У Рівному триває прийом пропозицій щодо претендентів на здобуття премії імені Олександра Храпаченка. Іменну відзнаку Героя Небесної Сотні вручатимуть втретє театральним діячам міста. Пропозиції приймає управління культури і туризму до 13 вересня.
Про це в етері Українське радіо. Рівне розповіла начальниця управління культури і туризму Рівнеради Наталія Лозовська:
"Третій рік поспіль є міська молодіжна премія в галузі театрального мистецтва імені Олександра Храпаченка. Нею відзначають молодих людей, митців, що народилися, проживають, працюють або тривалий час проживали в Рівненській міській тергромаді. Віком від 14 років до 35 років".
За її інформацією, пропозиції щодо претендентів на здобуття відзнаки подають:
- органи державної виконавчої влади;
- органи місцевого самоврядування;
- творчі спілки;
- культурно-мистецькими заклади;
- театри;
- театральні студії і колективи;
- самовисування.
"Документи подають в управління культури і туризму або надсилають на електронну адресу. Формують перелік кандидатів і за кілька днів до вручення засідає комітет з присудження премії, який вибирає цьогорічного лавреата", — зауважила чиновниця.
Наталія Лозовська зазначила, що для присудження премії, кандидат має подати такі документи:
- клопотання про присудження премії;
- матеріали, що засвідчують творчий доробок претендента: фото-, аудіо-, відеозаписи;
- характеристика претендента на здобуття премії;
- копії паспорта та ідентифікаційного коду;
- згода кандидата на обробку персональних даних.
За її інформацією, для розгляду документів створюють відповідний комітет з присудження міської премії. До нього входять представники театральних спілок міста.
"Революція Гідності була стартом великого спротиву України. Сашко Храпаченко — одним з перших, хто своїм прикладом зарядив інших і показав, як можна людині, яка не має професійних навичок, військового досвіду, з голими руками із гарячим серцем протистояти ворогу. Тому комітет з присудження премії звертає увагу не лише на здобутки в театральній сфері, а й на громадянську позицію лавреатів", — розповіла Наталія Лозовська.
Вона також додала, що премію можуть присудити:
- театральним акторам;
- режисерам;
- постановникам;
- драматургам;
- продюсерам;
- науковцям в галузі театрального мистецтва;
- театральним журналістам;
- читцям-декламаторам;
- композиторам;
- молодим митцям.
Наталія Лозовська зауважила, що першу премію вручили у 2022 році. Лавреаткою стала Жанна Мулярчук. У 2023 році нагороду вручили актору обласного лялькового театру Давиду Стеблюку.
"Цьогоріч комітет буде засідати 13 вересня, до того часу ми все ж продовжуємо ще приймати заявки. Вручення буде відбуватися 18 вересня, у день народження Олександра Храпаченка, в міському будинку культури", — пояснила начальниця управління.
Лавреат отримає нагрудний знак, диплом і 35 тисяч гривень винагороди.
Наталія Лозовська додала, що у Рівному існують чотири міські премії:
- премія імені Уласа Самчука в галузі літератури;
- премія імені Георгія Косміаді в галузі образотворчого мистецтва;
- премія імені Василя Павлюка в галузі декоративно-ужиткового мистецтва;
- премія імені Олександра Храпаченка в галузі театрального мистецтва.
Хто такий Олександр Храпаченко
Олександр Храпаченко народився 18-го вересня 1987-го року. Професійний скелелаз і театральний режисер-початківець, на початку 2014-го року був активістом Євромайдану.
20-го лютого на вулиці Інститутській у Києві загинув від кулі снайпера. Олександра Храпаченка поховали у Рівному на Алеї Героїв. 21-го листопада того ж року йому надали звання Героя України та посмертно нагородили орденом "Золота зірка".
У Рівному є кілька пам’ятних дощок зі світлинами Олександра. Перша — на стіні під’їзду будинку, де він жив. Ще одна — на вході до 19-ої школи, випускником якої був. У Рівненському державному гуманітарному університеті, де він навчався, створили аудиторію імені Олександра Храпаченка. А на роковини смерті там відкрили гранітну дошку, присвячену Герою України.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook