У Рівненському краєзнавчому музеї 18 лютого презентували виставку "П'ятисвічники князів Острозьких майстра Лукаса Фріделянта року 1575. До 450-річчя створення". Це спільний захід трьох музеїв. Виставка діятиме упродовж місяця.
Про це Суспільному розповів старший науковий співробітник краєзнавчого музею Віктор Луц.
Спільна виставка трьох музеїв з Рівного, Острога та Дубна відбулася 18 лютого. Відвідувачі заходу мали змогу побачити п'ятисвічники, які замовив Костянтин-Василь Острозький.
"Вибір такої виставки не є випадковим, тому що це — оригінальні речі XVI століття, а якщо точніше 1575 року. Фактично минуло 450 років з того дня, коли ці підсвічники були зроблені гданським майстром Лукасом Фріделянтом", — розповів науковець.

Віктор Луц зауважив, що експонати створені з бронзи, їх висота становить 170 см і вага — приблизно 200 кілограмів.
"Для нас вони цінні з багатьох причин. Тому що оригінальних речей, які пов'язані з князями Острозькими, залишилося дуже мало. Ми в основному маємо архітектурні пам'ятки: Богоявленський собор, замок в Острозі, замок в Дубні, Межирічі. Але ось речей, які б свідчили нам про потугу Острозьких, на жаль, не тільки на Волині, а загалом в Україні небагато. І, напевне, унікальними являються ці підсвічники", — зазначив він.
Музейник зауважив, що ці експонати відомі серед мистецтвознавців, оскільки інформацію про них публікували упродовж майже 100 років в різних виданнях, в тому числі їх згадували в історії українського мистецтва, у спеціальних альбомах та дослідженнях. Але, зі слів Віктора Луца, для широкого загалу вони залишаються невідомими.

Історія п'ятисвічників
"Підсвічники мають навіть детективну історію початків свого існування. Ми достеменно не знаємо їх первісне походження, лише, що їх замовили Острозькі. Це точно, тому що на нижній частині підсвічника написано: "Милості Божої князь Острозький, воєвода Київський, маршалок землі Волинської". Це все вирізьблено", — пояснив музейник.
За інформацією науковця, підсвічники колись перебували в Замковій церкві у Дубні:
"Є запис, що у 1808 році вони потрапили до Миколаївської церкви у Дубні. А потім попали до собору бернардинів, який перетворили в кінці XIX століття на православну церкву. Там вони були до 1886 року, а тоді Волинню подорожував професор Прахов. Він їздив по Волині та збирав старожитності. В тому числі взяв два підсвічники, з дозволу церковного начальства, і привіз їх в Київ, думаючи зробити виставку в Києві й в Москві, але вона не відбулася".

Старший науковий співробітник додав, що тоді ці підсвічники затримались у професора майже на 20 років. Їх також зображували на портреті художника Васнецова, який робив портрет дочки Прахової у Києві, коли він працював над Володимирським собором, а зараз цей портрет зберігають в Третьяковській галереї.
"З'явилися такі повідомлення, що Прахов, начебто, їх хотів привласнити до своєї особистої колекції. Піднявся великий галас в пресі, й було таке розпорядження з Петербурга, щоб ці підсвічники повернули назад у храми на Волинь. Детективна історія полягала ще в тому, що в 1899 році в Києві мав відбутися археологічний з'їзд, де збиралися всі науковці. Але коли дізналися, що вони були не зовсім коректно взяті з Волині, Прахову наказали повернути їх назад на Волинь".
Віктор Луц зауважив, що з часом забули, кому ці підсвічники належали і їх повернули спочатку в Житомир. Потім в місті побували люди з Острога.
"Там було краєзнавче товариство й запропонували ці підсвічники передати в Острог. Тому що був відбудований Богоявленський собор в Острозі. Згодом приїхали з Дубна і побачили підсвічники, які були в Дубенському соборі. Почали теж вимагати, казали: «Це — наша власність». Ця історія ще розтягнулася на цілий десяток років з поверненням і підсвічники вирішили розділити", — пояснив науковець.

Він пояснив, що після Другої світової війни вони обидва попали до музеїв. Відповідно один зберігається тепер в Острозькому заповіднику, а другий — в Дубенському.
"Тепер через тривалий час ці підсвічники зустрілися і знов представлені разом. Дійсно унікальні витвори художнього металу, особливо не тільки для Волині, а взагалі й для українського мистецтва", — додав науковець.

З його слів, виставка доповнена матеріалами, у яких йдеться про історію підсвічників. Експозиція триватиме упродовж місяця в обласному краєзнавчому музеї, а потім діятиме у музеях Дубна та Острога.
Віктор Луц додав, що ця виставка не лише допоможе людям дізнатися історію підсвічників, а й провести наукову роботу.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok