Чорного лелеку з Червоної книги України зафіксували у двох національних парках Рівненщини. Йдеться про Нобельський парк та "Пуща Радзівіла". Це рідкісний птах, який уникає людських поселень та оселяється у лісах поблизу водойм.
Про унікальність птаха та причини зменшення його чисельності розповіли у Facebook Нобельського нацпарку.
За їхньою інформацією, на відміну від білого лелеки, чорний уникає людських поселень та оселяється у старих лісах поблизу водойм і боліт. Під час міграцій його можна побачити на луках, пасовищах, полях поряд з водоймами. Птах прилітає назад наприкінці березня — квітня.
Маса тіла птаха — близько трьох кілограм, довжина тіла — 95-100 сантиметрів, розмах крил — 185-205 сантиметрів, зазначили в дописі:
"У дорослого лелеки груди, черево і підхвістя — білі, решта оперення — чорне з металічним блиском. Гола шкіра навколо очей, вуздечка, дзьоб та ноги — червоні. У молодого птаха — чорний колір з бурим відтінком, гола шкіра навколо очей, вуздечка, дзьоб і ноги — оливково-бурі".
Птах живиться рибою, земноводними, водяними комахами. Інколи — плазунами і мишоподібними гризунами. Гніздиться лелека окремими парами:
"Гнізда будує на деревах у розгалуженні головного стовбура або на великих бічних гілках на висоті 3-20 метрів. Відкладає яйця у травні. У повній кладці двоє-шестеро яєць, найчастіше — чотири. Насиджують кладку самка і самець протягом 32-34 днів. У виводку — одне-п'ять пташенят. Відліт — у серпні-жовтні".
У повідомленні зауважили, що причинами зміни чисельності чорного лелеки є:
- зменшення місць гніздування через вирубування лісів;
- осушення лісових угідь у смузі лісостепу;
- вплив людської діяльності.
Кільцювання чорних лелек
На території національного природного парку "Пуща Радзівіла" разом з науковцями Рівненського природного заповідника провели кільцювання чорних лелек. Про це вони зазначили у Facebook 9 серпня:
"Основна мета кільцювання полягає в тому, щоб отримати дані про переміщення птахів, їх тривалість життя, місця гніздування та зимівлі. Кільцювання птахів у національних природних парках є важливою частиною наукових досліджень для збереження біорізноманіття".
Як повідомлять у нацпарку, метод кільцювання є безпечним для тварин та водночас складним:
- у національних парках птахи часто гніздуються в віддалених районах, що вимагає спеціального обладнання для безпечного доступу і робить кільцювання трудомістким;
- науковці повинні отримати спеціальні дозволи у національних парках та дотримуватися всіх екологічних норм, щоб мінімізувати вплив на природні екосистеми.
Кільцювання в національних парках допомагає дослідити екологію птахів та розробити стратегію їхньої охорони, пояснили в дописі.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook