Під час оголошення тривоги на Рівненщині в ніч на 21 квітня жителі області отримали сповіщення про надзвичайну ситуацію від ОВА. В обласній адміністрації пояснили, що це було тестування нової системи оповіщення. Суспільне запитало у терапевтки, кардіологині та психолога, як зміна форми сповіщень може повпливати на фізичне і ментальне здоров'я.
Сповіщення про оголошення тривоги на Рівненщині користувачі смартфонів отримали о 0:11.
В ОВА уранці 21 квітня пояснили, що це було екстрене сповіщення.
"У цей момент відбувалася дослідно-випробувальна експлуатація нової Державної системи оповіщення. Під час оголошеної повітряної тривоги запустили систему екстреного інформування населення в межах Рівненської області", — йдеться в повідомленні ОВА.
В обласній адміністрації зазначили, що надалі систему будуть застосовувати тільки при виникненні надзвичайних ситуацій, які вимагають швидкого та масового оповіщення.
Що каже терапевтка, кардіологиня
Терапевтка, кардіологиня Катерина Патійчук зазначила, що новий сигнал змусив людей звернути увагу на небезпеку. Але він не має впливу на організм здорової людини:
"Так, воно має емоційне забарвлення, воно і повинно мати емоційне забарвлення через те, що це є повідомлення про надзвичайну подію. Воно однозначно змушує звернути увагу, для чого воно і задумано. Говорити про шкоду для здоров'я людей не можна, тому що шкода від польоту ракети значно більша. А ми звикли, як би це не звучало страшно, до того, що ми живемо в період війни. І щоб людей змусити звернути увагу, що щось летить, то тепер того подразник, який у нас був, його недостатньо".
Катерина Патійчук зауважила, що погіршитися самопочуття від таких сповіщень може у людей, які страждають на хронічні захворювання.
"Якщо люди мають хронічні захворювання серцево-судинної чи нервової системи, і під час таких моментів загострюються симптоми чи погіршується стан, варто звернутись до свого лікаря. Він надасть консультацію, як уникнути або як обмежити такий вплив", — пояснила вона.
Поради психолога
Новий звук сповіщення тривоги про повітряну загрозу дуже неприємний, він може викликати багато неприємних почуттів, пояснює психолог Віталій Гаврилюк.
"По-перше, такий звук може викликати стрес та тривогу, що може призвести до збільшення рівня кортизолу — гормону стресу в організмі людини. Це може призвести до фізичних та емоційних симптомів, таких як підвищений артеріальний тиск, серцеві проблеми, інсомнія, роздратування та інші. По-друге, такий звук може викликати страх, почуття безпорадності та вразливості. Адже не знають, що є причиною такого звуку — зміна рівня небезпеки чи просто рішення поміняти звук", — коментує Віталій Гаврилюк. Такий звук, каже, може викликати травматичні спогади та асоціації з першими днями війни, коли вперше чули звуки сирени. Це може погіршити психологічний стан та психічне здоров'я.
Віталій Гаврилюк дав поради, які можуть допомогти психологічно впоратись із цим:
- Визначте свої почуття:
спробуйте визначити, як саме ви відчуваєтеся та що саме турбує вас. Запишіть свої почуття та думки, це допоможе вам більш чітко зрозуміти свої емоції.
- Дихайте глибоко та спокійно:
сконцентруйтеся на своєму диханні та намагайтеся зосередитися на тому, щоб дихати глибоко та рівномірно. Це допоможе зменшити тривогу та заспокоїти вас.
- Подумайте про свої методи зняття стресу:
якщо у вас є методи зняття стресу, такі як йога, медитація або прогулянки на свіжому повітрі, намагайтеся використовувати їх для зменшення стресу.
- Розділіть свої емоції з близькими:
розмова зі своїми близькими або друзями може допомогти вам зменшити тривогу та почуватися менш самотньо.
- Зверніться за професійною допомогою:
якщо ваша тривога стає дуже сильною та перешкоджає вашому здоров'ю, можливо, вам потрібна професійна допомога. Зверніться до спеціаліста із запитом допомогти вам справитися з сильними емоціями та навчитися надалі справлятися самостійно.
Читайте також
- У ДБР заявили про викриття схеми протиправних виплат військовим з Рівненщини, які не були на передовій
- "Люди заслуговують пам'яті": як ліквідатори аварії на ЧАЕС реагують на недороблений пам'ятник у Рівному
- У Поминальну неділю збільшать кількість громадського транспорту до кладовища Нове у Рівному
- "Щоб мали більше сил, віри й хисту": у Рівному майстриня вишиває військовим сорочки-обереги
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: