Податок на солодку воду: для чого його хочуть ввести й куди підуть гроші — пояснює нардеп

Податок на солодку воду: для чого його хочуть ввести й куди підуть гроші — пояснює нардеп

Податок на солодку воду: для чого його хочуть ввести й куди підуть гроші — пояснює нардеп
. Солодкі газовані напої, ілюстративне фото: AP

В Україні хочуть ввести акцизний податок на напої, що містять цукор чи його замінники. Про це в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповів народний депутат, ініціатор законопроєкту, голова комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

50% отриманих грошей підуть на програми профілактики та лікування захворювань, які виникають від регулярного вживання солодких газованих напоїв. Інші 50% — на програму дитячого харчування в школах.

Законопроєкт щодо запровадження акцизного податку на води, включаючи мінеральні та газовані, із доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин, зареєстрували у Верховній раді України 6 березня. Як зазначають у пояснювальній записці, на такі напої буде встановлена специфічна ставка податку у розмірі 0,1 євро (4 гривні) за 1 літр напою.

"Такого роду закони на сьогодні прийняті у більше ніж 50 країнах світу, серед них: Велика Британія, Ірландія, Бразилія, Мексика, Чилі, Польща. Це не стосується звичайної мінеральної води, газованої. Акциз запровадять на напої, які містять у собі цукор", — зазначив Михайло Радуцький.

Профілактика захворювань

Ще у 2016 році Всесвітня організація охорони здоров'я, провівши дослідження, закликала країни вводити податки на солодкі напої, зауважив нардеп.

"Вони дослідили, що 83% людей віком від 18 до 49 років вживають солодкі газовані напої у свій щоденний раціон. Ми маємо розуміти, що в кожному літрі солодких напоїв міститься приблизно п'ять чайних ложок цукру, а це більше ніж 30% денної норми солодкого для людини. Цукор у солодких газованих напоях засвоюється організмом набагато швидше, ніж звичайний. Відтак таке споживання дуже часто приводить до цукрового діабету", — додав він.

За словами Михайла Радуцького, на сьогодні в Україні є понад мільйон хворих на цукровий діабет, який ускладнюється серцево-судинним захворюванням.

"Сьогодні 60% смертей в Україні спровоковані серцево-судинними захворюваннями. І якщо ввести акциз на солодкі газовані напої, то споживання цих напоїв зменшується десь на 20%, а відтак зменшується кількість людей, які хворіють на цукровий діабет та ожиріння", — пояснив ініціатор законопроєкту.

На що підуть гроші

50% отриманих грошей підуть на програми профілактики та лікування захворювань, які виникають від регулярного вживання солодких газованих напоїв, а інші 50% — на програму дитячого харчування в школах, розповів Михайло Радуцький.

"Фінансування лікування людей хворих на цукровий діабет — це дуже недешева історія. Тільки ми знаємо, скільки Україна витрачає на закупівлю інсуліну кожного року і на лікування неінфекційних хвороб у пакетах медичних гарантій. Інші ж 50% будуть спрямовані на зміну раціону наших дітей, використовувати натуральні продукти, фермерську молочку", — додав нардеп.

За його словами, держава фінансувала лікування хворих на цукровий діабет та шкільне харчування і буде продовжувати це робити, а гроші з податку будуть додатковими.

"За нашими оптимістичними підрахунками, це може складати приблизно шість мільярдів гривень на рік, з яких три — на фінансування Національної служби здоров'я України та ще три — на реформу шкільного харчування. Для людини, яка братиме одну пляшку — податок невеликий, але це великі гроші для бюджетів НСЗУ та освіти", — пояснив він.

Читайте також

  • Як добровольці на Рівненщині долучаються до Гвардії наступу у складі Нацгвардії. Пояснює військовий
  • У громаді на Рівненщині три роки доплачуватимуть за народження дітей
  • "Шахраї просять не телефонувати їм": що не можна робити на шопінгу в інтернеті — поради рівненського кіберполіцейського

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок