Курс валют: економістка пояснила, що очікувати до кінця 2023 року

Курс валют: економістка пояснила, що очікувати до кінця 2023 року

Обмін валют
Долар. RL Photography/Getty Images

25 вересня 2023 року середній курс продажу долара становив 38,27 грн, а євро — 41,10 грн, повідомляє фінансовий портал "Мінфін". На курс долара в Україні впливають різні чинники, зокрема, сезонність та стратегія пом'якшення валютних обмежень.

Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповіла докторка економічних наук Раїса Квасницька. Вона пояснила, чи прогнозують девальваціюУ сучасних умовах термін застосовується для ситуацій значного зниження курсу національної валюти відносно "твердих" валют. гривні та чи варто чекати збільшення курсу долара до кінця 2023 року.

Що впливає на курс валют

За інформацією Раїси Квасницької, курс гривні щодо іноземних валют падає, а курс долара зростає — на це впливають декілька чинників:

"Перший — це сезонність. Дохід, який отримують фермери від продажу врожаю, зберігають у валюті. Вони закуповують валюту і тому курс зростає. Другий — 29 червня управління НБУ затвердило стратегію пом'якшення валютних обмежень. Йдеться про те, що буде відновлюватися плаваючий курс долара і відповідно інфляційне таргетування. Ця стратегія необмежена у часі. Таким чином населення, представники бізнесу розуміють, що варто вкладати в долар. Є попит на купівлю іноземної валюти і зростає валютний курс".

Девальвація української гривні

Станом на 1 вересня 2023 року міжнародні резерви України оцінювали в 40,4 млрд доларів США.

"Немає загрози, щоб гривня стала знеціненою. Національний банк веде стратегію пом'якшення на підтримку гривневого вкладання. Це для того, щоб депозити, які населення вкладає у гривнях, мали високі відсотки, не дивлячись на те, що знижується облікова ставка. З 15 вересня у нас облікова ставка НБУ становить 20%, попередньо було 22%. Кошти краще вкладати в іноземну валюту, а депозити — в національну валюту", — розповіла докторка економічних наук.

Проєкт державного бюджету

На 2024 рік долар, згідно з проєктом бюджету, становитиме 41,4 гривні. За словами Раїси Квасницької, цей показник не є чітким прогнозом:

"Цей курс, який закладається в бюджет наступного року — це розрахунковий показник. До кінця 2023 року курс долара мав би бути майже 50 грн, а закладався до 45 грн за долар. Ми бачимо, що у цьому році немає такої девальвації гривні. Цей розрахунковий показник нижче, ніж закладався на 2023 рік. Курс на наступний рік може бути значно нижчим. Прогнозується, що до кінця 2023 року курс долара не буде більшим за 39 гривень, а закладений був майже 45 грн".

Як експорт впливає на гривню

За словами докторки економічних наук, експорт сільськогосподарських культур впливає на українську гривню:

"Чим більше у нас буде експорт — тим більше ми будемо отримувати валюту, яка буде надходити від продажу зернових чи інших сільськогосподарських культур. Якщо валютні надходження вийдуть на ринок, то буде зниження курсу, наша гривня буде зміцнюватися. Однак, це один із чинників, який дозволить збільшити курс гривні стосовно долара, але у нас є внутрішні чинники — політика НБУ, аграрії, які продають не за валюту, а за гривню, то ці чинники будуть впливати на зменшення курсу нашої національної валюти стосовно долара".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок