Подарунок, але з розумом: що не варто нести пацієнтам медзакладів на свята

Подарунок, але з розумом: що не варто нести пацієнтам медзакладів на свята

Подарунок, але з розумом: що не варто нести пацієнтам медзакладів на свята
.

До лікарень та сиротинців цукерки і мандарини на новорічні свята нести не слід. З таким проханням керівниця рівненського благодійного фонду "Скарбниця надії" Мар’яна Рева звернулася до користувачів рівненських Facebook-спільнот. На її думку, замість солодощів на свята варто дарувати корисніші речі – білизну або ліки. Журналісти Суспільного запитали медиків та пацієнтів, які подарунки вони вважають правильними.

У паліативному відділенні в Дядьковичах лікують важкохворих. У жовтні тут відкрили палати ще на 12 ліжок і тепер можуть прийняти 25 пацієнтів – головна лікарка мріє зробити ремонт. Євгенія Панасюк з села Малий Шпаків розповідає: останні часом часто буває в лікарні. Цього разу очікує на свята і подарунки від благодійників.

Пацієнтка Євгенія Панасюк:

– В мене на День Миколая 47 років, день народження. Ой, вибачте мені (сміється), 76! Маю стажу 43 роки, пропрацювала кухарем-бригадиром на авторемонтному заводі. Весь час на дошці пошани була - і від "общєпіта", і від "сільпо". Поважали люди, подяки були весь час. Нікого не отруїла.

Частина небайдужих людей торік на свята приносили в заклад фрукти і солодощі, пригадує головна лікарка. Пояснює: так робити не варто. Охочим привітати дідусів з бабусями радить консультуватися з медиками та благодійними організаціями.

Головна лікарка Світлана Гречко:

– Вони знають, що нам потрібно. Але є інші люди, звичайні, вони теж заходять з подарунками для пацієнтів. Всі пацієнти мають у нас якісь проблеми, відповідно, це хворі лежачі, в них є порушення шлунково-кишкового тракту. Після тих солодощів вони можуть... ну в них і в нас з ними будуть проблеми. Саме, що нам потрібно – це розхідники.

Медсестра Ніна Рудик демонструє нам, як виглядають ці розхідники. Каже, лишилося їх небагато.

Медсестра Ніна Рудик:

– Потрібні памперси для дорослих великих розмірів, пелюшки будь-яких розмірів, рукавички гумові в необмеженій кількості потрібні. Серветки вологі, всякі миючі засоби, чистячі, освіжувачі повітря обов’язково. Матраси протипролежневі, якщо є.

Значна частина хворих – лежачі. В рамках терапії лікарі дозволяють їм гратися з тваринами. Приміром, благодійники до закладу передали шиншилу.

На думку волонтерки Мар’яни Реви, це відділення особливо потребує допомоги. Незабаром тут мають прийняти ще й дітей віком від 14-ти років. Подарунки маленьким пацієнтам слід підбирати найретельніше, вважає волонтерка.

Керівниця благодійного фонду "Скарбниця Надії" Мар’яна Рева:

– Якщо мова йде про заклади, де знаходяться діти-сироти. то бажано не дарувати дітям індивідуальні подарунки, бо це погано для дітей. Вони звикають до того, що приходять добрі дяді-тьоті і ні за що, просто що дитинка знаходиться в такому закладі, дарують подаруночок. Баскетбольні і футбольні м’ячі, сітки для волейболу, тенісні столи, це, що займає дітей вільний час. Набори для творчості дуже важливі.

Онкогематологічне відділення обласної дитячої лікарні зараз має чимало меценатів і донорів, зі слів його завідувачки. Але надалі потребує ліків так званої "четвертої лінії" вартістю від сорока тисяч гривень за флакон. Як і в паліативі, тут бракує розхідників. Наприклад, сюди не можна заходити без маски та бахіл, які зменшують ризик інфікувати маленьких пацієнтів.

Завідувачка відділення дитячої онкогематології Любов Краковян:

– Якщо ласка волонтерів, – я не можу ними керувати, – але якщо їхня ласка, не приносити продукти, кексики, тістечка і так далі. Якщо хочете іграшки дітям – прошу дуже, це чудово, бо діти завжди чекають. Якщо хочете зробити для дітей свято – ще краще, будь ласка, бо ці діти у нас лежать місяцями, по 3-4, і їм свята дуже хочеться, особливо якщо воно наближається.

Юлії Пасічник з Костополя – 13 років. Вона не хоче потрапляти на камеру після хіміотерапії. Її мама пояснює: чотири упаковки ліків коштують 26 тисяч гривень. Каже, що навіть небайдужі звертають увагу насамперед на найменших.

Мати пацієнтки Вікторія Пасічник:

– Ми тут лікуємося рік. У нас лікування спершу важко йшло, не допомагало, ми їхали додому на три дні і знову поверталися. Нам вже кращає, але нам ще треба медикаменти, і дуже дороговартісні. Їжу ми в змозі самі собі купувати, а медикаменти дороговартісні, вже коштів за рік не вистачає.

В онкогематології навіть повісили спеціальний стенд при вході. У ньому вказано, які харчі дітям корисні, а які – заборонені.

Керівниця благодійного фонду "Скарбниця Надії" Мар’яна Рева:

– Все одно на свята рідні – бабуся, дідусь, тітка, принесуть ту шоколадку. Плюс шоколадка від добрих людей, ще від когось і реально дитина за період свят їсть дуже багато солодкого. Не можна цього. Ми таким чином просто шкодимо дітям.

Автори: Володимир Струс, Марія Коваль

На початок