На Рівненщині знайшли писанку, якій майже тисяча років. Що про це відомо

На Рівненщині знайшли писанку, якій майже тисяча років. Що про це відомо

Писанка, яку знайшли в Дубні
. Фото: скрин із 3D моделі писанки Максима Мельничука

На Рівненщині на території замку князів Острозьких у Дубні, під час археологічних шурфуваньВ археології шурфування проводять з метою з'ясувати стратиграфію ґрунтів, розвідати місця майбутніх розкопок. в листопаді 2023 року знайшли писанку давньоруського часу, яка під час струшування видає звук. Загалом на території етнічної Волині знайшли три такі цілі вироби.

Про це Суспільному розповів завідувач відділу історії державного історико-культурного заповідника Дубна Юрій Пшеничний.

Історія писанки

"Такі давньоруські писанки є продукцією майстерень, які мали досить вузькі замовлення, що надходили від представників тогочасної еліти — близького оточення князя, значних купців, бояр. 

Майстерні, які працювали, передусім займалися досить вузьким ремеслом — виготовленням керамічних плиток на підлогу. Це надзвичайно рідкісна архітектурна декоративна річ, яку використовували для покриття підлоги палаців, багатих садиб. Далеко не всі люди могли собі таке замовити й відчували потребу оточити себе такими естетичними і комфортними речами. І ось як побічна продукція цих майстерень, яка теж виготовлялася поруч із керамічними плитками —  це були такі писанки", — розповів історик.

Він зазначив, що питання давньоруського ремесла досить добре вивчили археологи Макарова і Сєдов. Вони були одними з перших, хто присвятив цьому свої праці та показав, що такі писанки, як знайдена в Дубенському замку, виготовлялися в Київських майстернях.

"Є ще одна лінія подібних писанок, яка виготовлялася в Новгороді. Вона відрізняється за кольористикою, а цей виріб має чіткі ознаки виготовлення в Київських майстернях і це показує культурний і торговельний зв'язок Дубна у цей час з Києвом", — додав фахівець.

Давньруська писанка, знайдена на Рівненщині
Скрин з 3D візуалізації писанки

Звук, який видає писанка

Юрій Пшеничний зазначив, що під час виготовлення таких писанок ще у несформований виріб всередину вкладали кульку випаленої чи висушеної глини. І коли вже виріб закривався, то цей елемент залишався там у вільному русі й під час струшування писанки він видавав характерний звук торохкотіння. 

Як звучала писанка — можна почути тут.

Писанка як символ

"Вироби, які так звучали, відомі з дуже давніх часів. Вони були найдавнішими оберегами й виробами, які відганяли злих духів. Тому одне із припущень, що такі вироби могли бути і дитячими іграшками.

Уже коли такі писанки стають продукцією ремісників, своєрідними сувенірами, вони не втрачають свою давню дохристиянську функцію оберега. Тому що з яйцем пов'язані вірування про оновлення і народження життя, світу. Таким чином уже виготовлена в ремісничій майстерні писанка набувала значення оберега і магічного виробу, який відганяв зло від дому чи від конкретних людей, можливо і дітей, та притягував добробут", — розповів історик.

Історична цінність писанки

"Взагалі цей шурф виявився неочікувано результативним, тому що, по-перше, саму писанку знайти — велика рідкість. Хочу відзначити, що таких цілих виробів знайдено на території етнічної Волині лише три. Вони експонуються, одна в Луцькому музеї, одна в Рівненському музеї й тепер у Дубні теж є. Колись дуже давно неподалік Рівного ще знайшли таку писанку, вона опублікована, але зберігається в Києві зараз. На всю західну частину України цілих таких виробів знайшли тільки десять. Тобто можна собі приблизно уявити, скільки їх на всю Україну.

Це вже сама собою велика рідкість і знахідка, яка просто показує значення  давньоруського міста Дубен, що було зосереджене у своєму адміністративному та оборонному осередку тут, де зараз стоїть Дубенський замок. Тільки це ми говоримо про період X-XIII століття. Тут були теж свої оборонні споруди, будівлі й все мало інший вигляд. Писанка доводить престижність цього місця і це ще одна деталь до реконструкції  образу цього літописного міста Дубен", — зауважив фахівець.

3-D модель писанки можна побачити тут.

Перша ціла писанка, яку знайшли на Рівненщині

У Рівненському краєзнавчому музеї поруч з трьома фрагментами давньоруських писанок, представлений також цілий експонат. Писанку виявили в багатошаровій пам'ятці урочища Шанків Яр біля Хрінників сучасного Дубенського району під час Волинської археологічної експедиції під керівництвом Дениса Козака. Це сталося у 2013 році.

"Писанка XII століття, розміри — 3,5х4 см. Має форму невеликого яйця. Виготовлена із глини стрічковим способом. У ширшій частині — невеликий отвір, яким вона настромлювалася на паличку під час нанесення поливи. Виріб виконаний у поліхромній техніці, колір поливи зелений, на нього накладений орнамент у формі фігурних дужок", зазначено в музейному описі експоната.

давня писанка з Рівненщини
Фото: Суспільне Рівне

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок