"Просто не дають виступати". Бронзові призери Ріо-2016 у веслуванні - про пропуск відбору на ЧС та виступ на Євро-2022

"Просто не дають виступати". Бронзові призери Ріо-2016 у веслуванні - про пропуск відбору на ЧС та виступ на Євро-2022

Ексклюзивно
"Просто не дають виступати". Бронзові призери Ріо-2016 у веслуванні - про пропуск відбору на ЧС та виступ на Євро-2022
AP

Дмитро Янчук та Тарас Міщук увійшли до топ-5 фіналу Євро з веслування, уперше виступивши за два роки в одному екіпажі.

Веслувальники Дмитро Янчук та Тарас Міщук - одні з українських призерів Олімпійських ігор у веслуванні. У 2016 році на Іграх у Ріо-де-Жанейро екіпаж Янчука та Міщука здобув "бронзу" у каное-двійці на дистанції 1000 метрів, а за рік до цього став чемпіоном Європи.

На Олімпіаді у Токіо Янчук та Міщук не виступали разом в одному екіпажі. Партнером Янчука був Павло Алтухов, а до фіналу А українці не потрапили, посівши 13-е підсумкове місце.

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну Янчук та Міщук пропустили відбірковий турнір через службу в НацГвардії та СБУ. Саме за його підсумками визначався склад на міжнародні змагання, зокрема чемпіонат світу, що закінчився на початку серпня у канадському Галіфаксі.

Міщук, зрештою, поїхав на чемпіонат світу у складі збірної України як чинний чемпіон у каное-четвірці на 500 метрів. Однак виступити в одному екіпажі з Янчуком не зміг - саме через пропущений відбір бронзовий призер Олімпіади-2016 не зміг поїхати на турнір.

На чемпіонаті світу-2022 Україну в каное-двійці на 1000 метрів представили Віктор Свиридюк та Едуард Шеметило. Але на Євро-2022 збірна України виставила саме екіпаж Янчука та Міщука.

Екіпаж Янчука та Міщука боровся до останнього у фіналі на Євро. Однак на фініші все ж програв боротьбу за медалі, посівши п'яте місце з відставанням в одну секунду від подіуму.

Читайте також: Бронзові призери Олімпіади-2016 Янчук і Міщук - у топ-5 фіналу Євро-2022 в каное-двійці на 1000 м

Після виступу на Євро українські веслувальники дали ексклюзивний коментар Суспільне Спорт, у якому розповіли про свій виступ. А також звернули увагу на правила внутрішнього відбору на міжнародні турніри, вважаючи, що мали отримати ще одну можливість виступити на чемпіонаті світу.

Що сказали українські веслувальники?

  • Дмитро Янчук
"Перший відбірковий турнір проходив у Румунії. Як почалася війна, я служив у Національній Гвардії, мене призвали, і я повернувся в Україну. І вийшло так, що як тільки я повернувся в Україну, то приїхати на турнір у Румунію не зміг, бо законно виїхати з країни не міг. І виходить, що не потрапив на цей відбірковий чемпіонат і вже не міг претендувати на всі відбори. У квітні відібрали людей, і вже вони виступають на змаганнях".

"Так, [не потрапили на відбір, бо пішли служити]. Я - у Національній Гвардії, Тарас - у Службі безпеки України. Але він був на чемпіонаті світу, бо вони [каное-четвірка] виграли минулого року ЧС. І цей екіпаж вже претендував на цей рік їхати на чемпіонат світу. Вийшло так, що я два місяці служив і не зміг потрапити на відбір".

"Нам казали, що дуже мало часу, але більше двох місяців команда була в Україні, і за цей період не можуть провести контрольні тренування? Просто по цьому квітню, за першим відбором, вони виділили людей на весь рік, що будуть виступати. Гадаю, що певний екіпаж у певний час може краще їхати, а на інших змаганнях - інший буде сильніший. Просто в інших командах - Німеччина, Угорщина - різні екіпажі виступали на Євро та на ЧС. У нас же вийшло, що квітень і зараз серпень - виступає один і той же екіпаж по одному відбору. Були присутні три екіпажі, та й те, два з них - люди, які були на відборі, їх з'єднали та виставили на контрольне тренування".

"Задоволені майже всім, окрім фінішу. На цю гонку у нас було п'ять днів, щоб підготуватися, 1000 метрів вже як два роки не олімпійська дистанція. Чемпіонат світу нещодавно проходив у Канаді, після нього було мало часу, щоб підготувати човен. Тарас виступав у Канаді в каное-четвірці, мене не було, і виходить, що ми не змогли повноцінно підготувати двійку. До цього у нас було п'ять днів, збір проходив у Львові, і за цей час намагалися щось налагодити. Бо два роки не сиділи в одному і тому ж екіпажі. За ці п'ять днів щось налаштували з човном, видали максимум, який змогли показати на цей день. Боролися до кінця, але секунди не вистачило до срібної та бронзової медалей. Чотири екіпажи летіли швидко, крім німців, у них - дуже сильний екіпаж. Показали себе на всі 110%".

  • Тарас Міщук
"Чому на ЧС поїхав лише я? Це дуже довга історія. Ці питання потрібно не так нам ставити, як головним тренерам. Я сидів у четвірці в екіпажі, який минулого року переміг на чемпіонаті світу. Цей склад і поїхав. А зараз команда була розділена: частина в Україні, частина - за кордоном на зборах. Команда не була в одному місці, а тому не було можливості провести якихось відбіркових турнірів та й не дуже хотіли їх проводити".

"Ми удвох [з Янчуком] повернулася в Україну, а всі збори проводилися в Румунії за кордоном, де була збірна. Тобто це було три місяці до чемпіонату Європи, і не було жодних відборів. Нам дозволили лише пройти відбір у двійці на 1000 м, ми його пройшли, виграли і ось виступили зараз. І наскільки були готові... Не знаю, я гонкою задоволений, якщо не враховувати результат. За відчуттями, за ходом. Хід самого човна, але результат - трохи підкачав, хотілося краще, завжди хочеться медалей".

"Переїзди з Канади у Варшаву, а потім у Мюнхен? Чесно, з логістикою проблем як таких не було. Лише дорога у Канаду багато часу займала, як і назад. Але в мене був завжди здоровий сон, тому вечір, ніч - я сплю, зранку прокидаюся. З цим проблем не було. Виспався - прокинувся і ти себе бодро почуваєш. Ми приїхали у Канаду за два тижні до змагань, були команди - Німеччина, яка теж за два тижні прилетіла. Вони теж змагалися, не зважали на акліматизацію".

"Чи є питання до федерації та тренерів? Питань багато. Ми - спортсмени, наша справа виступати та тренуватися. Якщо зараз всі ці питання підіймати... Якщо вже їх підіймають, то, мабуть, у курсі всіх подій, що відбувалися, скандали, інтрижки. Єдина претензія - лише у тому, що ми, наприклад, як призери Олімпіади у двійці - нам елементарно не дали можливості просто на відборі пройти у двійці. Просто не дали можливості, мене ось це не влаштовує".

"В олімпійській каное-двійці у нас щороку була медаль на 500 м. А нам просто не дають виступати. Ми готуємося, тренуємося, і так, наша справа - виконувати свою роботу. Але нам навіть не дають її робити. Але поки ще терпіння є. Чи говорили з тренером? Коли задаєш питання, чому не зробили якісь відбори, то він у відповідь: "А як ми це мали зробити?". Ви - старший тренер збірної по каное, маєте відповідати на ці запитання, а не задавати їх спортсменам. Є нюанси, але цим лише псуватимеш собі настрій, глобально нічого не досягнеш цими скандалами. Ми це розуміємо, сезон вже завершений у нас. Так, спортивний вік недовгий, і воно трохи збиває, якийсь моральний дух. Але - не знаю: треба мати бойовий настрій. Розуміємо, що це не найбільша проблема наразі. Будемо далі гнути свою лінію, працювати. І наступний сезон покаже, хто є хто".

Хто такі Дмитро Янчук та Тарас Міщук

  • Янчук та Міщук - бронзові призери Олімпіади-2016 у каное-двійці (1000 метрів).
  • Янчук - чотиразовий призер Євро ("золото" з Міщуком - у 2015 році у каное-двійці на 1000 м). А також бронзовий медаліст ЧС-2015 у каное-двійці (500 метрів).
  • Міщук крім "золота" на Євро та "бронзи" на ЧС з Янчуком також є чемпіоном світу-2021 у каное-четвірці на дистанції 500 метрів. А у 2022 році здобув "бронзу" ЧС у цій же дисципліні.
На початок