Представники Екоцентру ПДМ та організації "Сад історії в Рівному" на своїх інтернет-ресурсах розпочали інформаційну кампанію з протидії поширенню інвазивним видам рослин у Рівному. Мета – зупинити їх поширення у міському середовищі. Опіки, астма та алергія – це лише частина небезпек, що несуть рослини, які ми сприймаємо, як польові.
Близько 50-ти гектарів на околиці Рівного від вулиці Льонокомбінатівської до сміттєзвалища заполонив золотарник канадський.
В екоцентрі Палацу дітей та молоді розповідають, ця рослина має властивість пригнічувати ріст інших рослин й ті не можуть розмножуватися.
"Поширення її у навколишньому середовищі відбувається не лише за рахунок насіння, яке визріває після квітування, а ще за рахунок кореневища. Вона виростає швидко і перекриває ресурс – сонячне освітлення, для рослин, які зростають поруч, висмоктує з ґрунту багато поживних речовин, збіднює його. Таким способом позбавляється конкурентів, витісняє їх", – пояснила представниця екоцентру ПДМ Варвара Рискова.
Такі рослини називають інвазивними. Крім золотарника, це борщівник Сосновського, амброзія, злиночка канадська, щириця звичайна і поширений у місті – клен ясинолистий, розповіла керівниця екоцентру ПДМ Ірина Куроченко. Їх розповсюдженню сприяють вітер, транспорт, взуття людей.
На ділянці біля вулиці Льонокомбінатівської розмноження золотарника та амброзії спричинило будівництво, кажуть в ПДМ.
"На цих перелогах, на цій ділянці, ми проводили дослідження, як проводиться заростання ділянки і впродовж декількох років тут фіксували зростання 130 видів різних рослин. Ця ділянка фактично уражена насінням амброзії на 100%. Як тільки тут почалося будівництво, то з якогось вогнища воно сюди потрапило", – роз'яснила працівниця екоцентру ПДМ Варвара Рискова.
Інвазивні рослини не тільки швидко розмножуються, а й небезпечні для людей. Борщівник, наприклад, може завдати опіків. Амброзія може викликати захворювання дихальних шляхів.
"Амброзія полинолиста в молодому віці безпечна, не завдає жодної шкоди місцевим мешканцям. Проте під час цвітіння і саме зараз активний період, вона починає цвісти, пилок її є сильним алергеном для людини. Викликає респіраторні захворювання і може перейти в астму", – сказала Ірина Куроченко.
У період цвітіння цих рослин інфекціоністи рекомендують щільно зачиняти вікна і очищати поверхні чи ділянки шкіри, де міг осісти пилок.
"Якщо людина знає, що вона є алергічна і особливо, якщо вона має алергію на амброзію чи золотолисник, їй потрібно утримуватися в даний період часу це – від липня до середини жовтня, від відкритих вікон, для того, щоб пилок не потрапляв з повітрям. В машині так само, щоб вікна були закриті, так само одяг, бо людина контактує на повітрі, осідає цей пилок", – сказала завідувачка відділом інфекційних хвороб Центру громадського здоров'я Людмила Країнська.
При Рівненській міськраді діє гаряча лінія 1553, куди можна повідомити про виявленні на території міста шкідливі для здоров'я людини рослини, повідомив речник Рівнеради Микола Прокопчук.
Авторка: Катерина Сірук