“Варто думати, куди ти клікаєш”: кіберполіцейський розповів про небезпеку в інтернеті

“Варто думати, куди ти клікаєш”: кіберполіцейський розповів про небезпеку в інтернеті

Ексклюзивно
“Варто думати, куди ти клікаєш”: кіберполіцейський розповів про небезпеку в інтернеті
. Фото: Нацполіція

Заволодіння персональними даними та грошима через фішингові посилання залишається найпопулярнішим шахрайством в Україні. Про це в етері телемарафону Суспільне.Спротив розповів начальник відділу протидії злочинам у сфері комп’ютерних систем Департаменту кіберполіції Євгеній Дороганов. Він зазначив, що зараз шахраюють також на зборах грошей для ЗСУ та перевезенні українців з гарячих точок.

Трансформація шахрайств у війну

За словами Євгенія Дороганова, з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну шахрайства трансформувались.

“З’явились нові види шахрайств, а саме: шахрайство під приводом перевезення громадян України з гарячих точок, здача в оренду житла громадянам України, які, на жаль, тікають від війни. На арену вийшли псевдоволонтери, які збирають кошти на потреби ЗСУ та наших військових формувань”, — пояснює він.

З’явилась також категорія людей, які нібито надають послуги з перетину державного кордону чоловікам призовного віку. Насправді такі послуги не надають і не можуть надавати, а беруть передоплату та зникають.

Читайте також: Гроші на лікування та псевдоторгівля: на Рівненщині поліція викрила засуджених на шахрайстві з колонії

Онлайн-шахрайства, фішинг

Рівень шахрайств на онлайн-майданчиках та онлайн-магазинах, враховуючи обставини в державі, трішки знизився, каже начальник відділу Департаменту кіберполіції. Не зник і фішингвид шахрайства, метою якого є виманювання в довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних клієнтів онлайнових аукціонів, сервісів із переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів: фішингові посилання, які націлені на заволодіння як грошима, так і персональними даними українців.

"Зараз він залишається найпопулярнішим видом. Попри впроваджений в Україні режим воєнного стану, викликаного військовою агресією РФ, ми спостерігаємо зростання кількості скарг від громадян України саме щодо шахрайської заволодіння їхніми коштами через використання телекомунікаційних мереж та систем, мається на увазі, фішингових вебресурсів”, — зазначає він.

Читайте також: Перевіряють якість інтернету та пропонують соцдопомогу: поліція Рівненщини фіксує нові шахрайські схеми

Як вберегтися від такого шахрайства

Євгеній Дороганов радить у будь-якому випадку не передавати нікому свої персональні дані, тому що за ними, маючи певні бази даних, можна встановити ваші й інші дані, в тому числі — банківські:

"Якщо вам дзвонили з банку, представлялись співробітником банку, все ж таки не треба називати ваші персональні дані, особливо, якщо він запитує. На зворотній стороні вашої картки є номер гарячої лінії, покладіть слухавку, передзвоніть, запитайте, тому що співробітник банку ніколи не запитує такі дані".

Читайте також: Доньку треба терміново оперувати: у селі біля Рівного жінку ошукали на 3,5 млн грн

Перевіряти інформацію рекомендує й у випадках, якщо вам повідомляють, що хтось з родичів потрапив у халепу.

"А шахрай просто телефонує родичам і на емоційному фоні хоче заволодіти вашими грошовими коштами. Якщо ж ми все-таки говоримо про розповсюдження шкідливого програмного забезпечення, то треба думати, куди ти клікаєш", — зауважує Євгеній Дороганов.

Щоб вберегтися від шкідливих посилань, радить також встановити на комп’ютер актуальне програмне забезпечення, тобто антивірус.

“Ваша безпека в кіберпросторі — це в першу чергу ваша задача. На сайті кіберполіції розміщена велика кількість матеріалів щодо кібергігієни, як забезпечити належний її рівень, тому користуватись цими правилами, їх 100% виконувати, це не дуже важко, але це забезпечить рівень вашої кібергігієни на дуже високому рівні”, — закликає він.

Авторка: Іванна Грищенко

Читайте також

  • Макарони по 109 грн за кг: керівник освіти Рівного попросив про відсторонення і розслідування
  • Підприємство з Рівненщини почало імпортувати електроенергію з ЄС. Скільки це коштує та що це дасть населенню
  • Чому зросли ціни на свинину та чого чекати. Пояснює керівник асоціації "М'ясної галузі"
  • На Рівненщині виділили мільйон гривень на утилізацію ламп, які обмінюють на Укрпошті
  • Рівнерада не виділила 200 млн грн на оборону області. Начальник ОВА зробив заяву

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок