Перейти до основного змісту
"Це потребує збереження": колекцію ретро-іграшок показали в Рівненському обласному краєзнавчому музеї

"Це потребує збереження": колекцію ретро-іграшок показали в Рівненському обласному краєзнавчому музеї

У фондах обласного краєзнавчого музею зберігають іграшки, якими прикрашали новорічні дерева жителі Рівненщини, починаючи від 50-х років XX століття. У колекції прикраси виготовлені з паперу, скляні та в дусі "хрущовського" періоду.

Ретро-іграшкову підбірку бачило Суспільне.

Ялинкові іграшки минулого століття показала наукова співробітниця Рівненського обласного краєзнавчого музею Ольга Морозова. Жінка продемонструвала найстаріші новорічні прикраси, які є у фонді музею.

"До найстаріших іграшок у нас відносяться кулі — це приблизно кінець 50-х років. Цікава іграшка, де квітка намальована. Її обробляли наступним чином — клей наносили і зверху занурювали її в спеціальні порошкові фарби. Теж у 50-60-ті роки іграшки, які виготовляли за технологією, за якою робили намисто — так звані лускавки", — розповіла Ольга Морозова.

ретро-іграшки
Іграшка-куля XX століття. Суспільне Рівне

ретро-іграшки
Іграшка із зображенням квітки. Суспільне Рівне

За словами Ольги Морозової, в кінці 1950-х років не усі мали можливість придбати скляні іграшки. Тож виготовляли тоді й паперові ялинкові прикраси.

"Паперові були дешевші, і, відповідно, їх навіть вдома можна було зробити. Траплялися такі набори надрукованих паперових іграшок — "зроби сам". Їх вирізали, склеювали дві і можна було такими прикрашати ялинку", — зазначила наукова співробітниця музею.

ретро-іграшки
Ольга Морозова тримає паперову іграшку. Суспільне Рівне

Показала Ольга Морозова й іграшки "хрущовського" періоду:

"60-ті роки, поїздка в Америку, Хрущов після Другої світової війни. І таке досягнення, щоб дійшло до всіх людей, адже, що таке кукурудза — в багатьох селах не бачили і не знали, що це таке. А ось, щоб вона дійшла — її зробили у вигляді іграшки. Був цілий такий набір. Напевно він був розрахований на "хрущовські квартири" — це набір таких зовсім малесеньких іграшок. У нас є два перці і якась груша. Була окремо навіть футбольна тема".

ретро-іграшки
Іграшка-кукурудза. Суспільне Рівне

Також в колекції зберегли іграшки, які виготовляли у Рівному.

"Місцеве наше виробництво — Дід Мороз і Снігуронька. Цікаво, що такі Діди Морози згадуються з 1948 року. Спочатку це була артіль, яка виготовляла такі новорічні іграшки — це така організація, де працювало до 10 працівників. В пару до Діда Мороза була Снігурка. Вона теж має таке клеймо рівненське — це вже трішки пізніше, це період 70-х років", — зазначила жінка.

"Це однозначно потребує збереження": колекцію ретро-іграшок показали в Рівненському обласному краєзнавчому музеї
Ялинкові ретро-іграшки. Суспільне Рівне

На запитання про доцільність зберігання іграшок радянської епохи Ольга Морозова відповіла так:

"Це однозначно потребує збереження, адже це теж зріз своєї епохи. Пройде років 50 і нікому не будуть цікаві політичні події, але те, як жили наші бабусі й дідусі — це буде дуже цікаво".

Вона додала, що крихкі іграшки потребують особливого збереження та закликала людей не викидати їх, а приносити до музею.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок