Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту

Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту

Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту
AP Images

Питання-відповіді про Олімпіаду.

Зворотній відлік до старту перенесених Літніх Олімпійських ігор розпочато. До старту Токіо-2020 залишилося 100 днів.

У березні 2020 року МОК та організатори Ігор у зв'язку з пандемією коронавірусу ухвалили безпрецендентне рішення: перенести Олімпіаду на один рік. Тоді планувалося, що Токіо-2020 стане "Іграми, що здолали коронавірус".

Однак ситуація з пандемією за рік практично не змінилася. Та цього разу про перенесення Олімпіади мова не йде: змагання або відбудуться у запланований термін, або не відбудуться узагалі.

Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту
Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту. AP Images

За 100 днів до старту Олімпійських ігор-2020 (так, назва "Токіо-2020" залишилася незмінною) Суспільне Спорт відповідає на основні запитання щодо спортивного івенту та шансів України.

Чи справді відбудуться Ігри? Навіть попри пандемію?

Так, МОК та японська влада наголошують на проведенні Олімпіади. Ще у 2020 році президент МОК Томас Бах казав, що "плану "Б" немає": ситуація не змінилася. Тобто змагання в Токіо відбудуться або влітку 2021 року, або не відбудуться взагалі.

Водночас організатори розробляють механізм протидії поширенню коронавірусу. Одне з рішень – проведення Олімпіади без іноземних глядачів (допуск місцевих вболівальників на трибуни поки під питанням). Ось ще кілька прикладів:

  • розроблені "плейбуки" для усіх, хто буде дотичний до змагань – правила поведінки та обмежень (будуть оновлені наприкінці квітня);
  • усі, хто в'їжджатиме в Японію, має надати негативний тест на коронавірус (до 72 годин), спортсмени будуть проходити тестування мінімум раз на чотири дні;
  • інфікованих коронавірусом спортсменів помістять у спеціальні готелі.

Також усі країни мають зменшити розміри своїх делегацій, а спортсменам буде заборонено відвідувати туристичні місця. Олімпіада-2020 точно не буде схожою на будь-яку попередню.

Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту
Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту. AP

Однак населення Японії все ще критично ставиться до ідеї проведення Ігор у запланований термін: більше 70% виступають проти (за повне скасування або ще одне перенесення).

Токіо готове приймати Олімпіаду?

Усі об'єкти інфраструктури готові до проведення змагань: Олімпіада-2020 відбудеться у тих локаціях, де й було заплановано. Інша справа – коронавірусні обмеження в країні. Більшість спортсменів не отримали змогу випробувати олімпійські локації.

У квітні в Токіо мав відбутися кваліфікаційний турнір зі стрибків у воду - його перенесли на травень. А ліцензійні змагання з плавання на відкритій воді перенесли в Португалію. Логістичні питання та невпевненість у можливості в'їзду на територію країни одні з основних проблем, які є станом на зараз.

Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту
Олімпіада-2020. Що ми знаємо про Ігри в Токіо за 100 днів до старту. AP

Але куди важливіша проблема коронавірус. За час пандемії в Японії зареєстровано близько 9300 смертей (на початок квітня), щоденна кількість інфікованих близько 500 людей. У різних містах введені посилені карантинні обмеження.

І одна країна уже офіційно заявила про неприїзд на Олімпіаду-2020 – КНДР пояснює це рішення бажанням "захистити своїх спортсменів".

Де пройде Олімпіада і скільки усього видів спорту?

Змагання відбуватимуться в 40 різних локаціях, більшість з яких зосереджені в Токіо. Але будуть і зовсім віддалені місця проведень Ігор. Наприклад, марафони відбудуться в Саппоро (усе через ймовірну спеку в Токіо, і це ще одна серйозна проблема).

Загалом у програмі Олімпійських ігор-2020 33 види спорту, в яких буде розіграно 339 комплектів нагород. Серед них чотири дебютанти (карате, скейтбординг, серфінг та спортивне скелелазіння). А бейсбол / софтбол повертається уперше з Пекіну-2008.

На що буде розраховувати Україна на Олімпіаді-2020?

Ріо-2016 Україна завершила з найгіршим результатом в історії – усього 11 медалей (виступали 203 спортсмени). І хоча в Токіо, найімовіріше, уперше поїде менше 200 українських атлетів – медалей може бути більше.

Міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт у інтерв'ю ТСН в березні 2021 року заявив, що Україна розраховує на 13-15 нагород. А у серпні 2020 року він називав цифри 15-20 медалей.

Станом на середину квітня, в України близько 100 ліцензій на Олімпіаду-2020. Це число суттєво збільшиться у травні, коли завершаться відбіркові періоди у більшості видів спорту.

Наприклад, досі триває відбір у дзюдо, де однозначною претенденткою на медаль є Дар'я Білодід (2-разова чемпіонка світу). Аналогічна ситуація з тенісом: Еліна Світоліна на 99% потрапить на Олімпіаду, але офіційно це буде відомо аж 7 червня, тоді закінчиться період відбору у великому тенісі.

Еліна Світоліна на Олімпіаді-2016 дійшла до 1/4 фіналу
Еліна Світоліна на Олімпіаді-2016 дійшла до 1/4 фіналу. AP Images

Під питанням участь в Токіо-2020 гімнаста Олега Верняєва (олімпійський чемпіон відсторонений з невідомих причин) та тенісистки Даяни Ястремської (відсторонена через позитивну допінг-пробу).

Точно відомо, що Україна не буде представлена у командних видах спорту. Єдина надія - жіночий баскетбол 3х3 (якщо його зараховувати до командних), де відбір пройде у травні. Загалом українці будуть представлені в 20-22 видах спорту, а усього в Токіо змагатимуться приблизно 180 українських атлетів.

Що ще потрібно знати?

  • Дати Олімпіади-2020: 23 липня 8 серпня. Офіційний транслятор в Україні - Суспільне (прямі трансляції будуть доступні на телеканалі UA: Перший та сайті Суспільне Спорт).
  • Які проблеми можуть виникнути під час Олімпіади: пандемія коронавірусу та спека в Токіо (через це кілька змагань були перенесені в інші місця)
  • Чи виступатиме Росія? Ні. Будуть "Нейтральні атлети з Росії" – і кількість спортсменів буде обмеженою в деяких видах спорту.
На початок