"Робота для прокуратури": що не так з вартістю рівненського "Авангарду"

"Робота для прокуратури": що не так з вартістю рівненського "Авангарду"

Ексклюзивно
"Робота для прокуратури": що не так з вартістю рівненського "Авангарду"
. Суспільне Рівне

До понад пів мільярда гривень зросла кошторисна вартість реконструкції стадіону "Авангард" у Рівному після коригування проєктної документації. Цю інформацію надали в міському управлінні капітального будівництва. Голова бюджетної комісії Рівнеради Олег Карпяк в ефірі Суспільного повідомив, що за фактом здорожчання стадіону звертатиметься до прокуратури.

Вартість реконструкції стадіону "Авангард" відтепер зросла до понад пів мільярда гривень. Про це йдеться у відповіді на інформаційний запит, який надіслала в управління капітального будівництва Рівного рівнянка Оксана Майборода.

Загальна кошторисна вартість у поточних цінах станом на 17 липня 2018-го року складала 212,3 мільйона. Після коригування станом на 14 вересня 2020-го – уже 549,3 мільйона.

"Поле роботи для прокуратури": що не так з цінами у реконструкції рівненського "Авангарду"
Суспільне Рівне

Аби дізнатися більше щодо здорожчання стадіону, до телеефіру програми "Сьогодні. Головне" запросили голову бюджетної комісії Рівнеради Олега Карпяка, продюсера новин рівненського Суспільного, автора пабліка "Тільки спорт" Сергія Татаренка. А також зв'язувались зі спеціалістами, причетними до проєкту та реконструкції.

"Поле роботи для прокуратури": що не так з цінами у реконструкції рівненського "Авангарду"
Суспільне Рівне

Першопочатковий проєкт реконструкції "Авангарду" розробляла львівська фірма "Арт Простір", а переробляла його вже рівненська "Орбіта Будпроект". На стадіоні були передбачені трибуни на 14 тисяч місць з накриттям, штучне освітлення, футбольне поле з підігрівом, 8 бігових доріжок та легкоатлетичний манеж.

Згодом стіни головної трибуни виявилися аварійними і їх знесли. Реконструкцію мали закінчити у 2019-му. Зараз кінцевим терміном на паспорті вказано другий квартал 2021-го.

Першим на запитання Суспільного відповідав Валентин Алексієвець – головний інженер фірми-проектанта "Орбіта Будпроект"

Чому зміни у проєкті настільки вплинули на його вартість?

"Ми почали вносити зміни до проєктної документації в 2019-му році. Отримали висновок експертизи, які робила попередня проєктна організація і виявили, що роботи, які в них заплановані по тому проєкту, який вони робили, і кошторис, який пройшов експертизу, не співпадають. Не все було внесено в кошторисну документацію. Ми перерахували, на 2019 рік неспівпадіння було десь в районі 70-ти мільйонів".

Які причини внесення цих корективів?

"Ми виїхали на об’єкт. Будівельно-монтажна організація, яка виграла тендер, почала виконувати роботи. Це стосувалося в основному східної трибуни, частково – західної. В попередньому проєкті було так заплановано, що східна трибуна в нас мала залишитись та стара, яка ще була збудована у 80-х роках.

Але коли почалися будівельні роботи, вона, фактично, рухнула, і розвалилася. Ми зробили додаткове обстеження і виявили, що в цієї трибуни, фактично, не було фундаменту. Тому почали проектувати, фактично, "з нуля"".

Чи можна очікувати на ще додаткові корективи і, відповідно, додаткове майбутнє здорожчання?

"Корективи ще будуть вноситися, ми будемо ще раз робити коригування у 2021 році, тому що ми підняли зараз регламент УЄФА по вимогах до розміщення футбольних команд, і треба буде дещо переплановувати західну трибуну".

Чи не стояло питання про те, щоб взагалі відмовитися від західної трибуни і обмежитися лише східною новою трибуною?

"В західній трибуні розташована вся інфраструктура, яка стосується футбольних команд, суддів, медичного персоналу, журналістів, телетрансляцій і організації самого футбольного матчу. В східні трибуні ми не могли цього виконати. У нас в східній трибуні на першому поверсі займає спортивна школа, там буде манеж і їхні приміщення для тренувань. На другому поверсі – адміністративний блок, тому все, що стосується команд – в західній трибуні".

Наскільки реально просто зробити східну трибуну і футбольне поле, почати проводити там матчі, а вже потім колись добудовувати західну трибуну?

"Як на мене, це неможливо. Матчі міжнародного рівня тоді проводити буде не можна. Команди повинні розміщуватися в східній трибуні, інфраструктури такої там немає".

Чи був проєкт, який ви отримали від львівських проєктантів, завершеним та чи пройшов експертизу?

"Ми отримали проєкт в паперовому вигляді. На електронних носіях там взагалі було обмаль інформації, і то в форматі *pdf. Був висновок експертизи з Києва, але ми почали робити свої перерахунки, і виявилося, що конструкція східної трибуни, зокрема, монолітні конструкції і металеві конструкції не відповідають вимогам ДБН. Реальних розрахунків ніхто не виконував".

Суспільне попросило гостей студії прокоментувати слова Валентина Алексієвця.

"Поле роботи для прокуратури": що не так з цінами у реконструкції рівненського "Авангарду"
На фото голова бюджетної комісії Рівнеради 7-го скликання Олег Карпяк. Суспільне Рівне

"Це халатність замовника. За що платилися тоді гроші львівській фірмі, і за що підписувалися акти виконання робіт? Чому наші рівненські архітектори мали це переробляти? З понеділка (2 листопада – ред.) підніму цифри, будемо розбиратися, скільки ми оплатили львівській фірмі. Звичайно, тут поле для роботи прокуратури, повернення грошей. Фактично, він робився "з нуля"", – відповів Олег Карпяк.

Голова бюджетної комісії розповів, що про нову ціну дізнався від Суспільного. Він пояснив, що через брак коштів депутати наступної каденції не зможуть реалізувати обіцянки.

"Для багатьох вболівальників це руйнація мрій, які чекали того футболу", – прокоментував продюсер новин рівненського Суспільного Сергій Татаренко.

"Поле роботи для прокуратури": що не так з цінами у реконструкції рівненського "Авангарду"
Суспільне Рівне

Замість того, щоб оголосити тендер та через "ProZorro" обрати проєктну організацію, міська влада провела конкурс ескізів і за домовленістю на початку 2016 року уклала договір із львівською компанією "Арт Простір". Після цього майже два роки тягнувся процес виготовлення проєктно-кошторисної документації і експертизи у столиці.

Чи могли депутати Рівнеради вплинути на ситуацію з вибору проєктантів?

"Можливо – так, але "Арт Простір" міг би перемогти через "Prozorro" "демпінгонувшиДе́мпінг (англ. dumping — скидання) — продаж товарів за цінами, нижчими від контрактних на міжнародних товарних ринках, за умови, що низький рівень ціни не зумовлюється відповідним рівнем витрат на виробництво цього товару. Оскільки демпінг порушує правила справедливої конкуренції та завдає збитків місцевим виробникам, держава може застосовувати до демпінгових товарів антидемпінгові заходи, які можуть включати застосування антидемпінгового мита, встановлення обмежень на їх імпорт, тощо." ціну. Не думаю, що саме в цьому причина. Це море роботи для наших правоохоронних органів. Коли я почув цю цифру сьогодні, то зрозумів, що років три команда "Верес" сюди не заїде.

Оці аргументи про східну трибуну я чув минулої зими, коли ми корегували проєкт на 200 з чимось мільйонів. Я не розумію, що зараз підкореговано на 500 мільйонів", – сказав Олек Карпяк.

"Поле роботи для прокуратури": що не так з цінами у реконструкції рівненського "Авангарду"
На фото Сергій Татаренко. Суспільне Рівне

"На той час, у 2016 році, спонсором "Вереса" була львівська фірма. І, напевно, невипадково тоді так склалися обставини, що львівські проектанти почали проєктувати стадіон. І коли ці львівські спонсори розірвали з "Вересом" стосунки, почалися проблеми з тим проєктом. Його не хотіли повертати, була проблема із тим, щоб отримати цей проєкт", – прокоментував Сергій Татаренко.

Якими були критерії відбору організації, яка виконувала проєктні роботи?

"Тоді так подавалося, що ніби ця фірма ледве не проєктувала "Арену Львів". Насправді, я потім цікавився, це фірма, яка займається ледве не дизайном, і ніяких серйозних об’єктів вона не проєктує.

Просто треба було цю фірму інтегрувати в цей процес, заплатити півтора мільйони і потім отримати якісь папірці, потім знову заплатити приблизно таку саму суму вже рівненській фірмі, яка знову це все переробляє", – додав Сергій Татаренко.

Що було би вигідніше: реконструкція чи будівництво "з нуля"?

"Вигідніше було б будівництво "з нуля" Альтернатива в нас була – біля Пагорба Слави в нас є відведена земельна ділянка. Це стадіон точно не вартував би пів мільярда гривень. Можливо, там би і для "Вереса" була б збудована поряд і база, і штучні поля для тренувань. Чому вибрали стадіон в центрі? Щоб він був родзинкою міста", – прокоментував Олег Карпяк.

Скільки загалом коштів було виділено?

"Близько 90 мільйонів ми виділили за два роки. У підрядника на руках є дорожня карта, проєкт, кошторис, він по них діє. Якщо він вийде десь за межі, до нього ж прийдуть правоохоронні органи. Проблема не в підряднику, а в тому, що ми 10 разів корегуємо. Це не перша історія, згадайте садок на Коновальця. Тоді ми теж платили два рази за проєкт", – сказав Олег Карпяк.

"Поле роботи для прокуратури": що не так з цінами у реконструкції рівненського "Авангарду"
Суспільне Рівне

Станом на 1 жовтня 2020-го генпідрядник, фірма "Фіалка", виконала робіт на 87,4 мільйона, об'єкт фінансується з міського бюджету.

Телефоном до ефіру приєднався керівник фірми-виконавця робіт "Фіалка" Юрій Фалко. Ось як він відповів на поставлені Суспільним запитання.

Чи відомо про здорожчання реконструкції?

"Проєкт виготовлявся з 2015-го по 2017-й роки, і в нього неодноразово вносились зміни. Перший проєкт коштував 212 мільйонів, по якому проводили тендер. В цьому проєкті були деякі недоліки. Почали їх вивчати, замінили проектанта, відбулися зміни до проєктно-кошторисної документації, і відбулося певне здорожчання.

Але експертиза вимагає так, що якщо вони затвердили, вони не можуть змінити ту суму. В експертизі ту суму просто доплюсували, тому сума стала така величезна. Корегування проєкту відбуватиметься і далі. Проєктанти допустили величезні помилки", – відповів Юрій Фалко.

На якому етапі будівництво зараз?

"Ми і наші субпідрядники зайшли набагато вперед, і місто боргує нам більшу суму, ніж ми показали офіційно. Сьогодні за виконання нами зафіксовано близько 87-ми мільйонів гривень, нам оплачено 82 мільйони у зв’язку із тим, що 5% замовник залишає для того, щоб передбачити ризики. Наразі ми виконали робіт близько на 100 мільйонів гривень", – розповів Юрій Фалко.

Через технічні несправності Суспільне не змогло поспілкуватися із заслуженим тренером України з легкої атлетики Ярославом Нечипорцем, то ж ведуча запитала у Сергія Татаренка щодо стану легкої атлетики Рівненщини.

Де зараз тренуються легкоатлети?

"В спартанських умовах – на "Воднику", в парку на штучному майданчику, в Костополі на стадіоні, їздять в Луцьк. В нас футболу практично скоро не стане, і те саме буде з легкою атлетикою. Наші легкоатлети дали багато олімпійців. Це наш один з провідних видів спорту, і ми його можемо втратити взагалі", – відповів Сергій Татаренко.

Позиція влади...

Радник міського голови Рівного Олександр Джигирей на запитання Суспільного щодо здорожчання "Авангарду" відповів, що Володимир Хомко радить звернутися вже до нового міського голови.

Керівник міського управління капітального будівництва Сергій Кушнір коментувати ситуацію, що склалась навколо здорожчання "Авангарду", відмовився, аргументуючи тим, що знаходиться за межами міста. Суспільне запропонувало йому приєднатися до розмови під час ефіру у телефонному режимі, але Сергій Кушнір також відмовив, посилаючись на поганий мобільний зв’язок.

Ми також просили Сергія Кушніра делегувати у студію профільних заступників, але в цьому нам також відмовили, агрументуючи тим, що у п’ятницю в управлінні капітального будівництва – вихідний. На сайті управління це не зазначено.

На початок