Дві сім'ї — на карантині після контакту зі скаженими тваринами. Як часто таке стається на Рівненщині

Дві сім'ї — на карантині після контакту зі скаженими тваринами. Як часто таке стається на Рівненщині

Ексклюзивно
Кіт та собака
. Фото ілюстративне\pixabay

На Рівненщині у Дубенському районі у липні 2023 року виявили два вогнища сказу у домашніх тварин — собаки та кота. Дві родини мали контакт із хворими тваринами, тому вони перебувають на карантині. Лікарка-епідеміологиня центру контролю та профілактики хвороб Валентина Томицька розповіла Суспільному, що після укусу скаженою твариною людина не відчуває симптомів, тому потрібно відразу звернутися до лікаря.

Перше вогнище сказу зареєстрували у селі Козин в Радивилівській громаді у домашнього собаки. В родині, де проживає сім людей, вона вкусила трьох.

"Всього за пів року було 1 168 випадків нападу тварин на людей. У Радивилівській громаді їх було 20. У Козині був собака хворий на сказ в сім'ї, яка складається із семи людей. Всі вони давали їсти, гладили цю собаку. Собака захворіла та покусала трьох. І всі члени сім'ї, враховуючи те, що вони з ним контактували, рахуються контактними", — зазначила лікарка-епідеміологиня.

Інше вогнище сказу виявили у домашнього кота в селі Гоноратка Крупецької громади, в будинку, де проживають шестеро людей.

Загалом у Дубенському районі 13 людей мали контакт із хворими тваринами на сказ, тому вони перебувають на карантині. Держпродспоживслужба визначає карантинні обмеження на 60 днів у вогнищі сказу.

Статистика звернень

У 2022 році до лікарень звернулися 800 дітей, яких покусали тварини. Епідеміологиня каже, що у таких випадках вважливо одразу звернутися до лікаря, адже тварина може бути хворою на сказ.

"Це не значить, що їм всім призначали лікування. Вони звертаються, а лікар-рабіолог обслідує та призначає, або не призначає лікування. Багато випадків, що собака покусала, але вона здорова. Ветеринарний спеціаліст бере тварину під нагляд упродовж 15 днів. Якщо за ці дні у собаки не виявили сказ, то щеплення ми не проводимо. Ніхто не знає, чи та тварина скажена, чи ні, вкусити може і здорова собака".

Щорічно в області до лікарні звертаються від двох до трьох тисяч людей після укусу чи контакту з тваринами.

Чим небезпечний сказ

Сказ — це інфекційна хвороба, вона супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи й завжди закінчується смертю, якщо не зреагувати правильно.

"Якщо не проводити лікування профілактичне, зокрема, щеплення, то людина помре. Згідно з директивними документами, якщо призначають антирабічне лікування, а особливо коли комбінований курс імуноглобуліну, то це обов'язкова госпіталізація", — говорить Валентина Томицька.

На Рівненщині зареєстрували два смертельних випадки від сказу у 2014 році у Володимирецькому районі та 2017 році у Гощанському, каже лікарка:

"До 2014 року 50 років не було випадків захворювання людей на сказ. Якщо людина відчуває перші симптоми сказу, то тоді вже людину врятувати неможливо. Тварина ще 14 днів до появи симптомів сказу в слині виділяє збудник, тобто вірус сказу. Якщо все ж не вдалося вберегтися від укусу, то обов'язково потрібно промити рану милом, краї обробити розчином йоду, і звернутися до лікаря-радіолога в той же день. Сама людина не може відразу відчути симптоми сказу. Їх вона може відчути, як пройде інкубаційний період, тобто коли вірус потрапляє у центральну нервову систему і головний мозок".

Вакцинація диких тварин

Як говорить епідеміологиня, після повномасштабного вторгнення в області не проводять вакцинацію диких тварин.

"Щоб не було сказу у тварин, потрібно в природі його знищити. Оскільки головне джерело сказу — це лисиці, то потрібно, щоб щільність лисиць у природі була менше одиниці на тисячу гектарів. У нас трішки більше в області. Потрібно підвищувати імунітет у диких тварин, тобто проводити пероральну вакцинацію. Зараз її не проводять, відколи почалася війна. До того ми проводили щорічно таку вакцинацію восени", — каже Валентина Томицька.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок