На Рівненщині у селі Городище відкрили привітний простір до дитини "ГНОМРозшифровують, як "Геніальні Неймовірні Особистості Молоді"". Він створений у рамках швейцарсько-українського проєкту MH4U Психічне здоров'я для України. Про це в етері Українського радіо. Рівне розповіла регіональна координаторка проєкту Діана Савенко. За її словами, до кінця 2023 року в області планують відкрити ще п'ять таких дитячих просторів.
— Який він — дружній простір до дитини? Які його особливості?
— Простір — це, так би мовити, місце, space. Він дружній, а це означає, що будь-яка дитина може там займатися, відпочивати, розвиватися. Це абсолютно безкоштовні простори у громадах. Проєкт передбачає створення шести таких просторів у нашому регіоні і в Городищі відбулось перше відкриття. Простір розташований з бібліотекою. Раніше будівля була у плачевному стані, але нам вдалося все відремонтувати, пофарбувати, купити кольорові балабаси, повісити кольорові полички і наразі приміщення дійсно схоже на те, що там можуть перебувати діти, жити, тусити, насолоджуватись дитинством, не дивлячись на те, що триває війна.
Ми шукали громади і разом з ГО "Простір твоїх можливостей" зробили такий проєкт. До створення простору у Городищі долучилась і Білокриницька громада, і сільський голова, і місцеві волонтери, військові, які, бувши на реабілітації там, допомагали, носили, будували. Якусь частинку зробили MH4U — донорський проєкт, який надав живі гроші для того, щоб це все зробити.
— Що саме там відбуватиметься? Чи є людина, яка опікується цим простором?
— Просто створити простір і залишити його без нагляду — ми не могли. У Білокриницькій громаді є дуже багато людей, які долучились до проєкту. Вони розписали різні заходи: починаючи від якихось мистецьких майстер-класів до різних настільних ігор. Якусь частину заходів покриває MH4U, наприклад, як Mental Trek, виставки, де розповідатимуть дітям про психічне здоров'я, які його ознаки, які маркери того, що щось не так. Для цього приїжджатимуть спеціально навчені тренери. Керівник бібліотеки буде проводити свої заходи, будуть і майстрині різні.
Простір існуватиме як хаб, тобто будь-яка організація зможе там проводити свої заходи. До прикладу, я знаю, що благодійний фонд "Рокада" теж зацікавлені, на базі простору проводитимуть заходи з психологами для діток-переселенців.
— Як можна домовитись про проведення якогось заходу? До кого звернутись?
— Наразі там є координаторка, яка все записує. Також можна звернутись до керівників громади, які перенаправлять куди потрібно. Звичайно, там складають план заходів, оголошують про те, коли відбуватиметься такий-то івент, на яку годину, чи для дітей, чи для дорослих тощо.
До прикладу, щочетверга у них настільні ігри, а щоп'ятниці — вечірній перегляд кінофільмів. Там є проєктор, молодь вже чекає на цю тусівку.
— Де ще плануєте відкрити простори для дітей?
— У липні 2023 року також плануємо відкриття у Шубкові та Шпанові. У Шпанові це буде інтеграційний табір для дітей, який триватиме три дні, усе з харчуванням, програмою, психологією, фінансами, англійською, різними іграми, куди будуть долучені якраз діти з вразливих категорій, переселенці, ті, кому потрібна така ось інтегративна допомога. Четвертий простір буде у Смизі на базі музичної школи. Ми вже підписали контракт, там розпочались ремонтні роботи. Наступний простір буде у Колоденці, ще контракт не підписали, але вже готуємо кошторис, бюджет. І, звісно, хотіли б створити простір у Рівному.
Плануємо всі роботи завершити до листопада, а контракти підписати до вересня. А вже потім будемо готувати міжнародну звітність про те, що ми зробили, для кого, скільки долучилось учасників, відбулось різних заходів, а також зібрати інформацію про те, які ще є потреби в регіоні. Проєкт триватиме в Україні ще чотири роки, тому будемо вивчати усі потреби й запити.
Окрім того, восени, коли вже відкриємо усі простори, законтрактовані на цей рік, провести великий фестиваль Mental Track, аби більше діток дізналися про психічне здоров'я.
— Яка сума закладена на один такий дружній простір до дитини?
— Орієнтовно п'ять тисяч євро. Хтось каже, що це замало, але нам вдається відкривати такі простори з допомогою громад, деякі роботи виконують самі люди, волонтери, долучаються допоміжні проєкти, бо розуміють, що разом можна зробити щось більще, краще та цікавіше.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook