Тариф на опалення та стан мереж: теплопостачальники розповіли про підготовку до зими на Рівненщині

Тариф на опалення та стан мереж: теплопостачальники розповіли про підготовку до зими на Рівненщині

На Рівненщині стартував опалювальний сезон. Зокрема, теплоносій подали у Вараші. У Рівному опалення увімкнули 8 жовтня у пологовому будинку та міській дитячій лікарні. А у Дубні теплопостачання подадуть з 15 жовтня.

Про те, чого чекати від опалювального сезону у 2024-2025 роках, в етері Українське радіо. Рівне розповів директор підприємства "Рівнетеплоенерго" Олександр Ющук.

— На скільки відсотків, станом на 10 жовтня, готова тепломережа Рівного і чи можна сказати, що ми входимо з нормальними показниками в опалювальний сезон?

— Ми вже фактично готові, залишились, при наповненні мережі водою, ще деякі нюанси залишилось усунути, дві чи три тепломережі. Ми до кінця тижня ці роботи виконаємо. Фактично обладнання котелень, центрального теплового пункту і також теплові мережі готові до роботи в опалювальний період.

— В.о. міського голови Рівного Віктор Шакирзян і начальник Рівненської обласної військової адміністрації Олександр Коваль сказали, що теплоносій буде подано у систему, коли три доби поспіль температура не підійматиметься вище 8°. Це може означати, що тепло можуть подати 1 листопада або ж до 15 жовтня?

— Те, що вони сказали, відповідає дійсності. Про середньодобову температуру 8° тепла три доби підряд нам говорить нормативна документація. Тоді місцева влада має право видати розпорядження про початок опалювального сезону. Зазвичай вони ще дивляться на короткострокові прогнози погоди, щоб початок опального сезону був за оптимальний період, для того, щоб даремно не розпалювати котельні і не тратити дорогоцінні енергоносії у такий й так непростий час.

— Чи готова тепломережа Рівного до роботи у надзвичайних ситуаціях з непрогнозованими сценаріями?

— Ми завжди готові, але всього не передбачиш. Є ряд сценаріїв, які ми опрацьовували, проводилися протиаварійні тренування і до багатьох сюрпризів готові. Але що нам цієї зими приготував ворог, ми цього не знаємо.

— Ви уже казали раніше в інтерв'ю нашим колегам, що "найболючіше" для котельні — це перепади напруги. Чи всі котельні забезпечені генераторами й, чи до таких збоїв ви готові?

— Так, я це казав. Найбільш болюче для котельні — це вимкнення електроенергії або навіть мигання. Тобто на пів секунди чи секунду пропадає світло і це заставляє котельню зупинитися в аварійному режимі. Відновлення роботи в аварійному режимі, залежно від обставин, може зайняти від години до 4-6 годин поспіль. Нам фонд USAID виділив на місто три когенераційні установки. Монтаж, вв'язку і пусконалагоджувальні роботи ми вже проводимо. Я думаю, ми до опального сезону встигнемо їх повністю запустити в роботу.

Також місто забезпечило ще три роки тому всі котельні дизельними генераторами. Тобто, на біду, є резервне джерело живлення. Але хотів би наголосити, дизель-генератор — це не панацея, коли ми його собі включили й працюємо. Для того, щоб всі котельні добу відпрацювали на дизель-генераторі, Рівному потрібно 25 тонн дизельного пального. Це великий об'єм. Його мають в запасах, але на дизель-генератори ми розраховуємо, коли буде блекаут, дуже багато годин поспіль буде відсутня електроенергія, коли на дворі будуть морози й буде під загрозою існування системи опалення. Оскільки найбільший ризик при тривалій зупинці теплотехнічного обладнання і великій мінусовій температурі — руйнування системи, яку відновити потім дуже важко. Дизель-генератори фактично на такий випадок.

Щодо когенераційних установок, майже 4,5 мегавата є власної електричної потужності, які дозволять працювати тим котельням, де вони встановлені, незалежно від блекауту чи інших форс-мажорних обставин.

— Восени або взимку стаються пориви тепломереж. Чи готові ви до таких ситуацій? Знаючи, яка зношена система у нас і яка давня, чи все замінено було вчасно?

— Рівне має понад 200 км теплових мереж і 80 з них уже відпрацювали свій термін придатності. Потрібно декілька мільярдів гривень для того, щоб повністю замінити теплові мережі у Рівному. Через певні обставини таких коштів немає. Тому ми зосереджуємося на тому, щоб замінити найбільш болючі аварійні ділянки теплових мереж. Для цього ми робимо "гідравліку". Аби взимку цим не займатися, ми максимально зусиль докладаємо влітку. Ми випробували систему надлишковим тиском і всі місця, де було порвано, вже замінили. За винятком тих двох-трьох ділянок, про які я раніше казав. Ми декілька років підряд проводимо системну роботу і статистика переконує нас в тому, що ми на правильному шляху, оскільки кількість поривів у міжопалювальний і опалювальний сезон продовжує зменшуватися.

— Чи готові всі будинки до входу в опалювальний сезон? Ваше підприємство обслуговує мережі лише до входу в будинок, далі це уже ОСББ або управлінська компанія?

— Ми відповідальні й готуємо те обладнання, яке беремо в оренду, яке в нас є у власності й кошти на його підготовку закладені в тариф. Все, що потрапляє в будинок, нам не належить, кошти на його обслуговування в тарифі не передбачені. Відповідно якихось регламентних робіт на підприємстві на будинки не передбачено. Але для того, щоби у кінцевого споживача було тепло, як мінімум, потрібні дві складові — це теплопостачальна організація і система опалення, яка функціонує в будинку, її також потрібно готувати. На жаль, з цим трішечки важче, але є відповідний прогрес. Якщо порівняти з 2023 роком, то цього року майже у два рази більше голів ОСББ підготували будинки й оформили всі необхідні документи.

— Чи будуть рівняни з теплою водою в опалювальний період?

— Так, звичайно. Розпочнеться опалювальний сезон, потрібно буде тиждень-два для того, щоб ми провели відповідні налаштування, були готові до подачі гарячої води, й буде подано гарячу воду.

— Яким буде тариф на опалення? Це турбує споживачів і вони переймаються, чи впродовж опалювального сезону ціни на тепло і на гарячу воду не будуть змінюватися?

— Не дивлячись на те, що в нас ростуть затрати на опалення, на заробітну плату, на запчастини, на ремонти, на сіль, діє мораторій. Ціна на опалення не змінюється з 2020 року і становить 1913 грн за одну гігакалорію. Собівартість змінюється, ми обраховуємо, регулярно подаємо на затвердження міськвиконкому. Різниця, яка виникає між тим, що ми виставляємо людям і тим, скільки коштують наші затрати, сьогодні вже сягнула більше пів мільярда гривень. Різницю в тарифах, згідно з постановами уряду, зобов'язання компенсувати нашому підприємству взяла на себе держава. Зараз поки що компенсація відбувається лише з міського бюджету і вона ще все одно не покриває всіх затрат. Через це в нас дуже велика заборгованість перед газопостачальною організацією.

— Ви боргуєте газопостачальникам, а споживачі — вам. Як ви боретеся з боржниками?

— Є різні методи: телефонні дзвінки й виступи на радіо, телебаченні, звертання до совісті, до розуміння наших споживачів. Найкраще себе зарекомендував суд, виконавча служба, блокування рахунків, конфіскація майна. Розуміємо, що бувають різні обставини і люди, які хочуть вийти з боргової ями без суду, ми для них завжди відкриті. Коли людина звертається, пояснює, входимо в її становище і робимо реструктуризацію боргу. Але як показує практика, люди приходять лише тоді, коли виконавча служба заблокувала рахунки або їм потрібно оформити субсидію.

— З якого періоду або скільки треба заборгувати, аби зателефонували й почалися судові справи?

— Не так іде орієнтир по сумі, як коли ми бачимо, що упродовж кількох місяців людина абсолютно ніяк не реагує свій рахунок. Тому ми починаємо телефонувати для того, щоб з'ясувати, яка обставина.

— Рекордний борг — це 100 тисяч гривень, чи ще більші були?

— Якщо ми говоримо про населення, то фактично вже таких боргів немає. Ми їх всі відсудили. Більш як 100 тисяч гривень — майже немає зараз.

Опалювальний сезон у громадах Рівненщини

Як писало раніше Суспільне, опалювальний сезон у місті Вараш, що на Рівненщині, стартував 3 жовтня. Відповідне рішення прийняли на засіданні виконавчого комітету Вараської міської ради.

У Рівному подали теплопостачання у медичні заклади міста. 8 жовтня опалення увімкнули у пологовому будинку та міській дитячій лікарні, повідомив у Telegram в.о. міського голови Віктор Шакирзян.

А у місті Дубно теплопостачання розпочнеться з 15 жовтня. Відповідне рішення прийняли 10 жовтня на позачерговому засіданні виконавчого комітету Дубенської міської ради. У першу чергу планують забезпечити теплопостачання дитячих, лікувальних та навчальних закладів.

За інформацією начальника обласної військової адміністрації Олександра Коваля у Facebook, станом на 23 вересня Рівненщина була готова до опалювального сезону на 94%. Більшість заходів з підготовки житлово-комунального господарства до холодів — виконали.

Як у Рівному готувалися до опалювального сезону, дивіться в сюжеті Суспільного.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook

На початок