На Рівненщині проводитимуть осінню імунізацію диких м'ясоїдних тварин проти сказу. У лісах чотирьох районів області розкладатимуть їстівні приманки з вакциною. Людей просять не підіймати їх та не розламувати.
Про це Суспільному 28 серпня розповів перший заступник начальника головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Олександр Костюк.
Щоб запобігти поширенню сказу, у вересні на території області проведуть кампанію з пероральної імунізації тварин, зокрема лисиць, вовків, єнотовидних собак.
Фахівці Держпродспоживслужби разом з лісівниками, ветеринарами та правоохоронцями вручну розкладатимуть брикети з вакциною на загальній площі 10 500 квадратних метрів:
- Рівненський район — 4 400 кв. м;
- Дубенський — 2 100 кв. м;
- Сарненський та Вараський по 2 000 кв. м.
"Європейський досвід переконує, що потрібно двічі на рік проводити кампанію — навесні та восени. Імунізація м'ясоїдних тварин проти сказу буде проводитись по всій території області. Військові адміністрації районів визначали, яку площу можна охопити. Є місця, де заборонено проходити і наземно розкидати приманки", — зазначив Олександр Костюк.
Він додав, що вакцина-приманка безпечна для людей і тварин. Вона має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку, з різким запахом. Олександр Костюк просить людей не підіймати та не розламувати ці приманки. Всередині них знаходиться капсула з вакциною проти сказу:
"Ця вакцина безпечна для тварин і людей, але краще її не чіпати. Якщо тварина розкусить брикет, вона вакцинується, що принесе користь. Якщо хтось розломить його, результату не буде. Ми просимо не зачіпати приманки".
До початку повномасштабного вторгнення вакцини для тварин розкидали за допомогою авіації. Також чисельність м'ясоїдних регулювали шляхом відстрілу. За словами Олександра Костюка, відсутність цього методу може бути причиною збільшення кількості випадків захворювання на сказ:
"На сьогодні спостерігається висока щільність популяції лисиць у природі, яка перевищує норму в кілька разів. Регулювання чисельності м'ясоїдних тварин, включаючи червону лисицю, не проводиться вже три роки через війну. Попри те, що ми вакцинуємо їх, вони продовжують розмножуватися. Тому необхідно проводити регулювання чисельності шляхом відстрілу".
Також він наголосив на потребі вакцинувати домашніх тварин:
"Усі державні установи мають достатню кількість безоплатних вакцин, і господарі повинні вакцинувати котів та собак щорічно".
Рівняни можуть звертатися у Держпродспоживслужбу області за адресою Малорівненська, 91. Жителі територіальних громад — у місцеві ветеринарні дільниці чи лікарні.
За даними фахівця, з початку 2024 року в області зареєстрували 26 неблагополучних пунктівНаселений пункт, де була хвора тварина на сказ, її локалізували чи вона загинула., що на два більше порівняно з 2023 роком. У цих пунктах захворіли та загинули 38 тварин:
- 20 котів;
- 10 лисиць;
- шість собак.
"Раніше, до повномасштабної війни, в області щороку реєстрували близько 30 випадків захворювання на сказ. Минулого року та цього — ситуація погіршилася", — додав заступник начальника Держпродспоживслужби в області.
Сказ — це інфекційна хвороба, що може призвести до летальних випадків. Зазвичай люди заражаються від укусу скаженої тварини, рідше — через подряпини, садна чи відкриті рани, на які потрапила слина інфікованої тварини.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook