На Рівненщині затвердили план формування мережі закладів повної загальної середньої освіти. Пілотним навчальним закладом планують зробити ліцей у Вараші.
Про це в етері Українське радіо. Рівне розповів директор Департаменту освіти і науки Рівненської обласної військової адміністрації Петро Коржевський.
Проєкт рішення плану формування мережі навчальних закладів обговорили 20 вересня на сесії Рівненської обласної ради. Це передбачено реформою старшої профільної освіти, яка має відбутися у 2027 році.
"Це наші наміри, якою б могла бути старша профільна школа. Тому що нормативно-правового забезпечення недостатньо для того, аби стверджувати, що саме така кількість закладів, класів, профілів буде у 2027 році, коли Україна вступить в старшу профільну школу, коли Нова українська школа дійде до 10 класу", — зазначив Петро Коржевський.
Він зауважив:
"Нам зараз важливо підготувати ту мережу, яку, на наш погляд, варто було б розвивати. Щоб ми у старшій профільній школі отримали високоякісних педагогів, мали хороші програми, щоби ми розібралися з профілями, які будемо культивувати в тому чи іншому закладі, могли покрити всю територію області. Щоб не дублювали в сусідніх школах профілі, діти могли їх обирати в більшій кількості".
Директор департаменту розповів, що планують окремо провести роботу з педагогами.
"Але найголовніше, на чому я хочу наголосити — нам не треба втратити школу другого ступеня, гімназійну освіту. Бо якщо ми не будемо мати сильної гімназії, то ми точно не отримаємо сильного ліцею. Необхідно еволюційно переходити від однієї моделі до іншої, аби зберегти педагогів, покращити їхню фахову майстерність, аби зробити старшу профільну школу такою, щоби діти в майбутньому могли для себе визначитися: хочу обрати академічне спрямування чи професійне", — пояснив Петро Коржевський.
Директор департаменту повідомив, що у 2025-2026 році планують зробити пілотним закладом ліцей №1 у Вараші.
"Будемо спостерігати, де і що треба зробити, аби у 2027 році вступити в повноцінну старшу профільну школу", — зазначив освітянин.
Петро Коржевський також зауважив, що освітня реформа вплине й на заклади освіти, які розташовані у селах.
"Так чи інакше мережа зміниться. Ми добре розуміємо, що якщо є п'ять дітей у 10 класі, то нема сенсу його відкривати. Можливо, дати змогу дітям поїхати в інший населений пункт, у повноцінний ліцей, де будуть абсолютно інші знання, інші горизонти відкриються для дитини, й вона зрозуміє, чого хоче у цьому житті. Я думаю, що старша профільна школа змінить українське суспільство", — пояснив директор департаменту.
Як зміниться старша школа — роз'яснення Міносвіти
Профільна реформа старшої школи змінить підходи до навчання у старших класах і будуватиметься на нових можливостях у виборі профілю навчання, всебічному розвитку та індивідуальному підході до кожного учня. Вже у 2027 році десятикласники зможуть обирати між двома напрямами навчання — академічним і професійним.
Відповідні роз’яснення оприлюднили в Міністерстві освіти і науки.У відомстві зазначили, що таких змін прагнуть 91% старшокласників і 83% студентів професійних закладів за результатами Всеукраїнського соціологічного опитування від КМІС.
Уже у 2027 році десятикласники зможуть обирати між двома напрямами навчання — академічним і професійним.
- Обираючи академічний напрям, підлітки навчатимуться в ліцеї і готуватимуться до вступу в ЗВО.
“Тут у них буде великий вибір профілів навчання, які базуються на кластерах: STEM, мовно-літературний, суспільно-гуманітарний. А також можливість обирати додаткові предмети, які їх цікавлять”, — пояснили в Міносвіти.
- Обираючи професійний напрям, старшокласники швидше опановуватимуть професію та виходитимуть на ринок праці.
“У профтесі або закладі фахової передвищої також можна буде обирати предмети, повʼязані з майбутньою кар’єрою”, — йдеться у роз’ясненні.
Із тим, як покроково втілюватиметься реформа, і що варто знати учням, батькам і вчителям, можна ознайомитися на сайті profilna.mon.gov.ua.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook