У Нобельському природничому парку, що на Рівненщині, провели великий зимовий облік птахів. Під час спостережень науковці дослідили орієнтовно 228 пташок 20 видів. Зокрема, вони зафіксували сорокопуда сірого, який занесений до Червоної книги України та бакланів великих, що зупинилися на озері Нобель.
Про це Суспільному розповів старший науковий співробітник Нобельського парку Іван Зубкович.
З його слів, польовий виїзд відбувся 24 січня та тривав більше ніж 6 годин. Разом з молодшим науковим співробітником Володимиром Зубковичем спершу він дослідив маршрут від села Кутин до озер Задовже та Посвітське, а також прилеглі до них території лісів.
"На озері було зафіксовано нами лише 17 лебедів, які плавали. І в прилеглих лісах була синиця велика, довгохвоста, блакитна, радувала своїм співом. Частина цих птахів була зафотографована, а інша частина ідентифікована завдяки застосунку "Merlin", який розпізнає пташиний спів і ідентифікує види", — розповів дослідник.


Після цього вони пересіли у моторний човен та продовжили моніторинг на озері Нобель та вздовж річки Прип'ять:
"Найцікавіше було на озері Нобель, бо озеро Нобель — це найбільше озеро за площею в Рівненській області, його загальна площа орієнтовно 500 гектарів. Там ми спустилися трошки по річці Прип'ять, 2 кілометри пропливли. Ми помітили поряд червонокнижного сорокопуда сірого та гоголя зеленоголового. Ну, відносно, як для зими, для цього періоду, то його було багато. Ми нарахували 51 особину".
Як зазначив Іван Зубкович, під час обліку вони помітили бакланів великих. Цих птахів виявили вперше у зимовий період.
"Також баклани великі, дві особини були. Це вперше ми цієї зими фіксуємо, що баклани на зимівлі, чи це, можливо, якраз їх набула якась певна міграція, вони зупинились на озері Нобелі", — додав науковець.


Загалом у ході спостережень на обліковому маршруті науковці зафіксували 20 видів птахів, підсумував Іван Зубкович. Серед них:
- лебідь-шипун (Cygnus olor) – 34 особини (як дорослі, так і молоді птахи);
- крижень звичайний (Anas platyrhynchos) – 18 ос.;
- червонокнижний гоголь зеленоголовий (Bucephala clangula) – 51 ос.;
- баклан великий (Phalacrocorax carbo) – 2 ос.;
- чепура велика (Ardea alba) – 7 ос.;
- чапля сіра (Ardea cinerea);
- крук звичайний (Corvus corax) – 2 ос.;
- канюк звичайний (Buteo buteo) – 3 ос.;
- червонокнижний сорокопуд сірий (Lanius excubitor) – 2 ос.;
- сойка звичайна (Garrulus glandarius) – 4 ос.;
- сорока звичайна (Pica pica) – 3 ос.;
- галка звичайна (Corvus monedula) – 5 ос.;
- гаїчка-пухляк звичайна (Parus montanus) – 5 ос.;
- синиця блакитна (Parus caeruleus) – 12 ос.;
- синиця велика (Parus major) – 8 ос.;
- синиця довгохвоста (Aegithalos caudatus) – 4 ос.;
- омелюх звичайний (Bombycilla garrulus) – 31 ос.;
- горобець польовий (Passer montanus) – 6 ос.;
- зяблик звичайний (Fringilla coelebs) – 22 ос.;
- щиглик звичайний (Carduelis carduelis) – 8 ос.

Старший науковий співробітник повідомив, що подібний облік започаткували у США на Різдво для орнітологів-аматорів та дослідників. Згодом це стало традицією для усього світового наукового товариства. Таке спостереження дає уявлення про біорізномаїття певної місцевості.
"Власне, цей захід був присвячений до великого зимового обліку всеукраїнського, який відбувається щороку в різні терміни, деколи це від Різдва, від 10-12 січня і закінчується 25-26 січня. Тобто, десь орієнтовно 10-12 днів триває", — пояснив Іван Зубкович.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok