Ціни на пальне: експерт пояснив, чому вони зросли та чого чекати далі

Ціни на пальне: експерт пояснив, чому вони зросли та чого чекати далі

В Україні зросли ціни на пальне
. Фото: архів Суспільне Рівне

В Україні з 25 до 28 серпня середня ціна на бензин марки А-95 зросла на 11 копійок і склала 52,8 гривні за літр. Бензин А-95 здорожчав на чотири копійки, а дизельне пальне на десять. Про це повідомляє галузеве видання Enkorr із посиланням на дані цінового моніторингу ринку консалтингової групи "А-95".

Про те, чому зростають ціни на пальне, в етері Суспільне.Спротив розповів директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

Чому зросли ціни на пальне

У червні в Україні повернули повне оподаткування на паливо. За словами Сергія Куюна, податкове навантаження на бензин зросло на 11 гривень на літр, а на дизпаливі — на вісім.

"Це не могло пройти для цін непомітно. Вони, хоча повільно, але все ж таки підіймалися протягом липня та серпня. Та це не єдиний фактор. Приєднався ще один у вигляді зростання світових цін на нафту. Якщо липень починали з 75 доларів за барель, то в останні два місяці це вже 85 доларів за барель. Тобто зростання майже на 15%. Якщо закупівельні ціни перевести у гривні, то це ще додало бензину та дизпальному до п'яти гривень на літрі. Бачимо, що ці процеси синхронізації з новими світовими рівнями ще тривають в Україні", — розповів експерт.

Якими ціни на пальне будуть далі

Сергій Куюн зазначив, що, на його думку, потенціал світовий й податкової вже вичерпаний:

"Ми бачимо, що є окремі дні, коли котирування навіть знижуються, тобто нафта 83-84 долари за барель. Відповідно, зростання гуртових цін в Україні теж припинилося. Зараз тільки в роздрібних мережах ідуть залишкові процеси. Тому ціна на тих гривнях, які зараз є, стабілізуються. Я думаю, що ціна може зрости на одну-дві гривні за літр. Це імовірно, оскільки гуртові ціни зросли з кінця червня на 13 гривень за літр, а роздрібні зросли всього на вісім".

За словами експерта, подорожчання відбулося неповністю синхронно. Тому зберігається можливість для зростання, хоча учасники ринку намагаються стримати ціни нижчими наскільки це можливо, аби втримати продажі та менше "травмувати споживача".

Запаси палива на осінньо-зимовий період

"З запасами в нас важко, оскільки ворог продовжує тримати галузеву інфраструктуру під прицілом, нафтобази продовжують палати. Нехай там немає великих запасів, але це сигнал всім, що запаси робити небезпечно. У кого є невеликі сховища в заправній мережі — намагаються підлити резервуари на заправних станціях. Там досить великий резервуарний парк. Тобто запас робиться наскільки це можливо, але казати про промислові обсяги не доводиться", — зазначив Сергій Куюн.

Чи можливий дефіцит палива на заправках

Експерт зауважив, що повністю виключає можливість дефіциту або збоїв у постачанні, оскільки є графічно і логістично диверсифікована структура нафтопродуктозабезпечення. Її повністю перебудували за півтора року.

"Маємо сьогодні до 50% постачання автотранспортом, тобто бензовозам. Цього до великої війни не було взагалі. Це хоч і дорогий вид транспортування, але більш безпечний. Бензовозів багато, вони не концентруються в одному місці й оперативно працюють. Це виключає необхідність у зберіганні. Вони одразу з європейських заводів, нафтобаз везуть пальне на заправні станції. Це все вже відпрацьовано, компанії мають контракти, знають куди дзвонити, де брати пальне, мають транспортні потужності. Тому я впевнено дивлюсь в майбутній зимовий сезон", — розповів директор консалтингової групи "А-95".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок