"Було важко, і зараз не дуже добре". Ольга Харлан — про перший турнір після чорної картки й плани на олімпійський рік

"Було важко, і зараз не дуже добре". Ольга Харлан — про перший турнір після чорної картки й плани на олімпійський рік

Ексклюзивно
"Було важко, і зараз не дуже добре". Ольга Харлан — про перший турнір після чорної картки й плани на олімпійський рік
Ольга Харлан. Фото: AP Photos

Ексклюзивний коментар лідерки збірної України з фехтування для Суспільне Спорт.

Авторка коментаря: Юлія Пазенко

Ольга Харлан стартувала на першому турнірі олімпійського сезону 2023/24. На "сателіті" в Стамбулі українська шаблістка здобула "золото", здолавши у фіналі іншу українку Аліну Комащук.

Змагання у Стамбулі стали для Харлан першими після скандального чемпіонату світу: тоді лідерка збірної України отримала чорну картку за те, що не потиснула руку суперниці — нейтральної фехтувальниці Анні Смірновій після перемоги у бою.

Відсторонення Харлан було відкладено ще на самому чемпіонаті світу, вона взяла участь у командному турнірі. А у жовтні шаблістка змогла повернутися до виступів без відбуття дискваліфікації: 7 вересня Федерація фехтування України отримала відповідь від FIE, в якій йшлося про "закриття питання" щодо чорної картки для Харлан.

Після перемоги у Стамбулі Харлан дала ексклюзивне інтерв'ю для Суспільне Спорт. Фехтувальниця розповіла про підготовку до подальших стартів і відношення серед іноземних спортсменів щодо участі атлетів з Росії та Білорусі на міжнародних турнірах у статусі "нейтральних".

  • Про перший старт після скандального ЧС
"Можу сказати, що було важко. І зараз не дуже добре, бо все ж ті події на мене якось вплинули. Але я наразі націлена на роботу і дуже важливо знати, чого я хочу, знати свою ціль. Тому й було рішення поїхати у Туреччину [на "сателіт"]".
  • Про підготовку до турнірів і подальші старти

"Ми тренуємося тут (в Італії) з початку вересня. Найближчі старти у нас 10 листопада — Кубок світу в Алжирі, продовження олімпійської кваліфікації. Там також будуть особисті і командні змагання.

Чи змагатимемося в Україні? Плануємо. У нас буде турнір пам'яті Андрієвського, він пройде у Львові, здається, 21 грудня. Ми всією збірною приїдемо туди і будемо тренуватися. Поїдемо додому, бо вже давно не були".

  • Про шанси відібратися на Олімпіаду в команді
"Шанси є, у нас великий шанс. Ми йдемо п'яті в олімпійській кваліфікації, як перша європейська команда на потрапляння на Олімпійські ігри. Треба просто виходити, фехтувати, робити те, що ми можемо. А можемо багато. Вважаю, що нам потрібно зараз лише підійматися та здобувати очки".
  • Який склад боротиметься за потрапляння на Олімпіаду у команді в шаблі

"Не знаю, чи можна сказати, що варіювався склад команди. Останнім часом він у нас один і той самий: Олена Кравацька, Аліна Комащук, Юлія Бакастова і я. Впродовж всього сезону було так. В Алжирі будемо виступати таким же складом".

Ольга Харлан
Ольга Харлан разом з командою шаблісток Оленою Кравацькою, Юлією Бакастовою та Аліною Комащук. FIE
  • Як іноземні спортсмени реагують на допуск "нейтральних" росіян і чи готові бойкотувати бої з ними

"Можу сказати, що я вже не дивуюся тому, що робить Міжнародна федерація. Апогей цьому був у Мілані [на чемпіонаті світу], те, що сталося зі мною. Але вони все продовжують це робити, не бачу логіки, мені це незрозуміло. Звісно, спілкуюся з колегами з інших країн. Вони знають, що це несправедливо, але олімпійський відбір — всі все розуміють.

Мабуть, що так [не хочуть ризикувати своїми путівками на Олімпіаду], не бачать у цьому нічого поганого, можливо хтось не хоче дивитися на це з цього боку. Всі націлені на Олімпійські ігри — якось так. Але ми бачимо підтримку від інших країн, і так само багато спортсменів та федерацій не мовчать. Інша справа, що у Міжнародній федерації не звертають увагу на це.

Нам треба розповсюджувати інформацію, треба розмовляти, говорити, що ми робили всі ці місяці, коли їх допустили. Мені здається, у мене не було жодного змагання, де я б не говорила про цю ситуацію з нейтральними спортсменами. Розумію, що спортсмени з інших країн дивляться, що робить їхня федерація: якщо вона каже щось зробити, то вони й роблять. Я зі свого боку кажу, що ми, атлети є голосом. Мій приклад є гарним, хоч і дуже важким. Думаю, з цього можна взяти щось для себе".

Ольга Харлан: що відомо

  • Харлан — учасниця чотирьох Олімпійських ігор: у 2008, 2012, 2016 та 2021 роках. На її рахунку чотири нагороди на Олімпіадах — "золото" та "срібло" у командному турнірі в 2008 та 2016 роках, а також дві "бронзи" в особистому (2012, 2016 роки).
  • На рахунку Харлан — шість титулів чемпіонки світу (чотири "золота" в індивідуальній першості, два — в командній). Загалом має 15 медалей чемпіонатів світу.
  • Ольга Харлан шість разів перемагала на чемпіонатах Європи в індивідуальних змаганнях і двічі — в командних.
На початок