Безкоштовне лікування безпліддя: скільки сімейних пар звернулися до медзакладу в Рівному

Безкоштовне лікування безпліддя: скільки сімейних пар звернулися до медзакладу в Рівному

Лабораторне дослідження сперматозоїдів
Лабораторне дослідження сперматозоїдів. Суспільне Рівне

Понад сто сімейних пар, які не можуть завагітніти природним шляхом, звернулися у Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр з лютого 2024 року. Він став першим комунальним закладом в Україні, який у 2024 році уклав договір на лікування безпліддя з НСЗУ.

Про це Суспільному повідомив директор обласного діагностичного центру Роман Шустик. Генетикиня ембріологічної лабораторії Ірина Зайцева розповіла, хто може скористатися послугою лікування безпліддя за бюджетні гроші.

У лютому 2024 року обласний клінічно лікувально-діагностичний центр підписав контракт з НСЗУ на медпослуги за пакетом "Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій".

"Такий договір підписали 13 закладів, 12 з них — приватні. Ми — єдиний в Україні комунальний заклад. За кожного пацієнта держава проплачує понад 60 тисяч. Цих коштів вистачає на одну сімейну пару — обстеження, лікування, стимуляція, запліднення, пункція та інше. Препарати купувати не потрібно, бо держава забезпечує усім. Дуже добре, що ми можемо допомогти цим людям. Діти — це радість у сім'ї", — зазначив Роман Шустик.

Згідно із програмою медичних гарантій, на 2024 рік держава виділила понад 1,87 млрд гривень, завдяки яким можна провести 30 тисяч циклів лікування безпліддя.

"Більше сотні пар уже звернулися після підписання цієї послуги. Ми шукаємо основну проблему, через яку жінка, на даний час, не може завагітніти. Держава дає 30 тисяч циклів. На день ми можемо приймати девʼять людей. Кожен день до нас звертаються декілька сімейних пар, не тільки з Рівненської області", — додав керівник медзакладу.

До безоплатного пакета послуг входять:

 • огляд та консультування пацієнтів;
 • визначення протипоказань для лікування безпліддя;
 • проведення медикаментозної стимуляції яєчників у жінки;
 • проведення аспірації вмісту фолікулів яєчників;
 • отримання сперми, її обробка та підготовка до запліднення;
 • здійснення етапу запліднення яйцеклітин;
 • ембріотрансфер;
 • контроль за станом жінки до настання вагітності;
 • вибір схеми стимуляції, лікарських засобів, корекція їх доз;
 • забезпечення лікарськими засобами;
 • діагностика ембріона за медичними показаннями тощо.

Вік пацієнтки, яка хоче провести штучне запліднення, має бути до 40 років, зазначила генетикиня ембріологічної лабораторії обласного центру репродуктивної медицини та жіночого здоров'я Ірина Зайцева:

"На сьогодні дуже багато пар стикаються з безпліддям та не можуть завагітніти природним шляхом. Тоді вони звертаються до лікарів, які встановлюють діагноз. Потім засідає мультидисциплінарна комісія, яка розбирає кожну пару окремо, індивідуально, і дивиться чи є показники до проведення допоміжних репродуктивних технологій, тобто штучного запліднення".

В рамках програми жінці проводять стимуляцію яєчників, щоб отримати достатню кількість яйцеклітин, придатних для запліднення, зазначила лікарка:

"Стимуляція може бути як гормональними препаратами, так і природна. Якщо фолікули самі дозрівають, і жінка не хоче стимулюватися, можна забрати фолікули в природному циклі. Якщо природним шляхом не відбувається ріст фолікулів, не дозріває яйцеклітина, надаються стимулюючі препарати. Чим більше яйцеклітин, тим краще. Не кожна яйцеклітина буде зрілою, не кожна буде запліднена. Це все індивідуально, і закладено генетично. Тобто, яким буде генетичний потенціал біологічного матеріалу, який ми в умовах лабораторії з'єднали, так і буде розвиватися ембріон. Ми можемо тільки зробити запліднення, тобто допомогти з'єднатися яйцеклітині та сперматозоїду".

Мікроскоп для дослідження біоматеріалів
Мікроскоп для дослідження біоматеріалів. Суспільне Рівне

Також генетикиня ембріологічної лабораторії додала:

"В ламінарній шафі ми відбираємо біоматеріали, оцінюємо, проводимо мікроманіпуляційні методи. Потім в інкубаторі вони розвиваються з нульового дня до 5-6 дня розвитку поки не утворитися бластоцистаце заповнена рідиною сфера, утворена одним шаром плоских клітин трофобласту — трофоектодермою, всередині якої на одному боці розташований згусток із 20—30 круглих клітин ембріобласту, який ще називають внутрішньою клітинною масою.. Потім або ми переносимо в порожнину матки, або проводимо кріоконсерваціюметод заморожування і тривалого зберігання біологічних об'єктів в рідкому азоті (196 °).. Жінка має бути готова до цього процесу, мають бути максимально комфортні умови. Успішність в кріоциклах трохи вища, аніж в природних циклах. В природному циклі, попередньо 14 днів потрібно простимулювали, потім вилучили фолікул, запліднили і в неї є лишні гормони", — пояснила Ірина Зайцева.

Ламінарна шафа у діагностичному центрі
Ламінарна шафа у діагностичному центрі для роботи з біологічними об'єктами. Суспільне Рівне

Послуги з репродуктивної медицини центрі надають з 2017 року. Також військові можуть безкоштовно зберігати у лікарні свої яйцеклітини та сперматозоїди для майбутнього запліднення.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок