У Рівненському органному залі 11 лютого відбудеться концерт "1000 років української музики: органна версія". Це другий захід у рамках 22-го Міжнародного фестивалю "Органний собор — 2025". Охочі зможуть почути авторську програму київського органіста Богдана Дем'яненка.
Про це в етері Українське радіо. Рівне розповіла піарниця Рівненської обласної філармонії Ніна Іщенко та органіст з Києва, музикознавець, композитор Богдан Дем'яненко.
11 лютого о 18:30 у Рівненській обласній філармонії відбудеться концерт під назвою "1000 років української музики: органна версія". Для рівнян та гостей міста звучатиме авторська програма Богдана Дем'яненка.
"У цій програмі, яку я зібрав на свій смак, представимо різні ключові епохи в історії української музики. Покажемо середньовічну українську музичну культуру. Буде звучати візантійський наспів IV століття — органна фантазія сучасної української композиторки Світлани Острової. Відкриватиме концерт моя власна композиція на фольклорний матеріал. Це стародавня українська пісня про створення світу", — розповів композитор.

Зі слів органіста, також під час концерту виконають твір невідомого київського автора "мазепинського часу" — "Сорадуйтеся з нами", який присвячений Архангелу Михаїлу:
"Я розшифрував цей твір зі старовинних рукописів бібліотек Софії Київської та Києво-Печерської лаври. Також я зробив транскрипцію цього твору для органа".
Богдан Дем'яненко зауважив, що у програмі заходу, який відбудеться 11 лютого, є твори сучасних українських композиторів: Лесі Дичко, Михайла Шуха, Віктора Гончаренка.
"Завершуватиме концерт мій твір. Упродовж десяти хвилин я буду грати лише ногами на педалях, не задіюючи рук. Це варіації на тему української народної пісні "Їхав козак за Дунай". До речі, у Рівному практично ідеальна акустика для органних концертів і значно краща, ніж у більшості органних залів України", — підсумував Богдан Дем'яненко.

Що відомо про фестиваль
Зі слів піарниці Ніни Іщенко, Міжнародний фестиваль "Органний собор" організовують у Рівному з 2003 року. На подію зазвичай запрошують музикантів з-за кордону, але цьогоріч іноземних гостей не буде через ймовірно небезпечну для них ситуацію в країні. Загалом у програмі — п'ять окремих тематичних концертів:
- 2 лютого — "Sound of Ukraine";
- 11 лютого — "1000 років української музики: органна версія";
- 16 лютого — "Погляди";
- 20 лютого — "Органні фантазії".
- 23 лютого — закриття фестивалю.
"Цьогоріч ми поєднуємо не лише сольний інструмент, а ще додаємо до нього вокал. На двох концертах буде залучений наш академічний камерний оркестр", — розповіла Ніна Іщенко.
Піарниця зауважила, що закриватиме фестиваль колектив академічного камерного оркестру та органіст Дмитро Морозов:
"Ми ще не давали назви цьому концерту. Хай це поки що буде інтригою. Також до нас приїде український скрипаль та диригент Ігор Муравйов. Для любителів різних жанрів буде своя програма".
Вона додала, що більше інформації про подію можна дізнатися на сайті Рівненської обласної філармонії.
Як у 2023 році готували орган до фестивалю, дивіться в сюжеті Суспільного.