На обліку у Рівненському обласному лікувально-діагностичному гепатологічному центрі станом на кінець липня 2023 року знаходиться майже 12 тисяч пацієнтів з хронічними гепатитами різної етіології та цирозом печінки. Про це 28 липня, у Всесвітній день боротьби з гепатитом, Суспільному розповіла завідувачка медзакладу Галина Мартинюк. Вона розповіла, яка статистика захворюваності в області.
Начальниця відділу управління та протидії вірусним гепатитам та опіоїдній залежності ЦГЗ Ірина Іванчук в етері Суспільне. Спротив пояснила, у чому небезпека гепатитів та як їх можна попередити.
Динаміка захворюваності на гепатит в області
На диспансерному обліку в обласному лікувально-діагностичному гепатологічному центрі знаходиться майже 12 тисяч пацієнтів з хронічними гепатитами різної етіології та цирозом печінки, з них інфікованих гепатитом C — 5 150 пацієнтів, а гепатитом B — близько 2 700, зазначила Галина Мартинюк.
"У порівнянні з 2022 роком кількість пацієнтів з гепатитом B та С зросла на 200-300 осіб. Загалом кількість хворих щорічно збільшується. Це наслідки війни, переміщення людей, які інфіковані гепатитами. Окрім того, відбувається призов, усіх призовників обов'язково тестують на наявність гепатиту. Відтак і виявлення хвороби значно вище", — додала вона.
Зростання кількості хворих на гепатит медикиня пов'язує також із покращенням діагностики:
"Сьогодні жодного пацієнта не візьмуть на оперативне втручання, поки не протестують на гепатит В і С. Вагітні також обов'язково тестуються, та й сімейні лікарі повинні тестувати своїх пацієнтів, які знаходяться на їхньому обліку. Вони отримують безкоштовні тест-системи. І все це разом збільшує кількість пацієнтів".
У чому небезпека гепатитів
"Сьогодні ми керуємось гаслом — "Гепатиту не чекай". Адже гепатити, дійсно, можуть призводити до серйозних уражень печінки, цирозу та раку печінки. Всього існує п'ять основних видів гепатиту — A, B, C, D і E. Найбільш небезпечні — гепатити B і C. Зазвичай, вони протікають безсимптомно, тобто людина може не знати, що вона хвора до того часу, поки вірус серйозно не уразить печінку", — зауважила начальниця відділу управління та протидії вірусним гепатитам та опіоїдній залежності Центру громадського здоров'я Ірина Іванчук.
За її словами, вірусні гепатити — це не хвороби окремих груп населення:
"Якихось маргінальних груп, які ведуть якийсь не такий спосіб життя. У групі ризику знаходяться всі. Відповідно до оціночних даних, в Україні 1,5% населення хворіють на вірусний гепатит В і 5% інфіковані вірусним гепатитом С. Тому тестування на гепатити рекомендують пройти хоча б раз в житті кожному громадянину і повторювати його регулярно, якщо є фактори ризику".
Фактори ризику
"Окрім вживання наркотиків, факторами ризику є отримання будь-яких маніпуляцій у медичних або не в медичних закладах, де є потенційне порушення цілісності шкіри і контакт з потенційною кров'ю або залишками крові іншої людини.
Тобто якщо ви лікувались у стоматолога, робили манікюр, педикюр, татуювання, пірсинги, то ви також знаходитесь в групі ризику і ми рекомендуємо обов'язково пройти тестування, аби вчасно виявити хворобу", — розповіла Ірина Іванчук.
Шляхи передавання
"Є різні шляхи передачі хвороби. Якщо ми говоримо про гепатит A та Е, то це хвороба, яка передається через брудні руки, заражену воду, недостатньо вимиті продукти, тому перед приготуванням їжі рекомендуємо мити руки, кип'ятити воду щонайменше 10 хвилин і добре вимивати продукти. Якщо ми говоримо про гепатит В і С, то він передається переважно через кров та інші рідини рідкого організму, які можуть містити домішки крові. Зрозуміти, чи контактували ви з людиною, яка має гепатит, неможливо, тому що, зазвичай, немає ніяких ознак", — додала начальниця відділу ЦГЗ.
Як виявити хворобу
Тестування на вірусні гепатити можна зробити, звернувшись до сімейного лікаря. Окрім цього, на сайті Центру громадського здоров'я є мапа, де зазначені інші місця тестування.
"Це швидкий тест, через 10-20 хвилин ви вже матимете результат. І тут хочеться сказати, що якщо ви отримали позитивний результат, не треба панікувати, тому що на сьогодні вірусні гепатити лікуються. До прикладу, вірусний гепатит С виліковний у 90-95%, а вірусний гепатит В у більшості хворих ефективно контролюється прийомом необхідних препаратів", — пояснила Ірина Іванчук.
Як лікувати гепатит
"Лікування вірусних гепатитів на сьогодні повністю безкоштовне. Держава закуповує необхідні лікарські засоби для всіх хворих. Якщо ми говоримо про гепатит В, то у більшості випадків це пожиттєве захворювання, коли вже є хронічна форма. Тоді людині потрібно пожиттєво проходити моніторинг і пожиттєво лікуватись, але таке лікування ефективне. Якщо ми говоримо про гепатит С, то існують препарати, які дозволяють за три-шість місяців повністю вилікувати хворобу, приймаючи одну або кілька пігулок упродовж дня. Сучасні ліки майже не мають побічних реакцій.
Ліки доступні. Якщо ж вам відмовляють у лікування, мовляв, у закладі немає ліків, то ви завжди можете звернутись до Центру громадського здоров'я, ми допоможемо знайти препарати, аби ви обов'язково пролікувались", — додала начальниця відділу ЦГЗ.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook