Легкоатлети відмовилися від повторення розв'язки Ігор у Токіо і написали свою історію.
На Олімпійських іграх-2024 в легкій атлетиці відбувся фінал стрибків у висоту. Однак процес боротьби за "золото" у цій дисципліні виявився нетиповим для Олімпіади.
Стрибуни у висоту Геміш Керр та Шелбі Маківен зійшлись у протистоянні за олімпійське "золото" – стали єдиними легкоатлетами, що подолали позначку 2.36 метра, причому зробили це з першої спроби. Однак для обох легкоатлетів наступна висота 2.38 м виявилась зависокою, відтак за регламентом переможця мали визначити за кількістю вдалих спроб на інших висотах.
Втім звична процедура не допомогла визначити чемпіона: обидва легкоатлети стрибали з однаковими показниками. Відтак, могло відбутися повторення ситуації фіналу Олімпіади-2020 між Джанмарко Тамбері та Мутазом Баршимом, коли обидва спортсмени не взяли висоту 2.37 м і мали однаковий показник невдалих спроб. Тоді організатори запропонували стрибунам розділити "золото", на що вони погодилися.
Попри наявність такої можливості, спортсмени вирішили продовжити змагання: стрибали до першої помилки на попередніх позначках. У підсумку новим олімпійським чемпіоном став новозеландський легкоатлет Керр, який виграв очне протистояння на висоті 2.34 метра після невдалих перестрибувань на 2.38 м та 2.36 м.
Чому спортсмени відмовилися розділити "золото"?
За інформацією Yahoo Sports, ініціатором перестрибувань був Маківен — саме він після звернення офіційної особи сказав, що вони з Керром стрибатимуть далі для визначення переможця. Проте сам американець згодом наголосив: саме Керр запропонував продовжити змагання, оскільки не бажав розділяти олімпійське "золото".
"Я спілкуюся з Гемішем. Ми хороші друзі, хороші суперники та хороші стрибуни, коли стрибаємо разом. Він сказав, що хоче зійтись у протистоянні, і я був за це. Ми змагалися до останнього стрибка, і він вийшов найкращим, тож салют йому, вітаю. Я знаю, що повернуся сильнішим, кращим, ніж будь-коли. Я просто готовий відсвяткувати цей момент", – цитує Маківена World athletics.
Сам Керр згодом теж підтвердив: ініціатива перестрибування надходила від нього. І свою позицію новозеландець пояснив тим, що не хотів потрапляти у ту ж ситуацію, що і Тамбері з Баршимом, а фактично прагнув написати свою історію.
"Це особливе місце в історії стрибків у висоту. Для мене мати ту ж ситуацію [що і у фіналі Ігор у Токіо між Баршимом та Тамбері], але обрати перестрибування, означало заспокоїти одного з тих людей, хто хотів перестрибування. Тому ми обидва по-справжньому щасливі, що внесли це в історію".
"Я був просто шокований. І я, і Шелбі трохи втомилися після всіх стрибків, які ми зробили. Я знав, що в мені є хороший [стрибок], і знав, що якщо зможу зробити його раніше, тоді зможу просто закінчити змагання і почати відновлюватися. У будь-якому разі, я більше втомився від бігу на поле, ніж від самих стрибків, але був такий щасливий, що виграв".
Український стрибун у висоту Олег Дорощук, який посів шосте місце, назвав таке завершення фіналу "цікавим" та зазначив, що уболівав за саме за Керра.
Хто такий Геміш Керр
- 27-річний новозеландський стрибун у висоту, новий олімпійський чемпіон.
- Керр вдруге виступав на Олімпійських іграх. Новозеландець дебютував у Токіо-2020, де пробився до фіналу та посів 10-те місце з результатом 2.30 м.
- У 2024-му став чемпіоном світу в приміщенні, здобувши другу медаль на рівні ЧС у приміщенні. На світовій першості, що відбулася у Белграді у 2022 році, новозеландець виборов "бронзу".
- Керр — 8-разовий чемпіон Нової Зеландії зі стрибків у висоту. А також 2-разовий чемпіон Океанії (у 2019 та 2022 роках).