Ексклюзивний коментар спортсмена для Суспільне Спорт.
Збірна України завершила перший день Паралімпіади-2024 у фехтуванні. За результатами дня українці вибороли першу нагороду — "бронзу" Олени Федоти-Ісаєвої в особистому турнірі з фехтування на шаблях.
Самі змагання з фехтування на кріслах колісних розпочалися з критики з боку українських спортсменів. Крім того, що програма дня у фехтуванні зазнала змін у часі через затримку інших поєдинків, спортсмени також розкритикували зміну формату змагань, що й вплинуло на тривалість змагань.
Новий формат змагань на Паралімпіаді у кріслах колісних було проваджено саме на Іграх у Парижі. Замість групового етапу та стадії плейоф, яка розпочиналася з 1/8 фіналу, спортсмени мали відтепер втішні сутички, в яких могли поборотися за "бронзу". Причому туди потрапляли всі фехтувальники, які зазнали першої поразки на турнірі.
Серед спортсменів, які розкритикували зміну формату змагань — Артем Манько, чинний чемпіон світу у фехтуванні на шаблях. Манько зміг дійти до півфіналу змагань, де зазнав поразки від британця Пірса Гіллівера, однак у підсумку посів гіршу позицію, аніж інший українець Андрій Демчук, якого переміг у чвертьфіналі (15:14).
В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт з Парижа український фехтувальник назвав нову систему проведення змагань на Паралімпіаді "неймовірною". І, крім цього, наголосив: у нього "вкрали медаль" за підсумками півфінального матчу проти Гіллівера, де, на його думку, арбітри ухвалили несправедливе рішення, зарахувавши фінальний удар британцю за рахунку 14:14.
- Про виступ на Паралімпіаді-2024
"Я потрапив до четвірки, але по факту залишився поза нею. Це якась неймовірна система, коли спортсмен потрапляє до четвірки найкращих у світі, а по факту змагань залишається п'ятим, шостим, чи навіть сьомим, восьмим. Плюс, останній удар, який був присуджений у сутичці з Пірсом Гіллевером — це був вкрадений фінал, бо удар був 100% мій. Не знаю, що натрапило на суддів та на бокових суддів. Це був вкрадений бій, вкрадений фінал і вкрадена медаль".
- Про систему втішних сутичок на Паралімпійських іграх
"Ця система [з втішними поєдинками] була відтестована всього один раз за весь відбір — у 2023 році на чемпіонаті світу, де я переміг. Особисто я не зміг її випробувати, оскільки не мав можливості це зробити. На цей раз я програв, плюс за такого неймовірного рішення — це вкрадений бій, вкрадена медаль, вкрадена можливість бути у фіналі, представляти там Україну. Я перед цим не відчував цієї системи, і після цього бою [проти Гіллевера] був розбитий психологічно та не зміг повністю зібратися на бій за спробу поборотися за "бронзу". Саме за спробу, бо як якби я переміг його [італійця Едоардо Джордану], то був ще один бій за "бронзу". Це щось неймовірне".
- Про рішення суддів у півфіналі з Гіллівером
"Чи намагався протестувати рішенню з ударом у півфіналі? У нас є можливість запросити два відеоповтори, які я перед цим використав. Проте за рахунку 14:14 судді мають дивитися всі повтори. Вони подивилися цей повтор три секунди, щоб ухвалити настільки важливе рішення по бою. Вони мали б обов'язково роздивитися це відео уповільнено в два, три, чотири рази, якщо треба. Однак вони подивилися відео три секунди і вирішили, що удар по мені".
Наступні змагання на Паралімпіаді-2024 Артем розпочне у змагальний день четверга, 5 вересня, у командній рапірі. Також українець фехтуватиме в особистому та командному турнірі на шпагах.
Артем Манько: що відомо про спортсмена
- 25-річний спортсмен, представник Черкащини.
- Срібний медаліст особистих змагань з шаблі у категорії А на Паралімпіаді-2020 у Токіо.
- Триразовий чемпіон світу з фехтування на кріслах колісних (2019, 2021, 2023).
- Дворазовий чемпіон, срібний та двічі бронзовий призер європейської першості у 2024 та 2022 роках.