Архітектори balbek bureau дослідили 25 сіл Рівненщини, щоб зафіксувати архітектурні особливості місцевих будинків та інтегрувати їх у онлайн-конструктор RE:Ukraine Villages. Цей інструмент зможе допомогти у збереженні культурної спадщини регіону та використанні її у майбутньому для реконструкції та будівництва.
Про це Суспільному розповіла lead-архітекторка проєкту RE:Ukraine Villages Віталіна Гошовська.
За її словами, проєкт RE:Ukraine Villages спрямований на збереження культурної спадщини українських сіл:
"Команда вивчає особливості архітектури приватних будинків, зведених за останніх 100 років, і презентує ці знахідки в доступному діджитал-форматі. Мета проєкту RE:Ukraine Villages – зберегти сформований органічний образ українських сіл та не дати стерти його типовою забудовою".


Віталіна Гошовська зазначила, що усі дослідження відбуваються у два етапи. Спочатку волонтери проєкту проводять моніторинг контексту з онлайн-джерел: вивчають історичні передумови й вплив географічних та етнографічних чинників на розвиток архітектури регіону, потім спілкуються з істориками, формуючи список сіл для експедиції.
"Після цього дослідники отримують перепустки та їдуть вивчати архітектуру українських сільських будинків останніх ста років. Під час експедицій роблять фото, спілкуються з місцевими, збирають інформацію, корисну для відбудови. Усі зроблені фотографії волонтери завантажують на Google-диск, а згодом їх вивчає команда RE:Ukraine Villages та використовує отримані дані для роботи над онлайн-конструктором", — пояснила архітекторка.

Під час вивчення автентичних будинків Рівненщині, архітектори дослідили 25 сіл області, розповіла Віталіна Гошовська. Результати дослідження показали, що найчастіше будинки фарбують у білий, блакитний, жовтий, зелений та теракотовий кольори, а вікна — переважно у блакитний.
"Яскраві оселі прикрашають кольоровими елементами у різних комбінаціях – на стінах і кутах найчастіше можна зустріти декоративні ромби, зображення рослин, а також сердечка. Також поширені елементи із дзеркала, які у сонячні дні схожі на срібло. Веранди на Рівненщині зазвичай двосхилі й розміщені по центру фасаду – таким чином, ця багато оздоблена частина будинку слугує його своєрідним обличчям, і часом перевершує решту будинку в оздобленні", — додала вона.
На думку архітекторки, багатство декоративних елементів на будівлях є однією з головних особливостей Рівненської області:
"Не можна оминути популярність різноманітного декору з металевих пластин та листів, яким забезпечувала оселі жива бляхарська школа. Зокрема у місцевих будинках можна побачити декоровані металеві димарі, витончені ринви та різьблене металеве оздоблення периметра фронтонів. У Рівненській області трапляються і дерев’яні будинки, і кам’яні з комбінацією з цегли, ракушняка, пісковика, і мазанки з глиняними стінами. Усі ці хати є носіями дизайн-коду області, який нам було важливо дослідити та зафіксувати".
Партнером дослідження на Рівненщині та Волині стала платформа "Алгоритм дій". Як зазначила її керівниця Елла Яцута, balbek bureau додає різні області до свого проєкту. Рівненщина стала дванадцятою на карті онлайн-конструктора. Для громадської організації важливо підтримувати такі ініціативи, тому вони і стали партнерами, пояснила Елла Яцута.
"У проєкті RE:Ukraine Villages поєднується відразу три важливі елементи — небайдужий та креативний бізнес, збереження культурної спадщини та автентики українських сіл, гідне й комфортне житло. Водночас це все супроводжується турботою до користувача, адже команді balbek bureau вдалося створити конструктор, користуватися яким під силу кожному — незалежно від фаху чи капіталу", — додала Елла Яцута.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok