Перейти до основного змісту
"Навряд Ван Гог думав про таке". Фігурист Іван Шмуратко — про конкуренцію з Кирилом Марсаком та фокус на топ-10 Європи

"Навряд Ван Гог думав про таке". Фігурист Іван Шмуратко — про конкуренцію з Кирилом Марсаком та фокус на топ-10 Європи

Ексклюзивно
Український фігурист Іван Шмуратко на чемпіонаті України-2024
Іван Шмуратко на чемпіонаті України-2024 з фігурного катання. УФФК/Дмитро Путінцев

Один із лідерів фігурного катання України Іван Шмуратко в ексклюзивному інтервʼю для Суспільне Спорт прокоментував зростання конкуренції в збірній. Утім, зосереджується він на інших аспектах: мистецтві та прагненні вибороти дві ліцензії на майбутні топчемпіонати.

Упродовж останніх шести років чемпіонами України з фігурного катання в чоловій категорії ставали лише двоє спортсменів: Іван Шмуратко (у сезонах 2018/19 — 2021/22) та Кирило Марсак (2022/23 — 2023/24). Двічі ці фігуристи ділили пʼєдестал національної першості, і обидва мають досвід виступів на чемпіонатах світу і Європи.

Уже понад два десятиліттяВостаннє Україна була представлена більш ніж одним фігуристом у чоловічій категорії на чемпіонатах Європи та світу ще у 2001 році. Україна має всього одну чоловічу ліцензію на змаганнях такого рівня, і вперше за сім років у збірній зʼявилася близька конкуренція за це місце. Головні претенденти на перепустку на Євро й мундіаль-2025 — 22-річний Шмуратко, який упродовж минулого олімпійського циклу був незмінним лідером команди, та 20-річний Марсак, який прогресує з кожним сезоном і вже має в арсеналі четверні лутц і сальхов.

Згідно з критеріями Української федерації фігурного катання, визначальними для вибору представника будуть результати на челенджерах та міжнародних змаганнях сезону за участю не менше восьми країн. Вирішальні етапи цього відбору відбудуться в листопаді, адже Іван і Кирило обидва заявлені на челенджери в Таллінні (11–17.11) та Варшаві (20–24.11).

Напередодні цих стартів Суспільне Спорт поспілкувалося з чинним віцечемпіоном України Іваном Шмуратком, який представляв "синьо-жовтих" на чемпіонатах світу і Європи минулого сезону. Фігурист описав своє ставлення до конкуренції з Марсаком та поділився цілями на сезон.

"Я про це трошки з іншої сторони думаю, — зазначає Шмуратко. — Я маю свій шлях, і якщо я буду думати й ставити перед собою задачі, засновані на зовнішніх факторах, це буде не той шлях, якого я прагну. Для мене важливо те, що я відчуваю, що виходить зсередини мене".

"Мене тішить як людину, яка піклується про українське фігурне катання, що в нас є Кирило, я, танцівники, дівчата й [спортивна пара] Артема Даренського з Софією Голіченко. Ми з Кирилом товаришуємо й абсолютно вільно можемо поговорити про те, що думаємо про чемпіонат Європи чи світу. Гадаю, він зі мною погодиться: той, хто буде кращим, представлятиме Україну. А найкраще — це представляти Україну вдвох. І там, і там. І це залежить від кожного з нас. Важливо, на мій погляд, думати не тільки про те, хто поїде на цей чемпіонат Європи, а щоб у нас через пʼять років могли їздити дві-три людини. Тому моя задача на цей сезон — бути в десятці Європи. Є задачі й на чемпіонат світу, але це я залишу при собі".

Іван Шмуратко та Кирило Марсак на чемпіонаті України-2024 з фігурного катання
Іван Шмуратко та Кирило Марсак на чемпіонаті України-2024 з фігурного катання. instagram.com/kmarsak

Про те, як зміняться його цілі на сезон, якщо не вдасться пройти відбір, Шмуратко не загадує. "Це як спитати в стрибуна у воду з 20 метрів, що він буде робити, якщо розібʼється, — каже фігурист. — А навіщо мені думати, що я програю? Тут важливий майндсет, погляд, з яким ти дивишся на речі".

"Звичайно, ми можемо зчепитися зубами й не спілкуватися один з одним. Але навіщо? Я б зрозумів, якби ми були боксерами. Треба було б дивитися на тактику одне одного, щоб грати на слабких сторонах. Але ми займаємося фігурним катанням, а фігурне катання — це мистецтво. Навряд Ван Гог думав про те, як йому малювати картину краще, відносно інших митців того часу. Він просто малював".

"Я на це дивлюся більш глобально, ніж "усе, це кінець світу". Це ж не так зовсім, — підсумовує Іван. — Я кататимуся довго. Кирило, я думаю, теж буде кататись довго. Стільки, скільки ми захочемо. Ми не заважаємо одне одному".

Як Шмуратко й Марсак розпочали сезон 2024/25

  • Шмуратко поки виступив на одному турнірі — челенджері в Ніцці, де ввійшов до топ-5 та заробив найвищі для себе бали за два роки: 218.19 у сумі (74.61 за коротку програму й 143.58 — за довільну).
  • Марсак посів шосте місце на челенджері в Астані (209.28 бала: 62.33 + 146.95), а також завоював "золото" на турнірі в РизіУ чоловічих змаганнях брали участь представники рівно восьми країн, тож результати Марсака на цьому турнірі також мають узяти до уваги під час визначення, хто поїде на чемпіонати Європи та світу. (221.87: 74.96 + 146.91). На останньому старті він став першим українцем, який приземлив четверний лутц на змаганнях.

Коли відбудуться наступні змагання за участю Шмуратка й Марсака

  • 11–17 листопада — Tallinn Trophy (Таллінн, Естонія): 13.11 — коротка програма; 14.11 — довільна програма.
  • 20–24 листопада — Warsaw Cup (Варшава, Польща): 23.11 — коротка; 24.11 — довільна.

Топ дня

Вибір редакції

На початок