Через російські обстріли критичних об'єктів інфраструктури та обмеження електропостачання в Україні ростуть ціни на різні групи послуг та товарів, зокрема, продовольчі. Також на здорожчання впливає зміна курсу долара, податкова політика та збільшення заробітних плат у приватному секторі.
Про це в етері Суспільне. Студія 21 червня розповів керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В'ячеслав Потапенко.
За його словами, одна з основних причин здорожчання продовольства — енергозабезпечення. Відключення електропостачання змушує підприємства шукати альтернативні джерела світла, які, зазвичай, коштують дорожче:
“Якщо немає центрального постачання енергії, то підприємства локального генерують електрику для себе — вмикають генератори. У такому випадку один кіловат дорожче обходиться на 10-20%. Відповідно ці затрати покриватимуться ростом цін на товари”.
Експерт додав, що нестабільне електропостачання зумовлює не лише ріст цін, але й створює критичні умови для роботи малого бізнесу:
“Якщо мале підприємство не може покрити вартість енергії коштом підняття цін, то очевидно такий бізнес стає не рентабельним і найімовірніше він просто закриється. Тому я б рекомендував уже бізнесменам грати в довгу й орієнтуватись на економні альтернативні джерела енергії, бо просто так пересидіти здорожчання не вдасться”.
Також причинами росту цін на продовольчі товари В'ячеслав Потапенко називає зменшення кількості робочої сили, ріст зарплат, податків та курсу долара:
“Кількість людей, які можуть і готові працювати катастрофічно зменшилась. Роботодавці не хочуть влаштовувати чоловік, які не мають вже бронювання чи відстрочки, а жінки можуть виїхати за кордон і заробляти там більше. Тому через брак кадрів збільшується заробітна плата — це добре для людей, але додайте сюди збільшення податків, курсу долара й отримаєте ріст цін на товари чи послуги”.