До 90% українців мають хоча б один симптом, який свідчить, що їм необхідна психологічна допомога. 50% українців, які перебувають в країні, потребуватимуть психологічної допомоги, сказав міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко в жовтні 2023 року в етері марафону "Єдині новини".
Аби зберегти своє психологічне здоров'я, слід працювати над розвитком самодопомоги або звернутися до фахівців цієї галузі. Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповів доктор психологічних наук, доцент Інституту психології імені Г. Костюка Андрій Маслюк.
Як берегти ментальне здоров'я в умовах війни
Експерт зазначив, що для збереження свого психологічного стану треба розвивати навички самодопомоги. Однак, якщо вони не допомагають — звертатися за професійною допомогою.
"У суспільстві побутує думка, що психолог і психіатр — це одне і те саме. Насправді психолог працює з клієнтами й в кожного можуть бути проблеми, психіатр працює з пацієнтами і це медикаментозне лікування", — зауважив він.
Андрій Маслюк розповів про те, як можна розвинути навички самодопомоги:
"Якщо ми стали свідком жахливої аварії або побачили вибух — звісно, наш організм реагує, він намагається захиститися, вижити. Відповідно в когось може бути ступор, в когось — тремтіння тіла і ці всі реакції є природними. Населення має розуміти, що з цим робити.
Для цього необхідно проходити першу психологічну допомогу і можна звертатися у центр стресостійкості. Будь-хто може отримати навички, це насправді дуже просто. Якщо, наприклад, у нас є якась нестандартна ситуація, ми дивимося новини й в підсумку у нас починається підвищена тривожність — ми маємо зупинити цей неконтрольований потік інформації, наприклад, обрати собі два-п'ять Telegram-каналів, а решту видалити.
Ми маємо розуміти, що мені допомагає. В мене є тривожність, я можу, наприклад, написати собі список з двадцяти речей, які мені допомагають. Я можу намалювати коло підтримки тих, хто мені може допомогти: найближчі родичі, сусіди. Я можу зателефонувати на телефон довіри, отримати певну допомогу. Це можна наклеїти на холодильник замість магнітика. Можна пам'ятати про алгоритм: якщо щось трапляється — то я дію таким чином, і це прописати.
Найбільше допомагає функціональність, безперервність нашого життя. Є війна, але ми мусимо продовжувати жити і таким чином звичайні буденні речі допомагають. Ми мусимо встати, вмитися, почистити зуби, поїсти, зробити гарну зачіску і йти на роботу. Ми мусимо вигулювати собаку, погодувати кота, тобто ця буденність дуже допомагає і підтримує нас. Ми не завалюємося у стрес, травму.
Коли якась тривожна ситуація і для того, щоб повернути контроль, я роблю певні техніки і вони мені вже не допомагають — тоді ми мусимо уже звернутися до фахівців, професіоналів, які підкажуть".
Про накопичення стресу
"Реакції залишаються однаковими — "бий, біжи, замри". Але якщо це пролонгований стрес, то він починає діяти й впливати на функціонування. Наше завдання — не відсторонитись, не сказати: «та нічого страшного, ну всі ж так живуть». Це уникнення, яке призведе до того, що потім цей стрес буде більше поглиблюватись. Одна стресова ситуація накладається на іншу, оце все накопичується, а ви нічого не робите і в підсумку отримуєте проблеми зі здоров'ям.
Тому однозначно нічого страшного немає, на будь-якому етапі можна звернутися за професійною допомогою і ви побачите, наскільки прості вправи періодично можна робити й це дає дуже гарний результат", — підсумував експерт.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook