На Рівненщині водиться три види змій — гадюка та вуж звичайні і мідянка. Про це у Всесвітній день змій, який припадає на 16 липня, повідомили у Facebook Рівненського природного заповідника й розповіли про небезпеку та користь цих плазунів, а також як діяти при зустрічі з ними та укусі.
Всесвітній день змій фахівчиня з екоосвіти Рівненського природного заповідника Юлія Костецька назвала екологічним святом. Його мета — підвищити обізнаність людей про цих плазунів та їхню роль для природи.
"Вони регулюють чисельність гризунів — носіїв небезпечних для людини захворювань і шкідників лісового та сільського господарства. Змії є продуктами живлення багатьох птахів і ссавців. У медицині отруту гадюк використовують для виробництва ліків", — йдеться у дописі.
За даними Рівненського природного заповідника, в України водиться приблизно десять видів змій, серед яких немає жодної смертельно отруйної.
На Рівненщині можна зустріти три види змій: гадюка звичайна, мідянка та вуж звичайний:
- гадюка звичайна — завдовжки до 90 сантиметрів, зазвичай має темний зигзагоподібний малюнок уздовж хребта на сірому або коричневому тлі, іноді — повністю чорна, укус небезпечний для людини, проте призводить до смерті нечасто;
- мідянка — найменша змія в Україні, завдовжки до 75 сантиметрів, занесена до Червоної книги, неотруйна, але доволі агресивна. Забарвлення у самців буває яскравого мідного відтінку, у самок — переважно сіре або сірувато-коричневе з численними темними смужками, інколи вони зливаються в зигзаг, що робить мідянку схожою на гадюку;
- вуж звичайний — виростає до 1,5 метра, зеленувато-коричневого кольору з темними вкрапленнями на спині, схожий забарвленням до дрібних гадюк, проте має особливість — жовті плямки на голові.
"Отруйною є гадюка звичайна, всі інші – неотруйні. Також дуже часто змією вважають безногу ящірку – веретільницю колхідську", — додала Юлія Костецька.
Фахівчиня з екоосвіти Рівненського природного заповідника також дала поради, як уникнути укусу змії та як бути, коли це вже сталося.
Щоб уникнути укусу змії, необхідно:
- ходити тільки протоптаними стежками й уважно дивитися під ноги;
- мати одяг з цупкої тканини та міцне шкіряне взуття на товстій підошві;
- не сідати й не лягати на трухляві пні, повалені колоди, купи хмизу, скирти соломи, сіна;
- не пхати руки в дупла дерев, під колоди та каміння,
- не розгрібати трав’яні зарості й опале листя.
"Якщо ж натрапили на змію, повільно відійдіть назад на безпечну відстань або обійдіть її, тримаючи в полі зору. Не здумайте хапати її руками, наступати, бити палицею чи жбурляти камінням", — наголошують в повідомленні.
Якщо гадюка таки вкусила, то навколо цього утворюються набряк і почервоніння, з’являються гострий пекучий біль в ураженій ділянці, головний біль, паморочиться голова, блідість, виступає холодний піт.
"Краще утримувати потерпілого в лежачому положенні, одразу після укусу видавити отруту з ранки. Джгут на уражену кінцівку можна накладати ненадовго й на 10-15 см вище місця укусу. Обробити ранку антисептичним засобом. Не рекомендують робити надрізи, щоб не занести в кров інфекцію", — радить Юлія Костецька.
Також потрібно багато пити, особливо гарячий міцний чай, каву, бульйон та якомога швидше транспортувати таку людину в найближчий медзаклад.
На Рівненщині у 2023 році зафіксували кілька випадків укусу змій, повідомили в центрі екстреної допомоги. Останній такий фіксували 11 липня, тоді чоловіка вкусила гадюка.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook