Логотип міста Рівне вніс у свою декларацію народний депутат-мажоритарник від "Слуги народу" Олександр Ковальчук. Цей факт викликав обурення в деяких учасників процесу розробки міського бренду. У Facebook вони вступили у полеміку з політиком і назвали це привласненням спільних напрацювань. Суспільне вислухало усі сторони, а також спитало мера, чому логотип Рівного не належить місту.
У декларації нардепа Олександра Ковальчука за 2019 рік йдеться, що серед нематеріальних активів він володіє логотипом міста Рівне. Дата набуття права власності – 24 червня 2016 року. Цим фактом обурилися активісти, які виборювали для міста інший логотип замість кілець.
Михайло Юрчук, відомий рівнянам також як Micik Gonibez, каже: у фіналі голосування зняв свою роботу у підтримку лого, яке стало приватною власністю. Він і досі є офіційним підписантом від міськради на окремі проєкти, де використовується лого Рівного, щоб звіряти їх з брендбуком.
"Мені образливо, що тепер я є підписантом логотипа, власником якого є нардеп. Кожен щось вклав у цю справу, а в фіналі Ковальчук це все собі привласнив. Він привласнив не картинку, а весь процес", – сказав Михайло Юрчук.
Михайло Юрчук пояснює: більшість не знала про ситуацію, поки це не відобразилось у декларації. І вважає це "промахом" юристів міста, які б мали врегулювати це питання у договорі.
Нардеп Олександр Ковальчук Суспільному розповів, що, оформивши лого на себе, хотів захистити його від спаму.
"Ніякої зради немає, привласнення ніякого немає і ніколи не буде. Хтось міг його вкрасти і мати злий намір. Зразок не належить фізичним особам, місто може ним користуватись як захоче, коли захоче", – прокоментував ситуацію Олександр Ковальчук.
Нардеп каже, що про це є домовленість з міським головою. А оригінал свідоцтва на логотип – в офісі ГО "Простір".
Міський голова Рівного Володимир Хомко підтвердив, що мав розмову з нардепом про логотип.
"До вчорашнього дня не знав, що запатентоване. Він (нардеп,-ред.) до мене прийшов, запевнив, що готовий передати у власність міста це. Я за нього не відповідаю, але передаю нашу розмову... Безумовно, безоплатно, принаймні, ми так розмовляли", – уточнив міський голова Рівного Володимир Хомко.
Суспільне запитало у патентного повіреного Юрія Трачука, чи коректно взагалі патентувати "Рівне". Він уточнив, що мова про цілісну графему, комбінований символ, а не про власну назву. Й додав, що до затвердження логотипа на сесії міськради, автори запатентували цю графему і саме він займався цим процесом.
"Ці всі роки вони є власниками цього патенту. Вони мали право передати виключні права в розпорядження громадській організації. І, будучи власником у даний момент, вони не мають право розпоряджатися ним", – прокоментував тонкощі оформлення логотипу Юрій Трачук.
Окрім нардепа, логотип міста Рівне мав ще двох власників – це Андрій Цьось та Анастасія Хмара. Співласниця розповіла, що патент, виготовлений на три роки, з колегою не продовжувала. Але робили його ще до офіційного затвердження, щоб уникнути маніпуляцій від інших кампаній, які могли б на цьому заробити.
"Так як Олександр запевняв, що буде просувати його незалежно від того, чи приймуть його, чи ні. Та коли логотип затвердили, ми та команда з ГО "Простір" розробили безкоштовно сайт, де можна було скачати всі матеріали по бренду, правила використання та логотип в різних варіантах і всі могли використовувати для своїх потреб. Та за нього, як і за патент, має хтось платити", – розповіла Суспільному Анастасія Хмара.
Нагадаємо, альтернативний логотип більшість депутатів підтримала 31 березня 2016 року на сесії Рівнеради. За інший варіант. який зацькували користувачі соцмереж, – кольорові кільця, – тоді проголосував лише один депутат.