Ексклюзивний коментар спортсменки для Суспільне Спорт.
Українська фехтувальниця на кріслах колісних Олена Федота-Ісаєва поділилась враженнями від здобуття першої для України нагороди у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024. Спортсменка виборола "бронзу" особистого турніру на шаблях у категорії В.
Париж-2024 став другими Паралімпійськими іграми у кар'єрі спортсменки. На минулих змаганнях у Японії Олена здобула "срібло" в особистому турнірі на шаблях та посіла друге місце на шпазі у команді.
До поєдинку за "золото" особистих змагань у Парижі натомість так і не дійшло. Попри розгромні перемоги у перших двох відбіркових раундах (15:1 та 15:8), українка поступилася у півфіналі тайці Яні Сайсані (9:15) та потрапила до "бронзового" фіналу. Там, однак, Федота-Ісаєва розгромила представницю Китаю Ао Ланжу — 15:3.
В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт з Парижа фехтувальниця розповіла про шлях до "бронзи" паризьких ігор та про моральний стан під час виступу на Паралімпіаді-2024.
- Про психологічний стан під час змагань
"Як оцінюю «бронзу»? Під час змагань я абстрагуюся, не дуже відчуваю, чи зал є, чи його немає. Повністю у вакуумі, сконцентрована на своїх задачах, дякувати Богу, маю таку здібність. Але на цей раз було дуже важко: ми в перервах читали новини, бачили, що у нас вдома, в Україні, відбувається. І це, звичайно, впливає на внутрішній стан. Наприклад, ми всі бачили, яка трагедія у Полтаві. І це, на жаль, дуже часто у нас наразі відбувається. Це дуже боляче і впливає на наш стан. Хоча ми майже щодня з цим болем живемо, але все одно до нього звикнути неможливо".
"Мені здається, що результат команди в цілому через психологічний стан трішки слабший, ніж міг би бути. Бо я знаю, що команда в нас дуже потужна, дуже багато топових спортсменів, лідерів, яких бояться суперники в усьому світі".
- Про агресивний стиль фехтування під час особистих змагань
"Агресивний стиль під час змагань? З переляку, як то кажуть: щоб не дати суперницям відчути якусь свою силу, я починала тиснути. Це змушувало мене відчувати себе впевненішою, а їх «тушуватись», не бути здатними показати щось краще".
- Про підготовку до Паралімпіади-2024
"Моя підготовка – це окреме інтерв'ю, тому що дуже багато було всього різного [відбулося]. По-перше, я народила дитину в цей відбірковий цикл і так склалося, що я дізналась, що вагітна, коли відбір саме почався. Думала, що в Париж не потраплю. Це був такий приємний шок, тому що ми хотіли дитину. Проте я люблю брати якісь непрості виклики, тож подумала: чому я не можу бути і мамою, і спортсменкою, встигнути і там, і там. Я вирішила спробувати й дивом це вийшло".
"Сподіваюся, що мій син буде пишатися мною, коли підросте. Взагалі це мала бути перемога, але в Лос-Анджелесі, сподіваюся, все-таки доб'ю золоту медаль, тому що відчуваю, що в шаблі я найкраща".
- Про підтримку під час Ігор у Парижі
"Багато людей вболівають, дивляться. І це підтримує наших людей, це позитивні емоції. Слідкують за моєю сторінкою в Instagram і кажуть: «Боже, ми наче побували з тобою у паралімпійському селищі». Іноді не хочеться нічого викладати та показувати якесь мирне життя, тому що ми знаємо, людям там [в Україні] дуже важко. Проте з іншого боку хочеться якось відволікати і дарувати позитивні емоції, віру в те, що все-таки майбутнє у нас буде світле. Ми всі дуже цього чекаємо".
Наступний виступ Олени на Паралімпіаді-2024 відбудеться у командних змаганнях з фехтування на рапірах. Також українка виступить в особистому та командному турнірі з фехтування на шпагах — усе в категорії В. Найближчий поєдинок — у змагальний день 5 вересня.
Олена Федота-Ісаєва: що відомо про спортсменку
- 38-річна фехтувальниця на кріслах колісних, представниця Харківщини.
- Срібна призерка Паралімпіади-2020 з фехтування на шаблях у категорії В, а також срібна медалістка командних змагань на шпагах.
- Тричі володарка "срібла" та одного разу "бронзи" світової першості у 2019, 2021 та 2023 роках.
- Двічі переможниця, срібна та бронзова призерка чемпіонату Європи-2022.