Українці стали менше донатити на ЗСУ. Експерти назвали причини і способи це змінити

Українці стали менше донатити на ЗСУ. Експерти назвали причини і способи це змінити

Українці стали менше донатити на ЗСУ. Експерти назвали причини і способи це змінити
. Донати. Ілюстративне фото: Суспільне Рівне

Українці донатять на Збройні сили України у середньому 1 525 гривень, що вдвічі менше, ніж рік тому. Про це свідчать результати опитування комунікаційної агенції Postmen. Операційна директорка БФ Markus Foundation Олена Гашинська та військовий психолог, військовослужбовець Андрій Козінчук в етері Суспільне. Спротив розповіли, як змінилась інтенсивність підтримки українцями ЗСУ, чому людей потрібно стимулювати донатити і чому не лише фінансова підтримка важлива для військових.

Тенденція до зменшення офірувань на військо дійсно є, підтверджує операційна директорка БФ Markus Foundation Олена Гашинська. Фонд займається забезпеченням розвитком та підтримкою 47-ї бригади.

"Звісно, це дослідження правдиве, бо раніше, от як перший раз, коли ми збирали на пікапи, це було в травні минулого року і ми тоді зібрали 51 мільйон доларів за чотири дні. Зараз, звісно, такі вже збори — це неможливо. Але я хочу зробити акцент на тому, що це не зрада, це не те, що люди перестали хотіти перемоги. Просто люди більше стали жити, більше фокусуватися на своєму житті", — каже Олена Гашинська.

Вона зауважує, що людям потрібно частіше нагадувати, акцентувати на тому, чим займаються благодійні фонди, військові частини, окремі підрозділи:

"Треба більше стимулювати, в тому числі — подарунками. Але, як показує наше дослідження, то для донаторів наявність подарунка не впливає. Набагато більше впливає те, на що ми збираємо, яка в цьому терміновість, хто збирає. У додатковому стимулі немає нічого поганого і якщо це працює, то чому б і ні".

Олена Гашинська вважає, що українці стали загалом менше донатити і суми стали меншими.

"Бо якщо раніше на порядку денному була тільки війна, то зараз трошки змінився інформаційний контекст. І через це фокус людини вже розмивається. Зараз люди думають не тільки про війну, це передбачувано, це нормально. І нам просто треба пристосовуватися, працювати в нових умовах", — каже вона.

Операційна директорка благодійного фонду зазначила, що найбільший донат на їхній фонд складав 150 тис. доларів. Зараз, каже, намагаються задіювати закордонні джерела, але продовжують говорити про війну для українців. Аби тенденція підтримки ЗСУ українцями збереглася, потрібно більше говорити про це, в тому числі залучати лідерів думок з різних сфер життя:

"Коли я бачу в стрічці нагадування, що зробіть донат, що є збір, то я це роблю. Тобто я думаю, що тут проблема не тільки в людях, а й в фондах, волонтерах в тому числі. Ми теж стали менше активними, скажімо так, більше соромитись. Треба так само нагадувати, часто, і робити це не через агресію, а через розуміння і через нагадування".

Позиція військового психолога

Військовослужбовець, військовий психолог Андрій Козінчук зазначив, що допомога суспільства свідчить про те, що держава не може з цим впоратись:

"І коли я прошу щось для свого підрозділу, це такий сором. Перше — це, мабуть, здоровий глузд, друга причина — Збройні сили України дуже кльово роблять свою роботу. Великі міста — там нема війни і слава Богу. І коли ти знаєш, що в тебе все окей, ти налагоджуєш своє життя, то вже все — прощай любов ЗСУ".

З причин, чому люди донатять, він називає можливість бути дотичними до вирішення великої проблеми. Коли відчуття долученості зникає, спадає і активність.

"Є дві категорії громадян: які постійно дивляться новини і ті, які взагалі це не роблять: "патаму што ета таксічна". І вони створюють свій світ, свою бульбашку, як для них буде добре і віддаляються від цієї реальності. Мені би не хотілося, аби у Львові гриміли снаряди чи в Київ постійно щось прилітало. Мені кайфово, коли люди гуляють, п'ють каву, посміхаються, кохають. Але знову ж таки, на жаль, поки що це все тимчасово, я не можу гарантувати, що ми от все — завтра ми виграємо", — каже Андрій Козінчук.

Він зауважує, що людей потрібно стимулювати підтримувати військових. Тим, в кого немає можливості допомогти фінансово — влаштовувати акції, плести сітки, бути долученим:

"Так лишати не можна по одній простій причині — ми не стягнемо цю війну. У нас два Мавіки "полетіло" і всі ми сліпі. Був прильот, пару пікапів вийшли зі строю — ми сліпі пішоходи, такі собі воїни. Тобто війна — це дуже дорого і ми поки що не стягуємо. Друга штука, що це потрібно не тільки ЗСУ, але й для самих людей. Воюють не ЗСУ, воює вся Україна, Росія пішла війною не на збройні сили України, русня пішла війною на Україну".

Андрій Козінчук каже, що зменшення донатів свідчить про падіння уваги суспільства до теми війни.

"Нумо воювати, кожен на своєму фронті. Хтось стріляє, хтось плете, хтось донатить. Я не закликаю людей робити щось надзвичайне, але я закликаю, аби вам не було байдуже", — зауважує він.

Люди, які абстрагуються від війни, зазначив психолог, у такий спосіб намагаються вберегти себе від того, що травмує — і це нормально. Відтак, закликає не псувати свою психіку, а воювати зі здоровою психікою, звертатись до психотерапевтів, ходити на групи, обмінюватись думками.

Читайте також

  • У Рівному попрощалися із військовим Дмитром Бойком
  • Дванадцятеро на одну вакансію: яка ситуація з безробіттям на Рівненщині
  • Українці стали менше донатити на ЗСУ. Експерти назвали причини і способи це змінити
  • "Не можна так легко дозволяти супернику забивати": тренер рівненського Вереса прокоментував 11-ту безвиграшну гру
  • "Багато вважалися безвісти зниклими": скількох полонених з Рівненщини повернули за час повномасштабного вторгнення

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок