Хто має право отримувати аліменти та скільки в Україні боржників

Хто має право отримувати аліменти та скільки в Україні боржників

У грудні 2023 року в Україні зафіксували 192 тисячі людей, які мають заборгованість зі сплати аліментів — це дані платформи Опендатабот з покликанням на Єдиний реєстр боржників. З початку повномасштабного вторгнення до цього реєстру додали майже 12 тисяч осіб.

Більшість боржників — чоловіки, про це в етері "Суспільне.Спротив" розповів керівник "Опендатабот" Олексій Іванків та пояснив тенденції.

Скільки боржників зафіксували

"Ми в Опендатаботі аналізуємо дані всіх українських державних реєстрів і бачимо, що судові рішення про розлучення, де суддя визначає, з ким дитина залишається, мають співвідношення десь 92% до 8%. Тобто таке ж співвідношення є і по реєстру боржників з аліментів. Ми розуміємо, що частіше суддя залишає дитину з матір'ю", — зазначив фахівець.

Він також додав, що зафіксували 203 тисячі боргів з несплати аліментів. З них 5% людей, мають декілька боргів:

"Це або декілька дітей, за якими не сплачуються аліменти, або повторні судові рішення щодо визнання боргів за аліментами".

Олексій Іванків зауважив, що для того, аби потрапити в реєстр, людина має програти суд.

"Це не якийсь автоматичний процес, ти один місяць щось не сплатив і все — в реєстрі. Це довгий процес, який проходить, частіше з всього, жінка — суд, визнання, рішення і реєстр",— додав він.

Що впливає на внесення боржників в реєстр

"Ми починали зі 171 тисячі боржників у 2017 році. Тепер цей реєстр було опубліковано і всі могли дізнатися за ім'ям та датою народження, що людина не сплачує аліменти. Це дуже різко вплинуло на реєстр, перших пів року майже 20 тисяч людей з нього вийшли, тобто почали платити аліменти. Ще вплинула заборона виїзду. І тому перед війною, кожного року додавалися дві-три тисячі боржників.

Ми повинні розуміти, що за ці роки стягнення стало більш ефективним, бо була введена в експлуатацію система автоматичного блокування рахунків і зараз отримати це рішення суду — більше важить, ніж п'ять років тому, бо цієї системи не було. Тому з одного боку перед війною реєстр збільшувався, але, я вважаю, це внаслідок того, що люди більше стали довіряти виконавчій службі та судам. З початку війни ми бачимо, що це вже не дві тисячі на рік, а майже шість тисяч на рік. І є одна причина — це початок повномасштабного вторгнення", — розповів фахівець.

Правовий процес стягнення аліментів

Виконувач обов'язків директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов зазначив:

"За два роки, тобто фактично з початку повномасштабного вторгнення, з питання стягнення аліментів до нас звернулися близько 60 тисяч людей. Майже 50 тисяч — це консультації, приблизно десять тисяч звернулися саме по безоплатно вторинну правничу допомогу".

Хто має право на отримання аліментів

Фахівець зазначив, що є аліменти на утримання дітей, а також коли діти утримують батьків. Діти є суб'єктами права на безоплатну первинну та вторинну правничу допомоги. Також є визначені законом категорії дорослих:

"Зазвичай це малозабезпечені люди, внутрішньо приміщені особи, ветерани війни, люди з інвалідністю і доволі великий перелік. Але я кажу про найчастіші звернення від суб'єктів права", — додав він.

Олександр Баранов розповів, що сума нарахування аліментів залежить від кожного окремого випадку:

"На суму впливає і кількість дітей, і є випадки, коли вона розраховується не як відсоток, а фіксована сума, в залежності від того, що і як витрачається на утримання дитини. Тому тут краще проконсультуватися з юристом".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок