Чемпіонат Європи з футболу 2024 року
Чемпіонат Європи з футболу 2024 року
УЄФА вніс радикальні зміни у проведення турнірів збірних: кваліфікації та Лігу Націй. Що і коли саме зміниться

УЄФА вніс радикальні зміни у проведення турнірів збірних: кваліфікації та Лігу Націй. Що і коли саме зміниться

УЄФА вніс радикальні зміни у проведення турнірів збірних: кваліфікації та Лігу Націй. Що і коли саме зміниться
. Збірна України з футболу, фото: AP Photo

Та що це означає для України.

Виконавчий комітет УЄФА вніс зміни у турніри збірних під час засідання у швейцарському Ньоні. Вони стосувалися двох змагань: Ліги Націй, а також європейської кваліфікації до чемпіонатів світу та Європи.

Рішенням Виконкому УЄФА, який відбувся у середу, 25 січня, було позбавлено російську Казань права на проведення Суперкубка-2023. Проведення матчу перенесли до грецьких Афін.

Читайте також: УЄФА переніс Суперкубок УЄФА-2023 з Казані в Афіни

Головні зміни, ухвалені в УЄФА, стосувалися саме турнірів збірних. Вони вплинули на футбольний календар, відведений під матчі національних команд і, як стверджують в організації, мають на меті забезпечення "більш привабливих та захоплюючих змагань".

Які саме зміни відбулися у турнірах збірних?

Ліга націй: розширення плей-оф раунду турніру
 • Як було: після завершення групового раунду матчі грали лише переможці груп Ліги А ("Фінал чотирьох"), а також чотири найгірші команди Ліги С ("плей-аут" за збереження місця в дивізіоні).
 • Як стало: розширений "Фінал чотирьох", поява додаткових раундів плей-оф у Лігах А, В, С.

Як виглядатиме новий формат Ліги Націй?

 • До фінальної частини Ліги Націй виходитимуть не чотири, а вісім команд - топ-2 груп Ліги А. Вони визначать учасників "Фіналу чотирьох" у додатковому раунді плей-оф.
 • Переможці ліг B, C, D напряму отримують підвищення, найгірші команди дивізіонів A i B – вилітають. У Лізі С відтепер не буде "плей-ауту": до Ліги D вилітатимуть дві найменш рейтингові збірні за підсумками групового етапу.
 • Поява "перехідних матчів": третє місце Ліги А - друге місце Ліги В; третє місце Ліги В - друге місце Ліги С.
 • За новим форматом груповий раунд Ліги Націй закінчуватиметься у листопаді. Плей-оф раунд відбудеться у березні, а у червні гратимуть "Фінал чотирьох".
Відбір на ЧС та Євро: більше груп, менше команд
 • Як було: відбір на ЧС-2022 - 10 груп: п'ять - по 5 команд, п'ять - по 6; Євро-2024 - 10 груп: сім - по 5 команд, три - по 6.
 • Як стало: відбір складатиметься з 12 груп по 4-5 команд.

У чому саме полягають зміни?

 • Групи з п'яти команд: старт відбору - у березні (для тих команд, що не грають матчі плей-оф Ліги Націй), або у червні (для тих команд, що не потрапили до Фіналу Ліги Націй).
 • Групи з чотирьох команд: старт відбору - у вересні.
 • Принцип виходу до фінальної частини ЧС та Євро не зазнає змін: переможці напряму виходять на турнір, другі місця - або потрапляють напряму, або грають у плей-оф (включно з командами, що гарантували собі місце у плей-оф завдяки Лізі Націй).
 • Новий формат відбору стане дійсним після Євро-2024. Тобто, жеребкування кваліфікації на чемпіонат Європи-2024 залишається без змін.

Що означають ці зміни для збірної України?

До закінчення Євро-2024 - нічого. Україна залишається у Лізі В Ліги Націй, тоді як суперники по відбору на чемпіонат Європи будуть для неї тими ж.

Зміни, які впровадила УЄФА, набудуть чинності лише у вересні 2024 року - старт Ліги Націй 2024/25. І вже тоді матимуть вплив на календар матчів збірної України у 2025 році:

 • Якщо Україна потрапляє до групи відбору на ЧС-2026 з чотирма збірними - розпочинає його у вересні 2025 року.
 • Якщо Україна потрапляє до групи з п'ятьма збірними - у березні чи у червні - залежно від того, чи бере участь у плей-оф раунді Ліги Націй.

Збірна України у турнірах збірних УЄФА

 • У відборі на Євро-2024 отримала у суперники Італію, Англію, Північну Македонію та Мальту. Для потрапляння на турнір має фінішувати у топ-2 групи.
 • У Лізі Націй Україна за підсумками останнього розіграшу турніру залишилася у Лізі В, посівши друге місце. Разом із тим, "синьо-жовті" мають шанс на потрапляння до плей-оф за вихід на Євро-2024 завдяки рейтингу Ліги Націй залежно від підсумків кваліфікації.
 • Старт відбору на Євро-2024 для України відбудеться 26 березня проти Англії.
Читайте також: "Маємо багато спільних бачень по грі". Павелко підтвердив перемовини з Ребровим щодо роботи тренером збірної України
На початок