В урочищі Гурби на Рівненщині 18 квітня вшанували 79 річницю наймасштабнішого бою між загонами УПА та військами НКВС. Після служби, яку провели в стінах храму Воскресіння Христового, біля пантеону слави провели молитву і поклали квіти.
Вшанування загиблих під Гурбами традиційно відбувається на третій день Великодня. Здолбунівчанин Назар Кравчук ці дні до урочища приїжджає щороку:
"Насамперед це — пам'ять про тих бійців, які боролися тоді з режимом, як з нацистським, так і з радянським. По-друге — це більш питання особисте, адже в мене були родичі, які боролися за Україну в лавах УПА. Це, напевно, не тільки пам'ять, а й розуміння того, що ми й зараз продовжуємо їхню справу".
Читайте також: Найбільша битва УПА проти НКВС: історик з Рівного розшукав нові факти та вмістив це у книгу
Як відбувалось вшанування у 2023 році — репортаж Суспільного.
Що відомо
- Бій під Гурбами — бій між військами НКВС СРСР і силами УПА, що відбувся з 21 по 25 квітня 1944 року біля урочища Гурби на півдні Здолбунівського району й охопив частину Дубенського та Острозького районів Рівненщини і Кременецького та Шумського районів Тернопільщини. Закінчився тактичною перемогою радянських військ та виходом з оточення українських повстанців. Після бою переможці спалили навколишні села Гурби та Антонівці, а жителів вивезли. Кількість загиблих військових і цивільних осіб точно не встановлена. Під час боїв співвідношення сил було, за різними оцінками, від 1:3 до 1:7.
- Бій відбувся під час переходу частин УПА через німецько-радянські фронти. Розбиті німецькі війська вже не загрожували частинам УПА, тому найбільшу небезпеку для українських повстанців становили відділи НКВС.
Читайте також
- Рибу ловлять сітками: рівнянин показав, як браконьєри організували незаконний промисел
- У Поминальну неділю збільшать кількість громадського транспорту до кладовища Нове у Рівному
- "Щоб мали більше сил, віри й хисту": у Рівному майстриня вишиває військовим сорочки-обереги
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: