Перейти до основного змісту
100 років від створення СРСР. Експерт пояснює, коли і завдяки чому повністю зникне "імперія зла"

100 років від створення СРСР. Експерт пояснює, коли і завдяки чому повністю зникне "імперія зла"

Ексклюзивно
100 років від створення СРСР. Експерт пояснює, коли і завдяки чому повністю зникне "імперія зла"
. Фото: Збруч

30 грудня 1922 року представники радянських урядів Росії, України, Білорусі та Закавказької Республіки вийшли на сцену московського Большого театру, щоб проголосити утворення нової країни – Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Згодом нова імперія розрослася до 15 нібито самостійних республік. У 1983-му американський президент Рейган назвав союз — імперією зла, а у серпні 1991 CРСР формально зник.

Чи зник він насправді — в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповів викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник Громадянської Платформи “Нова Країна” Валерій Пекар.

Сьогодні на рівнях української держави та кожного громадянина залишилось багато радянського спадку, вважає Валерій Пекар.

"По-перше, люди, які виросли у Радянському Союзі, мають багато спогадів звідти. Вони згадують молодість як дуже хороший час. Пригадують, яке було смачне морозиво чи навіть та варена картопля. Хоча ж усім відомо, що смакові рецептори з часом старіють і не так гостро сприймають смак, як в дитинстві чи в молодості. По-друге, це культура", — розповів він.

За його словами, культура СРСР була комуністична, з ідеями третього інтернаціоналуМіжнародне товариство робітників являє собою об'єднання комуністичних партій окремих країн, єдину світову комуністичну партію. Бувши вождем і організатором світового революційного руху пролетаріату, носієм принципів і цілей комунізму, Комуністичний інтернаціонал бореться за завоювання більшості робітничого класу і широких верств незаможного селянства, за встановлення світової диктатури пролетаріату, за створення Всесвітнього союзу соціалістичних радянських республік, за повне знищення класів і здійснення соціалізму., встановленням нової влади, нового виховання та нової людини у світі.

"Культура була імперіалістична, державницька. Людина в такій державі є чимось абсолютно нецікавим. І наш пантеон героїв, оці нескінченні меми, які ми запам'ятовувались з радянських фільмів — це все радянська спадщина у наших головах", — додав він.

Валерій Пекар зазначив, що Російська Федерація насправді ж є "централізованою, унітарною державою, яка, по суті, є продовженням тієї самої Російської імперії".

"І зараз величезна кількість пригноблених народів живе там, так само як жили українці до 1991 року: вони русифіковані, пригноблені, зараз ще й гнані імперським режимом на загарбницько-імперські війни, де вони гинуть, створюючи демографічну катастрофу для своїх народів і, звичайно, не маючи жодних прав ні на свої землі, ні на свою історію, ні на своїх героїв", — пояснив він.

На переконання Валерія Пекаря, сьогодні не лише українцям потрібно декомунізувати власне мислення, а й усьому світу.

"Оскільки всі культурно-історичні стереотипи прив'язані до Росії. Вважається, що саме вона перемогла у Другій світовій війні, що це Росія зазнала величезних втрат у ній. Росія посідає абсолютно незаконно місце Радянського Союзу в Організації Об'єднаних Націй, це порушення статуту ООН. Тож деколонізація на рівні самої імперії, на рівні мислення пересічного українця та пересічного жителя інших країн світу дуже потрібна", — зауважив експерт.

Для того, щоб подолати культурну та історичну спадщину Радянського Союзу, за словами Валерія Пекаря, кожній людині необхідно:

  • усвідомити рештки спадщини у своїй голові та поступово їх відкидати. Нам є чим заповнити місце, яке звільниться — у нашому розпорядженні не лише українська, а й світова культура.
  • реалізувати гасло "Геть від Москви" не лише в розумінні українізації, а й в розумінні дерадянізації. Нам треба зробити все можливе, щоб не перетворитися на україномовний уламок Радянського Союзу: з авторитарною владою, зневагою до прав людини, закритим мисленням, патерналістською невільною економікою.
  • стерти Радянський Союз з мапи світу. Для цього на рівні держави необхідно підтримувати національно-визвольні рухи пригноблених народів та формувати потужну міжнародну антиколоніальну коаліцію.

За історичними мірками Росії залишилось жити порівняно недовго, вважає Валерій Пекар.

"Імперські скрепи вже не тримають, з'являється страх, перерозподіл грошей, розбіжність між регіонами, елітами сильно зростають і це все разом з російською військовою поразкою, разом з санкціями, втратою свого місця у світі розірве Росію на шматки. Але Україні не вигідна ні сильна влада у Кремлі, ні хаос і громадянська війна у Росії. Україні вигідний спокійний, мирний демонтаж, коли лідери республік регіонів домовляться між собою про те, щоб не було війни, як це було 1991 року", — зазначив експерт.

Читайте також

  • Як правильно загадувати бажання на Новий рік. Радить психологиня з Рівного
  • Феєрверки та петарди: у поліції Рівного нагадали про відповідальність за використання піротехніки
  • "Непоганий рік": скількох собак і куди прилаштували з центру стерилізації у Рівному

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок