Як спека вплинула на вирощування сільськогосподарських культур на Рівненщині

Як спека вплинула на вирощування сільськогосподарських культур на Рівненщині

Внаслідок тривалої спеки на Рівненщині збільшилось вирощування пізніх зернових культур у порівнянні з минулими роками. У 2024 році їхня площа займає 67%. Для цього зменшили обсяги посіву пшениці, жита та вівса. Також на три тижні раніше розпочався збір сої та соняшнику у вересні.

Про це 5 вересня під час онлайн-брифінгу розповіла директорка Департаменту агропромислового розвитку Рівненської обласної військової адміністрації Надія Переходько.

З її слів, внаслідок високої температури повітря в області у 2024 році кількість площ вирощування пізніх зернових культур таких як кукурудза на зерно, сої та соняшника займає 67%. У 2015 році — це було 50%, у 2010 — 14%, а у 2000 — 2%.

"В першу чергу це пов'язано зі зміною клімату, тому що раніше агрокліматичні умови не дозволяли нам вирощувати ці три культури. Окрім цього, можна сказати що в позитиві саме соя і соняшник, можливо, меншою мірою кукурудза, є конкурентоспроможними культурами на світовому ринку. Ці культури сьогодні аграрії західного регіону, в тому числі Рівненщини, можуть прогнозувати і висівати", — пояснила жінка.

Наталія Переходько зазначила, що для того, щоб збільшити вирощування пізніх зернових культур, зменшили площі колосових культур, таких як пшениця, жито і овес.

Жінка розповіла, що через невелику кількість опадів у липні була можливість своєчасно провести збір ранніх зернових культур. Також через ранню весну вдалось зібрати на два тижні раніше ярі і озимі культури.

"Що стосується сої та соняшнику, то, мабуть, поточний рік — це перший рік раннього початку збирання урожаю. Саме посушлива друга половина серпня призвела до дозрівання цих культур. Аграрії на сьогодні зібрали 10% соняшника та 6% сої. У минулому та позаминулому роках в кінці вересня тільки розпочинали збирання. Можна сказати, що на три тижні раніше почалося збирання пізніх культур", — зауважила директорка.

Також Надія Переходько зазначила, що відсутність вологи у ґрунті негативно впливає є формування урожаю таких культур, як цукровий буряк та певною мірою кукурудза.

"Якщо ці погодні умови сприятливі для проведення збирання сої і соняшнику, то все-таки, коли будемо розпочинати посів озимих зернових культур під урожай на наступний рік, то обов'язково необхідні опади і волога в ґрунті для того, щоб отримати дружні сходи посівів", — додала вона.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок