У місті Радивилів, що на Рівненщині, відкрили перший в Україні музей шкільництва. Його облаштували на території етнопарку "Ладомирія", у будинку ХІХ століття. Над створенням проєкту працювали понад два з половиною роки — досліджували архіви історичної Волині та залучали експертів з усієї України.
Про те, що можна побачити в музеї дізнавалося Суспільне.
"Приміщення церковнопарафіяльного класу, початку ХІХ століття, тобто приблизно 1804-1820 роки. Парти — оригінальні, ми їх відтворили, зі стільцями. Також стіл, табуретка вчителя, дошка — це все точні копії старого церковнопарафіяльного класу", — розповів директор етнопарку Володимир Дзьобак.
На стінах класу розмістили світлини учнів, які навчалися у таких школах в кінці ХІХ століття. Також — оцифровані копії букварів того часу та документи.
"Є і похвальні грамоти, і сертифікати, і свідоцтва, і книги, якими користувалися. Для того, щоб все це дослідити, нам потрібно було приблизно два з половиною роки", — додав директор.
Інша кімната — оселя вчителя. Зі слів Володимира Дзьобака, у селах зазвичай викладали священники, а в містах — вчителі:
"Більшість учнів церковнопарафіяльних шкіл були звичайними селянами, тяжко працювали. Але батьки розуміли, що потрібно дітям якусь мінімальну освіту дати. Тому у вільний від роботи час, особливо взимку, коли закінчився сезон збору урожаю, вони приходили і вчилися".
Начальниця обласного управління культури і туризму Любов Романюк зауважила, що під час створення музею вивчали документи, дивилися архіви, долучали різних людей з усієї України.
"Це стане місцем проведення виїзних шкільних уроків, таборів або відкритих уроків. Будемо дуже задоволені, якщо на рівні міністерства приймуть рішення про проведення відкритих уроків, які поєднують історичну та культурну складову", — додала вона.
Наразі історики етнопарку продовжують досліджувати систему освіти історичної Волині, аби в майбутньому доповнити фонд музею.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook