Суспільне Спорт згадує, як збірна Україна проводила вирішальні матчі відбору на міжнародні турніри.
Збірна України з футболу закінчує відбір на чемпіонат Європи-2024. Українським футболістам залишилося провести останній матч року — проти Італії, який визначить другого учасника Євро від групи С.
Матч Україна — Італія покажуть наживо місцеві телеканали Суспільного (Суспільне Київ, Суспільне Чернігів тощо) та медіасервіс MEGOGO. Трансляція на місцевих телеканалах Суспільного буде доступна у цифровому ефірі T2, кабельних мережах та IPTV.
Перед матчем у листопаді ситуація у групі не грає на користь України: проти Італії "синьо-жовтим" потрібна лише перемога. Будь-який інший результат означатиме, що українцям доведеться боротися за вихід на турнір через плей-оф.
Це не вперше збірна України опиняється у ситуації, коли саме доля останнього поєдинку є визначальною для команди у контексті виходу на чемпіонат світу або на чемпіонат Європи. За всі роки участі у відбіркових турнірах Україна кілька разів мала вкрай важливий останній тур у кваліфікації.
Суспільне Спорт згадує, за що боролася збірна України та які матчі стали для неї ключовими.
Відбір на ЧС-1998: Україна проти Німеччини
- Матчі: Вірменія — Україна, Німеччина — Албанія
- За що грали: вихід на чемпіонат світу
- Ситуація перед матчем: Німеччина випереджала Україну на два очки
- Чи вдалося: ні
Кваліфікація на Мундіаль 1998 року стала другою в історії збірної України. Перший відбір на Євро-1996 українці закінчили на четвертому місці, і тепер відбиралися на чемпіонат світу.
У матчах на ЧС-1998 Україна грала “зірковим” складом — із Шевченком, Ребровим, Шовковським, Максимовим та іншими гравцями, більшість з яких становили “Динамо”, що у той період здобувало перемоги у Лізі чемпіонів.

Головними опонентами українців за прямий вихід із групи були німці. У поєдинках проти Німеччини українцям вдалося набрати лише одне очко, однак через нічиї Бундестім у інших матчах, до заключного туру Україна підходила, маючи теоретичні шанси вийти з групи. Однак й боролася за збереження другого місця, що давало вихід у плей-оф — Португалія відставала лише на одне очко.
Україна виграла свій матч у Вірменії 2:0, а ось Німеччина ледь не програла Албанії. За три хвилини до кінця основного часу рахунок був 3:3, і лише гол Олівера Бірхоффа на 90-й хвилині допоміг німцям виграти матч та втримати перше місце.
- Що відбулося далі: Україна потрапила у плей-оф, але там поступилася у 2-матчевому протистоянні Хорватії — майбутнім бронзовим призерам чемпіонату світу.
Відбір на Євро-2000: Україна проти Франції
- Матчі: Росія — Україна, Франція — Ісландія
- За що грали: вихід на чемпіонат Європи
- Ситуація перед матчем: Україна випереджала Францію на одне очко, Росію - на два
- Чи вдалося: ні
У відборі на Євро-2000 ситуація для збірної України повторилася. Цього разу у групі українців були чинні чемпіони світу та майбутні чемпіони Європи — французи. Однак Україна була близькою до того, щоб відправити французьку збірну у плей-оф.
Україна не програла жодного матчу у відборі, зігравши двічі внічию з французами. І перед заключним поєдинком мала перевагу над чемпіонами світу — перемога у Москві над Росією дозволяла б українцям виграти групу та відправитися на Євро. Проте й програвати також не можна було — у такому разі росіяни могли випередити українців та самі зачепитися за вихід на турнір.
Обидва заключні матчі туру виявилися напруженими. Французи вигравали 3:2 у Ісландії, а ось Росія вийшла вперед на 75-й хвилині — це означало, що Україна ризикує навіть втратити плей-оф.

Проте на 88-й хвилині голом відзначився Андрій Шевченко. В України був ще шанс і для того, щоб вирвати перемогу, проте матч закінчився внічию 1:1, а “синьо-жовті” втратили перше місце в групі.
- Що відбулося далі: другий плей-оф для України також закінчився невдачею — у 2-матчевому протистоянні українці поступилися Словенії, а помилка Олександра Шовковського стала однією з найбільш пам’ятних в історії українського футболу.
Відбір на ЧС-2002: Україна проти Білорусі
- Матчі: Польща — Україна, Вельс — Білорусь
- За що грали: плей-оф чемпіонату світу
- Ситуація перед матчем: Україна випереджала Білорусь на одне очко
- Чи вдалося: так
Відбір на чемпіонат світу-2002 став третім поспіль для збірної України, коли вона боролася за найвищі результати. Причому у суперниках українців, на відміну від попереднього відбору, не було топзбірної Європи — жеребкування визначило у суперники України Польщу, Білорусь, Вельс, Норвегію та Вірменію.
Проте і в такій групі збірна України втратила за два тури до кінця пряму путівку на чемпіонат світу (її здобула Польща). А в останньому турі математично могла втратити і шанс на плей-оф — перевага над найближчим переслідувачем Білоруссю складала одне очко, а грати потрібно було проти Польщі на виїзді.
Україна не здобула перемогу над поляками, зігравши внічию 1:1. Проте і Білорусь не виграла свій матч — поразка Вельсу 0:1.
- Що відбулося далі: третій плей-оф — третя поспіль поразка. Цього разу Україна потрапила на майбутніх віцечемпіонів світу — німців, і після нічийного результату вдома 1:1, програла на виїзді 1:4.
Відбір на ЧС-2014: Україна проти Англії
- Матчі: Сан-Маріно — Україна, Англія — Польща
- За що грали: вихід на чемпіонат світу
- Ситуація перед матчем: Англія випереджала Україну на одне очко
- Чи вдалося: ні
До відбіркової частини чемпіонату світу-2014 Україна підходила, вже маючи досвід виступів на міжнародному турнірі. В 2006-му “синьо-жовті” грали у чвертьфіналі чемпіонату світу, а у 2012-му — були одними із господарів чемпіонату Європи.
У кваліфікації на чемпіонат світу-2014 Україна підходила вже з новим поколінням гравців (Андрій Ярмоленко, Євген Коноплянка, Андрій Пятов, Євген Хачеріді). І зберігала шанси на перше місце попри невдалий старт відбору — українці набрали лише два очки у трьох матчах, паралельно змінюючи головного тренера — Олег Блохін пішов працювати в “Динамо”.

Із Михайлом Фоменком збірна України здобула 16/18 очок у наступних шести матчах і мала хороші шанси на пряму путівку на чемпіонат світу. Українцям потрібно було грати проти аутсайдера Сан-Маріно і розраховувати, що Польща відбере очки у Англії на “Вемблі”.
У Сан-Маріно Україна оформила одну із найрозгромніших перемог в історії — 8:0. Проте Англія не дала шансів Польщі вдома та перемогла 2:0, відправивши Україну у плей-оф.
- Що відбулося далі: у плей-оф Україна отримала збірну Франції і теж була у кроці від чемпіонату світу, вигравши домашній матч 2:0. Проте гра на виїзді не склалася для “синьо-жовтих” — поразка 0:3.
Відбір на Євро-2016: Україна проти Словаччини
- Матч: Україна — Іспанія, Люксембург — Словаччина
- За що грали: вихід на Євро (друге місце)
- Ситуація перед матчем: рівність очок (по 19)
- Чи вдалося: ні
Чемпіонат Європи-2016 став першим турніром з розширеною кількістю учасників — УЄФА ухвалила рішення про збільшення команд з 16 до 24. Відповідно, це вплинуло на формат відбору на турнір: потрапити з гри могли одразу дві найкращі команди групи, а також переможці плей-оф серед тих, хто посів третє місце.
Шанси України на топ-2 погіршилися вже після першого матчу в Києві, який команда програла Словаччині. Проте перед останнім туром ситуація змінилася: Білорусь виграла на виїзді у словаків, завдяки чому Україна зрівнялася за очками. А в останньому турі мала грати проти Іспанії, яка вже вирішила для себе питання виходу на Євро.

Попри рівність очок, положення збірних було неоднаковим: Словаччина мала перевагу в особистих зустрічах. Тобто навіть перемоги над іспанцями виявилося б недостатньо, але Україні не вдалося зробити навіть і це — домашня поразка 0:1.
- Що відбулося далі: у протистоянні зі Словенією у плей-оф Україна нарешті перервала негативну серію та пройшла на чемпіонат Європи. Проте вже на самому Євро показала найгірший результат в історії — 0 очок та 0 голів.
Відбір на ЧС-2018: Україна проти Хорватії
- Матч: Україна — Хорватія
- За що грали: плей-оф чемпіонат світу
- Ситуація перед матчем: рівність очок (по 17)
- Чи вдалося: ні
У відборі на чемпіонат світу-2018 вирішальною для України стала гра проти Хорватії у Києві — прямого конкурента за вихід на мундіаль. Математично команди боролися і за перемогу у групі (лідери ісландці, що мали на два очки більше, мали ще зіграти проти Косово). Проте де-факто Україна та Хорватія сперечалися між собою за право виступити у плей-оф.
Україна підходила до гри з Хорватією без турнірної переваги. Хорвати випереджали українців завдяки різниці м’ячів, а тому потрібна була лише перемога. Водночас, перевагою для збірної України був саме фактор поля — вперше за історію вирішальний поєдинок відбору на чемпіонат світу українські футболісти проводили саме за рідних трибун.
Проте реалізувати цю перевагу проти майбутніх віцечемпіонів світу збірній Україні не вдалося. Після безгольового першого тайму українці пропустили два м’яча по перерві, не створивши загроз біля воріт хорватів.
- Що відбулося далі: поразка у цьому матчі залишила Україну без плей-оф, після чого команда Андрія Шевченка продовжила підготовку до наступного турніру — Євро-2020. Там українці пройшли відбір з першого місця і вперше в історії дійшли до чвертьфіналу.
Відбір на ЧС-2022: Україна проти Фінляндії
- Матч: Боснія і Герцеговина — Україна, Фінляндія — Франція
- За що грали: плей-оф чемпіонат світу
- Ситуація перед матчем: Фінляндія випереджала на два очки Україну (11 проти 9)
- Чи вдалося: так
Відбір на останній мундіаль, що проходив у Катарі, Україна закінчила без поразок, але перебувала у статусі аутсайдера. Перед вирішальним матчем проти Боснії і Герцеговини ситуація, в яку потрапили "синьо-жовті", була критичною: навіть перемога не гарантувала другого місця у разі виграшу фінів у Франції в останньому турі. А це означало, що збірна України могла навіть пройти повз плей-оф.
Проте у вирішальному турі все склалося на користь українців. "Синьо-жовті" перемогли Боснію і Герцеговину 2:0, тоді як Франція з ідентичним рахунком обіграла Фінляндію. Відтак, українці випередили фінів лише в останній момент і з мінімальною перевагою в одне очко.

- Що відбулося далі: плей-оф до ЧС-2022 для України був відтермінований до червня через повномасштабне вторгнення Росії. А самі стикові матчі закінчилися невдачею для українців: після перемоги над Шотландією (3:1) "синьо-жовті" зазнали поразки від Вельсу у фінальному поєдинку плей-оф.