У Рівному жінка стала жертвою шахрайства із банківською карткою. Як повідомили у поліції 30 липня, загалом вона втратила майже 30 тисяч гривень.
Як ошукали жінку
На мобільний телефон 50-річної рівнянки зателефонувала невідома особа та представилась працівником банку, каже речниця поліції області Марія Юстицька. Жінці заявили, що з її картки хтось намагається зняти кредитні 48 тисяч гривень.
"Попри те, що на картці був ліміт на зняття 10 тисяч, шахраї так вміло маніпулювали діями жінки, що та його збільшила, переказала кошти на зарплатну картку, зняла готівку і кількома переказами перерахувала 29 тисяч гривень за реквізитами, які вказали зловмисники", — розповіла речниця.
Загалом, за даними поліції, минулої доби в області зареєстрували чотири факти шахрайств на загальну суму збитків понад 230 тисяч гривень.
Хто може піддатися впливу шахрая
Як розповіла Суспільне Кропивницький психологиня Ірина Радул, піддатися впливу шахрая може хто завгодно. Злочинець здатен так замаскувати свої наміри, що людина відключає самоконтроль й дає себе обманути. "Такі шахраї мають високу інтелектуальну й психологічну підготовку".
Водночас є категорії людей, які найчастіше стають жертвами шахрайства. Шахраї на них переважно й орієнтуються. Це діти, люди похилого віку, люди-емпати, а також ті, хто хоче легкої наживи:
"У людей похилого віку знижується критичність сприйняття. Діти не можуть об’єктивно оцінити ситуацію. Люди з високим рівнем емпатії допомагають іншим, і шахраї цим користуються. Навіть відстежують у соціальних мережах, коли таку людину хтось відзначає за її допомогу іншим".
Як розпізнати шахрая
Зі слів Ірини Радул, шахраї не просто шукають легкі шляхи заробітку. Вони також люблять ризик і панування над людьми. "Шахраї відчувають, що можуть контролювати іншу людину. Загалом їм притаманні психічні відхилення. Це можуть бути психопатія або акцентуації характеру – шизоїдного чи істероїдного типу".
Шахраї поводяться по-різному:
"Одні – експресивні та емоційні, інші – виховані, виважені й спокійні. Це залежить від їхньої тактики й мети. Деякі намагаються викликати в жертви емоційну невпевненість, розхитати її, відгородити її від контактів".
У розмові – і очній, і телефонній – шахраї використовують схожі прийоми, каже психологиня.
"Їхня мова часто швидка. Ви не можете розібрати, що він каже. Але при цьому він робить акцент на ключових моментах. Наприклад, серед словесного потоку ви ловите фразу "ваша картка заблокована". А потім знову йде набір слів. При цьому говорить впевнено й поставлено. У вас починається паніка".
Як допомогти людині, яка стала жертвою шахрайства
Люди по-різному сприймають свою поразку – обман від шахраїв. Це залежить від їхньої стресостійкості, говорить психологиня. У більшості виникає образа на самого себе й падає самооцінка.
"Людина себе звинувачує. Говорить: "Я – невдаха". Вона емоційно виснажена самою ситуацією і не хоче звертатися в поліцію через безсилля. У людини просто опускаються руки. Також вона може боятися за свою репутацію й через це не розповідає іншим, що натрапила на шахрая".
За словами Ірини Радул, шахраї якраз і розраховують на те, що людина в такому стані не звертатиметься в правоохоронні органи чи засоби масової інформації. Головне, що треба зробити, – це зняти почуття провини й не засуджувати себе:
"Просто прийміть, що так склалося. І оцініть обставини, що далі робити. Чи варто "розпилятися" на боротьбу з цим шахраєм, чи, може, краще зосередитися на собі й збереженні свого психічного здоров’я? Якщо ви й далі страждатиме, то до чого це приведе? Чи не посилить це проблему?".
Є засіб нової інтерпретації проблеми, говорить психологиня. Це коли людина переоцінює ситуацію й визнає, що в неї не так уже все й погано. За словами Ірини Радул, також можна зменшити наслідки пережитого на фізичному рівні – попити заспокійливі чаї, медитацію й масаж. Важливою є підтримка родини й друзів.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook