На Рівненщині реалізують проєкт "З одного тіста", у рамках якого жителі громад області разом із переселенцями випікають хліб. Участь в проєкті взяли Гощанська, Дубровицька і Рівненська громади. Також спільно випікати хліб планують в Острозькій ТГ.
Про виникнення ініціативи та впровадження її на Рівненщині в етері Українське радіо. Рівне розповіла директорка обласного центру народної творчості Ірина Рачковська.
З її слів, метою проєкту є інтеграція переселенців через традиції, культуру, мистецтво Рівненщини, де вони мешкають.
"Знаємо, що сьогодні є багато людей, які вимушені були залишити свої домівки. Через певні причини вони залишилися і стали повноцінними жителями наших громад, тому ми маємо продемонструвати їм свою регіональну традиційну культуру і долучити їх до процесу інтеграції, бути частиною цієї регіональної культури, робити спільнотворення наших традицій", — зазначила Ірина Рачковська.
Проєкт презентували у рамках Всеукраїнського форуму "Нематеріальна-культурна спадщина", який організували втретє.
"Я звернулася до голови ради ВПО при Рівненській ОВА Олесі Бабушкіної і попросила, аби вона скоординувала мене із координаторами рад ВПО при громадах, саме тих, де найбільша чисельність внутрішньопереміщених осіб. Це була Рівненська, Гощанська і Дубровицька громади. Потелефонувала до наших колег з культури, кажу — є така ініціатива, є корінні мешканці наших громад, є люди з-поміж ВПО. Потрібно сформувати робочі групи для спільнотворення хліба. Тому що хліб — це завжди прецедент до позитивного, це символ привітності, добробуту, єдності і національного, народного воскресіння", — пояснила директорка центру народної творчості.
Вона додала, що у рамках проєкту три громади представили свою випічку:
- Дубровицька громада — весільний коровай;
- Гощанська громада — два короваї;
- Рівненська громада — хліб.
Досвід участі в проєкті Гощанської громади
В етері Українське радіо. Рівне голова ради ВПО Гощанської селищної ради Роксаліна Бучакчийська розповіла, як випікали хліб у її громаді.
"Немає різниці, де ми перебуваємо — на Рівненщині або в Запорізькій області, звідки я сама, хліб — усьому голова. Тому ми вирішили, що це буде коровай. Ми казали на презентації свого хліба, що навіть вірші зачитували, які нам письменниця з Гощі склала саме під цей захід", — зазначила Роксаліна Бучакчийська.
Вона також додала:
"Це було щось неймовірне, як ми випікали, місили, робили. Коли ти побачив і почув запах цієї хлібини — це просто щось неймовірне, а потім ще й презентація була. Ми цілий день провели за випіканням короваю і хліба".
Весільний коровай Дубровицької громади
Ірина Рачковська розповіла, що у Дубровицькій громаді випікали весільний коровай.
"Він має дуже незвичайну форму і рецептура теж має архаїчну складову. У рамках презентації дубровицького короваю наші колеги представляли й частини весільної обрядовості, тобто звучали й фольклорні піснеспіви, які входять у концепцію весільної обрядовості, продемонстрували і відтворили поділ короваю", — додала вона.
Художня керівниця Колківського центру культури, туризму та спорту Дубровицької міськради Ірина Костючок в етері Українське радіо. Рівне зазначила:
"Ми випікали з жінкою, яка повністю дотримується цих традицій. Замішували тісто і на дно кидали копійки, на щасливе майбутнє життя. Як тісто вже зійшло, його ще раз місили, брали тільки одною рукою, скільки влізе в одну руку, і місили так. То ж була ціла компанія жінок і кожна брала скільки зачерпне. Той кусок тіста, що взяла в руку, вимішувала і відкладала, потім друга брала".
З її слів, у Дубровицькій громаді печуть різні короваї. Хліб, який вони випікали у рамках проєкту складався із частин: ніг, хреста, піддона або сподакаСподак — це нижня частина, яка викладається з одного шматка тіста у форму.. Ірина Костючок зазначила, що переселенці, які брали участь у випіканні, були задоволені процесом.
"Вони були шоковані, вони взагалі такого не бачили, не знали. Звичайно, що вони раді, їм приємно, вони в захваті", — зауважила керівниця центру.
Які громади візьмуть участь в проєкті
Ірина Рачковська зауважила, що окрім трьох громад, які вже стали учасницями проєкту, свою випічку зможе презентувати й Острозька громада:
"Там є жінки, які зберігають давній рецепт хлібів на заквасці, готові поділитися і рецептом, і досвідом, і умінням, і атмосферою передачі давніх знань із людьми, які сьогодні вимушено перебувають поза межами свого регіону, тому до 16 жовтня ми сподіваємося, що відгукнуться ще громади".
Вона зазначила, що ініціатива триватиме до 16 жовтня — Дня хліба.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook