Смерть дитини від грипу, виготовлення протезів, накопичувальна пенсія. Головні новини Рівного та області 19 лютого

Смерть дитини від грипу, виготовлення протезів, накопичувальна пенсія. Головні новини Рівного та області 19 лютого

Сквер Молодіжна столиця в Острозі
. Фото: Суспільне Рівне

Новини та події Рівного та Рівненської області 19 лютого 2024 року: фото, відео, коментарі, які вдалось зібрати Суспільному.

Протези для військових та цивільних: як їх виготовляють на Рівненщині

На Рівненщині виготовляють протези для військових та цивільних. Роблять це на базі регіонального відділення одного із всеукраїнських центрів протезування. Для військових та цивільних протезування — безплатне, а для бійців, що повертаються з фронту, підприємство пропонує біонічні вироби.

Про це Суспільному розповів регіональний представник підприємства Сергій Стогній.

На Рівненщині призначили директора новоствореного Центру національно-патріотичного виховання та позашкільної роботи

Директором новоствореного Центру національно-патріотичного виховання та позашкільної освіти на Рівненщині став Віктор Самчук. Розпорядження про його призначення 19 лютого підписав голова облради Андрій Карауш.

Про це він повідомив у Facebook.

Згідно з розпорядженням, Віктор Самчук на посаді директора Центру національно-патріотичного виховання та позашкільної освіти перебуватиме з 20 лютого до 17 травня 2024 року.

"Цей контракт – на три місяці. Як голова обласної ради від нового керівника я чекаю презентації системи позашкільної освіти і бачення того, якою буде робота в гуртках. Зміни мають бути помітні, точно треба посилити національно-патріотичний напрям – ми ж розуміємо, наскільки це потрібно. Сподіваюсь, що до початку нового навчального року цей етап трансформації системи позашкілля завершиться", — написав Андрій Карауш.

Депутати облради на сесії 16 лютого проголосували за рішення про приєднання до центру трьох закладів: обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді, а також станції юннатів.

35-річний Віктор Самчук раніше відповідав за культуру в Гощанській громаді, до того — за освіту в Острозі.

Своє призначення Суспільному він прокоментував так:

"Першопочаткове зараз — це проведення всіх реєстраційних дій згідно з чинним законодавством і безпосередньо формування колективу нового закладу, переведення людей на роботу у новий заклад, у нову юридичну особу. Це багато роботи, якою займатимуся перші два-три тижні. Заклад працюватиме у позашкіллі за п'ятьма напрямами. Зберігаються три, які були — технічний, еколого-натуралістичний, національно-патріотичного виховання та туризму. І доєдналося ще два нові напрями — це художньо-естетичний і соціально реабілітаційний".

На фронті загинули військові з Рівненщини — Михайло Дяков, Дмитро Русін та Максим Загоройчук

На війні проти РФ загинули військові з Рівненщини — Михайло Дяков з Володимирецької громади, Дмитро Русін — зі Здолбунівської та Максим Загоройчук — з Рівного.

Про це повідомили у Facebook тергромад.

Михайло Дяков

Михайло Дяков, 1993 року народження, проживав у селі Біле Вараського району.

Прощання із загиблим військовим відбудеться 20 лютого орієнтовно об 11:30 на майдані Єдності у Володимирці.

Дмитро Русін

Дмитро Русін — житель села Глинськ Рівненського району. 23-річний військовий загинув на Харківщині.

Про дату та час зустрічі кортежу з тілом загиблого військового у громаді повідомлять згодом.

Максим Загоройчук

Максим Загоройчук народився у Рівному, навчався в № 25, а після закінчення — працював комірником на підприємстві "МК-Трейд". Досвіду військової служби не мав, отримав повістку й у квітні 2023 року пішов у ЗСУ.

Молодший сержант загинув під час виконання бойового завдання 14 лютого 2024 року на Луганщині.

Прощання із військовим відбудеться 20 лютого о 10:00 на майдані Незалежності у Рівному. Поховають його на кладовищі Нове.

Накопичувальна пенсія: чи можуть її запровадити у воєнний стан, пояснює експерт

Підготовчий етап до запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії планують завершити до 2025 року. Солідарна система при цьому не зникне.

Про те, що таке накопичувальна система та за якими принципами вона працює, розповів експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін в етері "Суспільне. Спротив"

Як працює накопичувальна система

Пенсійна система України складається із трьох рівнів: солідарного, обов'язкового накопичувального та недержавного пенсійного забезпечення. У такому вигляді систему започаткували ще у 2004 році, ухваливши закони "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про недержавне пенсійне забезпечення". Але у Верховній Раді ще не ухвалили формального рішення щодо старту накопичувального.

"Є у нас нині солідарна система, тобто людина працює, сплачує податки в загальний бюджет і потім, якщо хтось досягає пенсійного віку, має право з цього бюджету отримувати частку своєї пенсії.

Накопичувальна система передбачає, що частина пенсійного податку іде в солідарну систему, тобто в загальний бюджет, а частина — на персональний рахунок, накопичується протягом життя і потім вам з відсотками має виплачуватись. Плюс такої системи в тому, що він може передаватися в спадок, якщо людина померла, не дожила до пенсії або тільки вийшла на пенсію і не встигла її отримати. Але інше питання — це економічні чинники й взагалі, наскільки в нинішніх умовах реально цю систему ввести", — зазначив експерт.

Труднощі у запровадженні накопичувальної системи

Сергій Коробкін зазначив:

"Жоден уряд впродовж останніх 20 років не зміг запровадити остаточно цю систему, хоча вона навіть прописана в законодавстві. Коли були експертні обговорення протягом останніх кількох років був один законопроєкт, його потім відхилили самі ж автори, не змогли остаточно домовитись. Вийшла нова версія, вона опрацьовується. Я чув експертні обговорення з цього приводу — навіть якщо ухвалять закон, то потрібно ще рік або навіть два, щоб остаточно ухвалити ще підзаконні акти, тобто додаткові рішення Кабміну.

Це одне підготовче питання, а друге — це питання економіки, де взяти гроші. Якщо ми беремо податок, сьогодні єдиний соціальний внесок треба сплачувати, де брати частину податку на накопичувальну пенсію. Чи врізати наявний податок і частину від нього відкладати в накопичувальну систему. Тоді нинішніх грошей не буде на щось вистачати. Або запроваджувати новий податок і в останньому проєкті накопичувальної системи, який був, передбачено, що перші три роки держава має частину від себе додавати, наповнювати рахунки, щоб не лягало це на роботодавців, на людей. Але сьогодні колосальний дефіцит бюджету і поточні пенсії нема з чого виплачувати без міжнародної допомоги. Тому запровадити це на сьогодні — дуже складно".

Збереження грошей на рахунках

Експерт також додав:

"Багато років має пройти, щоб ми зрозуміли, чи система працює, наскільки гарно і чи збережуться гроші. Не те щоб їх примножити, а хоча б, щоб їх не з'їла інфляція чи не вкрали, або інше.

В теорії сама система цікава, працює в багатьох країнах світу, хоча і не у всіх країнах прижилась. Коли ці гроші будуть накопичені на рахунках, їх треба кудись вкладати, щоб вони давали відсоток. Куди їх вкладати в умовах війни — незрозуміло. Хоча оптимісти кажуть, що коли війна закінчиться, то країна почне відновлюватись, буде куди робити інвестиції і таким чином можна швидко акумулювати ці первинні накопичення".

Два роки без стерилізації: жителі Острога на Рівненщині скаржаться на безпритульних тварин

Жителі Острога, що на Рівненщині, скаржаться на зграї вуличних собак у місті. З початком повномасштабного вторгнення РФ в громаді припинили виділяти гроші з бюджету громади на стерилізацію та щеплення безпритульних тварин.

Суспільне поспілкувалося з жителями Острога й волонтеркою, яка понад десять років опікується безпритульними тваринами в місті.

На Рівненщині від грипу померла 10-річна дитина

10-річна дитина померла в Рівненській обласній дитячій лікарні. У неї діагностували грип А. Спад епідрівня захворюваності на ГРВІ прогнозують через два тижні.

Про це 19 лютого Суспільному повідомила заввідділу епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб обласного центру контролю і профілактики хвороб Юлія Терентьєва.

"Кількість хворих за минулий тиждень поменшала — майже 12 тисяч нових випадків проти 14 тисяч — позаминулого тижня. Але рівень захворюваності залишається високим, перевищення епідпорогу становить майже 70%", — повідомила Юлія Терентьєва.

За її словами, 60% хворих — це діти.

В обласній дитячій лікарні померла 10-річна дитина з Дубровицької тергромади, у неї діагностували грип типу А. Дитина не була щеплена від грипу.

За даними Юлії Терентьєвої, станом на ранок 19 лютого 62 школи через кількість хворих школярів навчаються дистанційно.

"Пік захворюваності не спадає. Ймовірне зниження епідемічного рівня прогнозуємо за два тижні", — додала епідеміологиня.

"Багато молоді приходить, побільшало жінок": у районах Рівненщини працює виїзна бригада обласного центру служби крові

На Рівненщині в районах працює виїзна бригада обласного центру служби крові. У 2024 році побували в Костополі, Корці й Гощі. На 22 лютого запланований виїзд в Дубно. У Рівне — щомісяця організовують донор-тури з Острога.

Про це 19 лютого розповіла Суспільному завідувачка єдиного донорського центру служби крові Майя Гнатюк.

За її словами, практично всі райони області залучені у виїздах:

"Виїжджаємо двічі на місяць, 22 лютого плануємо їхати в Дубно. Другий виїзд у цьому році плануємо у квітні. У нас є умова, що має бути не менше як 50 людей. У суботу в нас — робочий день, тоді раз на місяць до нас приїжджають донори з Острога. Треба віддати належне організаторці — Наталії".

За даними Майї Гнатюк, кількість донорів у порівнянні з попередніми роками зросла:

"Донорів стало значно більше. Багато молоді приходить, серед донорів побільшало жінок. У нас немає такого, що не вистачає крові, ми тримаємось на рівні й підтримуємо це оголошеннями".

Три золота і одна бронза: здобуток парадзюдоїстів з рівненського "Інваспорту"

Представники рівненського центру "Інваспорт" вибороли три золотих та одну бронзову медалі на світовому Гран-прі з дзюдо серед спортсменів з порушеннями зору. У командному заліку збірна України зайняла друге місце, поступившись спортсменам з Китаю.

Про це 19 лютого Суспільному повідомив заступник директора обласного центру "Інваспорт" Володимир Мурін.

Кубок світу з дзюдо серед спортсменів з порушеннями зору відбувся 17-18 лютого у німецькому місті Гайдельберг. У них взяли участь 214 парадзюдоїстів із 47 країн світу.

Команду України представляли вісім спортсменів, які вибороли три золоті й одну бронзову нагороди та стали другими у світі, поступившись команді Китаю.

Наші переможці

  • Наталія Николайчик вагова категорія до 48 кг — 1 місце;
  • Давид Хорава вагова категорія до 60 кг — 1 місце;
  • Анастасія Гарник вагова категорія понад 70 кг — 1 місце;
  • Олександр Назаренко вагова категорія до 90 кг — 3 місце.

Гран-прі в Гайдельберзі — один з етапів відбору на Паралімпійські ігри у Парижі, які мають відбутися у серпні-вересні 2024 року, розповів Володимир Мурін. За його словами, набрані на цих змаганнях залікові бали дозволять представникам Рівненщини поліпшити свій рейтинг та поборотися за місце у національній паралімпійській збірній.

Оновлений прогноз погоди на 20 лютого

20 лютого на Рівненщині, за прогнозами обласного центру з гідрометеорології, очікують хмарну погоду з проясненнями, дощ, вночі — місцями з мокрим снігом, ожеледиця.

Вітер — західний, 7-12 м/с, пориви — 15-18 м/с.

Температура по області: вночі — від 2° морозу до 3° тепла, вдень — 3-8° тепла; у Рівному: вночі — близько 0°, вдень — 5-7° тепла.

Перша вистава — "Колобок" із джаз-бендом: у селищі на Рівненщині діти з педагогом організували настільний театр

У Володимирці на Рівненщині організували дитячий настільний театр. Вихованці студії "Скриня" у Центрі культури і дозвілля разом з педагогом виготовили декорації і персонажів для вистави "Колобок". Казку осучаснили, додавши джаз-бенд. Відео вистави виклали у YouTube.

Головні новини Рівного та області 19 лютого
Фото: Суспільне Рівне

Як розповів Суспільному керівник блоку креативного малювання та лялькового театру студії мистецького розвитку "Скриня" Віктор Ковальчук, ідея настільних вистав — спонтанна:

"Ми з вихованцями малювали й подумали, що добре було б зробити якусь колективну роботу, такий собі творчий проєкт. Й діти погодилися намалювати повноцінну виставу. Визначалися між "Ріпкою" та "Колобком". Обрали "Колобка", але вирішили трохи осучаснити сюжет, щоб не було банально. Ще до появи сценарію діти почали ліпити героїв з пластиліну".

Головні новини Рівного та області 19 лютого
Фото: Суспільне Рівне

Малювати декорації, клеїти меблі, дерева, ліпити персонажів, зі слів Віктора Ковальчука, дітям сподобалося. Поки вони над цим працювали, педагог думав, як зробити казку сучаснішою, цікавішою. Так у настільній виставі з'явився джаз-бенд.

“Я подумав, що діти в студії займаються, вивчають пісні, а Колобок же ж в казці співає, то а чому б йому не зібрати таку джаз-банду? То у нас дітки у виставі ще й співають!”

Відеозапис настільної вистави "Колобок" студії "Скриня"

Настільний театр змайстрували з того, що було під рукою

Віктор Ковальчук розповів, що всю настільну сцену змонтували з матеріалів, які були під рукою. Для цього згодилися картонна коробка, пінопласт. З пластиліну виліпили голови персонажів, решту — вирізали з поролону, аби фігурки були легкими:

“Картонна коробка слугувала нам ширмою. Дітки намалювали на ній дерева, стіну будинку. Для них це теж був захоплюючий процес, бо раніше не робили такого. Пінопласт використали за основу, до нього кріпили нерухомі елементи, дерева, наприклад. Розміри персонажів вже підбирали під розмір сцени”.

Діти робили усе самі, Віктор Ковальчук допоміг лише вирізати тулуб із обрізків поролону, вкрутити дріт, щоб водити ляльок на сцені, та з’єднати частини фігурок гарячим клеєм.

“Дітки маленькі, в основному перший, другий клас, тож їм просто небезпечно працювати з тим, що може попекти чи вколоти. Тож вони ліпили-малювали, підклеювали, дерева робили, вони у нас змінюються — то сосни, то листяний ліс, то змішаний”.

Головні новини Рівного та області 19 лютого
Фото: Суспільне Рівне

Діти приходили гарно провести час

Далі, зі слів Віктора Ковальчука діти вчилися водити персонажів та озвучувати їх. Працювати над виставою почали в середині січня, а фінальне відео змонтували на початку лютого.

“Монтаж зайняв багато часу, насправді. Це були мої вечори, коли я підбирав музику, працював, аби все виглядало логічним. Бо ж ми знімали різні сцени: коли з'являвся новий персонаж — змінювали декорації, знімали з усіх боків, щоб різні плани були. Коли знімали фінальну сцену, то змінювали положення чотири рази. На зйомки кухні, наприклад, витратили десь годину, на звірів — ще три. Але вийшло незвично, дітям сподобалося”.

На початок