коли буде розглядатися суддівська панель, ми врахуємо обов'язково позицію ISU з цього питання".

Амірханов визнав, що "будь-які покарання суддів, які представляють Україну, негативно впливають на федерацію та її імідж". "Ми працюємо з суддями, виховуємо їх і намагаємося, щоб вони були адекватними й працювали відповідно до правил, — запевняє президент УФФК. — Не завжди це вдається, на жаль".

"ISU зараз працює над боротьбою з корупцією, — додав Амірханов. — Дивуюся, чому воно зараз почало працювати, коли не залучені [російські] судді. Було б цікаво, якби вони розслідували суддів, близьких до Російської Федерації. Ні для кого не секрет, що російська мафія суддівська існує та впливає. Питання щодо Балкова — це крапля в тому морі суддівства. Вона не впливає на глобальну систему та не може поміняти її на краще".

Як повідомив Амірханов, на 15 квітня в УФФК заплановане засідання президії, на якому мають розглянути питання Балкова й ухвалити рішення, чи буде федерація впроваджувати проти нього санкції.

А вже 16–19 квітня в Богуславі має відбутися дорослий чемпіонат України. Чи буде на ньому присутній Балков — у будь-якій ролі — поки невідомо.

Топ дня
Вибір редакції
На початок