"Повинні показувати, що вони не нейтральні". Інтерв'ю Ольги Харлан – про дискваліфікацію, підтримку та події ЧС-2023

"Повинні показувати, що вони не нейтральні". Інтерв'ю Ольги Харлан – про дискваліфікацію, підтримку та події ЧС-2023

Ексклюзивно
"Повинні показувати, що вони не нейтральні". Інтерв'ю Ольги Харлан – про дискваліфікацію, підтримку та події ЧС-2023
Ольга Харлан. Фото: НФФУ

Ексклюзивне інтерв'ю Ольги Харлан для Суспільне Спорт.

Дискваліфікація Ольги Харлан на чемпіонаті світу за відмову тиснути руку "нейтральній" суперниці з Росії – одна з найбільших подій у фехтуванні цього сезону. Це був перший випадок зустрічі фехтувальниці з України та "нейтральних" представників з початку повномасштабного вторгнення.

Ользі показали чорну картку, але за добу її "відтермінували" – і Харлан змогла фехтувати у складі збірної України у команді. Хоча, як згадує сама Ольга, фізично і морально вона взагалі не була готовою до цього.

Ольга Харлан дала ексклюзивне інтерв'ю Суспільне Спорт після завершення чемпіонату світу. У ньому вона розповіла про усе, що відбувалося у день зустрічі з "нейтральною" спортсменкою, а також описала, чому систему нейтральності потрібно змінювати.

  • Про підготовку до бою проти "нейтральної" суперниці та налаштування

Кожен для себе вирішує, як це буде, чи хоче він фехтувати [з росіянами]? Чи він може це робити і впоратися зі своїми емоціями? Я про себе можу сказати, що мені дуже складно було взяти під контроль емоції. Коли з'явилася інформація про наказ і дозвіл змагатися з нейтральними атлетами, я, звісно, зраділа на секундочку. А потім почала думати як, що і коли. Бо за правилами Міжнародної федерації фехтування нам треба тиснути руку. Але мені допомогли знайти інформацію про те, що "ковідні протоколи" залишилися незміненими. Тому в мене був такий козир: просто стукнутися шаблями і все.

За день до старту спілкувалася з президентом Міжнародної федерації фехтування і казала: “Давайте ви не будете мене дискваліфіковувати, бо є ковідні правила”. Він сказав якось так: “Окей. Це ми вирішимо і все буде гаразд". Тому я виходила на цей бій з розумінням, що я точно не потисну руку, але не знала, що буде після цього.

Важливо було не отримати "чорну картку", бо ще треба фехтувати в команді. Можу сказати, що в особистих стартах я сподівалась на "золото". Звісно, я їхала, щоб привезти медаль. Я хотіла фехтувати далі. Пройти це все і рухатися вперед.

  • Про витягнуту шаблю і слова Смірновій на доріжці

Я виставила шаблю [після бою зі Смірновою], щоб вона по ній вдарила. А що [я їй] сказала? Повідомила, що не буду тиснути їй руку. Кажу: "Я не буду тиснути руку!" А потім суддя мені сказав: "Все іди!" Я пішла.

Впоралася зі своїми емоціями. Я до цього не спала всю ніч. У мене серце "в горлі" було. Це був перший раз, коли ми змагаємося і вони також. Я не знаю, як це можливо і що доля зі мною робить, але я сприйняла це як ще один бій. Мені потрібно боротися, бо я борюся не лише за себе, а за команду, яка разом зі мною, за усі види зброї, хто мав шанси на медаль, але не вийшов на доріжку. Я відчувала, що репрезентую всіх.

Ольга Харлан після бою з нейтральною суперницею, фото: GETTY IMAGES
Ольга Харлан після бою з нейтральною суперницею, фото: GETTY IMAGES. Ольга Харлан на ЧС-2023 з фехтування, фото: GETTY IMAGES

У мене перед очима було все, що відбувається в Україні. Я розумію, що мені треба з цим впоратись, бо для того, щоб виграти, мені потрібно опанувати свої емоції. Тобто на 5 хвилин забути про те, що відбувається. По-іншому, я перемогти не зможу. Якщо я включу емоції, ви могли бачити, що я вела, 5:1, а потім програвала 5:6 — і в цей момент я почала думати не про фехтування. Я повернулася до справи, а це ж секунди, і потім все пішло, бо я була дуже сконцентрована. Сказала собі: “Так, Оля, фехтуй, фехтуй. Ти сильніша фехтуванням, ти сильніша фехтуванням”. Ось так я собі казала.

Я розумію, що якби не фехтувала на чемпіонаті світу, то корила б себе набагато більше, ніж після того, коли вийшла на цей бій.

  • Про події після бою та дискваліфікацію

Я взагалі вже розминалася перед наступним боєм, прийшла в наш “бокс” український. У мене було півтори-дві години до наступного бою. Я видихнула, типу, все добре — лягла. Тут щось бачу якість новини на кшталт “чекаємо”.

Що чекаємо? Я тут збиралася фехтувати. Що чекаємо? Включаю трансляцію, бо це велика арена і поки дійдеш назад...Бачу, а вона сидить. Я кажу: “Дідько” І я розумію, що щось починається. Але я була впевнена, що все це замнеться і вона піде з доріжки. Я розраховувала на здоровий глузд, отак. А коли мене покликали один раз в технічний департамент, де вони писали протести, я прийшла з шаблею і сказала: “Можу піти й дати їй шаблю” А вона ще сидить там. Змагання йдуть, а їхня коаліція там свідомо це робить.

Вона лише пішак. Тобто, я пояснила, що можу піти з шаблею на доріжку і дати їй, якщо вона по ній вдарить. Я кажу: “У вас принципова позиція і в нас принципова позиція”. Мені сказали: “Якщо ти не потиснеш руку, то буде чорна картка”. Я кажу: “Я не буду тиснути руку і ви не можете дати мені чорну картку”. Вони кажуть: “Ні, ми можемо!”

Наче вона пішла, змагання продовжилися. Я пішла розминатися перед наступною зустріччю проти представниці Болгарії. Я готуюся, розім’ялася з тренером і пішла в call room, вже віддаю свої речі й тут мене забирають звідти. Стоїть головний з технічного департаменту і суддя, який мене судив. Він же спочатку не присудив мені чорну картку. Він не хотів, не знаю, не було в думках цього у нього. Він стоїть, дивиться на мене, точніше дивитися навіть не міг. Він італієць, я дуже добре його знаю, дуже хороший суддя. Я розумію, що в мене не має на нього жодної злості. Я просто розумію, що FIE керує всім і може маніпулювати всіма. Він просто зі сльозами на очах дав мені чорну картку й пішов.

Я кажу: “Це неможливо!” Зі мною були головний тренер збірної Наталя Конрад і президент федерації Михайло Ілляшев. Вони не вставали взагалі, сиділи там до останнього. Ми сподівалися, що вони змінять рішення. Ми вели перемовини і намагалися довести свою позицію. Також там був Андреа Теренціо — тренер збірної [жіночі з фехтування на шаблях]. Я не одна була. І тоді побачила на екрані, що все, до побачення. Я зібрала свої речі і пішла, а далі було те, що було. Потім було дуже важко.

Я ридала і кричала. От що я робила. Коло мене сиділа моя команда, коло мене сиділи дівчата-рапіристки. Люди не могли зайти в «бокс», бо там таке творилося. Я була в істериці, була на межі нервового зриву, мені здається. Це така несправедливість, що мене просто порвало.

У мене була і досі є така злість за те, що вони роблять. Це не показує російську сторону людьми взагалі. Як вони діють у спорті, доводить, що вони нелюди. Немає значення, в якій сфері вони це роблять. Вони на війні нелюди, як вони катують і вбивають. Стріляють своїми ракетами і так далі. Так само і тут, немає винятків взагалі".

  • Про емоційний стан після дискваліфікації

Я почала оживати, коли поруч дівчата сиділи в телефонах і понеслося в телеграм-каналах. В одному з них написали: “Харлан — це миколаївська база”. І вже побачила, що в інстаграм почало щось творитися – за першу години додалося п’ять тисяч підписників. А я така: “Що?”

Я була розбита не через те, що моя кар’єра пішла в пекло. А через те, що ці люди не можуть зрозуміти — я не можу потиснути їй руку. І мені все одно, чому вони цього не второпають. Вони повинні поважати мій вибір і змиритися, що так буде завжди.

Представники країни-агресорки тероризують всіх, але просто не можуть гордо підняти голову й піти. Вони тиснутимуть до того, доки не знищать все українське. Вони апелюють до правил, хоча ця Смірнова ніяка не нейтральна. На це закривають очі.

Потім пішла хвиля інформації. Мене зняли зі змагань, а попереду ще мали бути командні старти. Вирішувалося питання потрапляння на Олімпіаду.

А я просто плакала і просила у дівчат вибачення, що не зможу допомогти. Ми продовжували писати протести та листи з президентом федерації фехтування України. Я не знала, що і хто там робить, але розуміла, що щось робиться. Дуже багато людей в це були задіяні. Вся країна наша, Міжнародний олімпійський комітет підключився до цього. Я була до сьомої вечора в залі, не їла і не пила. Мабуть, схудла за ці два дні на два-три кілограми. Це не дуже добре. Я сподівалась, що у мене ще будуть змагання.

Це повинно було так статися. Доля звела. Може не зі мною, а з кимось іншим зі спортсменів. Ми повинні показувати, що "нейтральні" — вони не нейтральні і ми не можемо тиснути їм руки. Мені дали ліцензію: “Так, дякую!” Але сподіваюсь, що Міжнародний олімпійський комітет передивиться цю нейтральну систему, яку вони зробили. Це не нейтральність у 98% відсотках випадків.

Це ще раз доводить, хоча в міжнародній федерації є ця комісія “нейтральності”, яка дивилася на цей список, і як вони не бачили цього? Комісія не працює, я це бачу. Якщо у Смірнової воює брат, вона це викладає у Instagram. Це що таке? Хіба це доводить нейтральність?

  • Про зміну ситуації

Я зрозуміла, що є певний рух в кращу сторону наступного дня. Для мене найважливіше було — це фехтувати. Там були підводні камені, тому я стояла на своїй позиції: “Я не буду вибачатися, не буду нічого робити. Якщо даєте чорну картку, то давайте. Я можу пояснити, чому так зробила. Ваша справа: зрозуміти це чи ні”. Тому наступного дня підключився МОК. Я побачила лист від Томаса Баха. Я була дуже здивована і трохи просльозилася. Я плакала, можна так сказати, бо це було щось неймовірне. Це добре, це якийсь шанс.

Тоді відбулася пресконференція, до цього зібралося бюро, і я була присутня на цій зустрічі. Там мені сказали, що дають можливість фехтувати у командних змаганнях. Тобто у мене не забрали чорну картку, вона залишається.

Вони дослухались до МОКу і НОК України, а також до мене, бо я там стояла й істерила. Я доводила свою думку, що це мало змінитися, бо те, що я вже вийшла на доріжку, каже про те, що я виказала "респект". Я його не маю, але я беру і роблю це. Бо в мене є бій і я професійно до цього підійшла, як FIE хоче. Але тиснути руки – те, що я не можу робити.

  • Про враження від підтримки

По-перше, я побачила, що це підтримка не лише Ольги Харлан. Підсумок цієї ситуації, що це підняло всю країну. А ця країна підняла весь світ. Коли я бачу, що в Верховній Раді встають та аплодують стоячи, для мене це щось таке, чого я не передбачала. Я дуже дякую за підтримку і визнання. Коли це глобально піднімається і всі включається, і це розповсюджується по всьому світу. Була інформація, що пів мільйона згадувань цієї події за дві доби.

Звісно, є люди, хто цього не розуміє. Вони не розуміють, що таке війна в твоїй країні. Вони не сприйматимуть, поки у них такого не буде. Я їм цього не бажаю, не бажаю відчувати те, що відчуваємо ми. Але вони не повинні судити мої дії, поки самі це не відчують.

Я отримала дуже багато підтримки особисто. Коли я вже вирішила, що буду далі фехтувати, це надало мені сили. Фізичних сил у мене не було. Мабуть, за дві доби я їла один чи два рази. Я просто не можу: хочу їсти, але не можу. Мій тренер дзвонив дієтологу, бо я казала, що дуже хвилююсь, а завтра виступати. А я стою розминаюсь, отримую укол, а в мене в голові паморочиться. Я думала, що десь там впаду. Я не сплю нормально і розумію, що в мене все на виснаженні.

Ольга Харлан під час виступу у команді
Ольга Харлан під час виступу у команді. Ольга Харлан, фото: GETTY IMAGES

В якому стані я виходила на командні? Це просто обійняти й плакати. Але моя команда, вони з розумінням до цього підійшли і мої тренери завжди казали, що не сумніваються у своєму виборі. “Ми завжди поруч з тобою, і підтримуємо тебе. Ми завжди з тобою. Цей вчинок набагато більше, ніж ти б виграла цей чемпіонат світу". Я почала розуміти, що є щось більше.

Зараз поїду в Україну і буду себе якось приводити до тями. Я не виходила до соцмереж, бо мені треба було акумулювати сили для того, щоб допомогти команді. Це було дуже важливо. Я вважаю, що в цей момент усі мали мене зрозуміти також.

На початок